Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 18:11 
Аватар

Местожителство: В гората
Здравейте,срам не срам да питам.Никога не съм варил досега ракия.В двора имам една слива и скоро ще узрее та искам да се пробвам.Може ли някой който не го мързи да обясни с 4-5изречения ред по ред какво трябва да направя.Ама да обясни така,като за тотален невежа.
Преди 2 години пробвах,заложих в един стандартен бидон,напълни се на 3/4 от обема му с материал,слагах и 10кг захар,но нищо не се получи.
Вместо джибри сливите просто се размиха и стана една прозрачна чорба,жълтеникава,абе като гроздова шира.Интересното е че въпросния материал миришеше доста силно на алкохол,но не гореше и спиртомера показваше че няма абсолютно никакъв алкохол вътре.
Не знам каква беше причината,залагах го тогава материала баш по това време в най-големите жеги и може от това да е било.Пробвах тогава да му сложа малко хлебна мая,но промяна не настъпи.Между другото тогава за 3-4дена ми се наложи да отсъствам от града и някой сподели идеята че може просто да съм го изпуснал материала от жегите,в смисъл-да съм изтървал времето...
Сливата е такава,обикновена червена,топчеста.Тука и викаме "червена афъзка",някъде и викат "джанка",въпреки че то уж джанката не е баш слива.Знам ли точно ква е...
Та някой ако може в 4-5изречения да каже какво трябва да направя,план точка по точка,та да получа нормални джибри и да пия зимата сливова ирикия.Щото явно нещо бъркам в технологията...
Благодаря предварително!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 19:43 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
viewtopic.php?p=45363#p45363

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 22:55 
Аватар

Местожителство: Плевен
Админа те хвърля в теоритичните истории.Без да твърдя че разбирам,бих направил така:Чистя костилките,мачкам сливите,
захарен сироп 3-1,бъркЪм сутрин и вечер,когато захаромера покаже 0,варя.Кратко и ясно.Успех.Препрочети форума.
Има изписано много.Вземи хиляда мнения,но от акъла си не се дели ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 3 мнения ] 

Часова зона: Европа/София