Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 17:52 
Аватар

До сега когато съм варил домашна, винаги патокът под 45-40 гр. до към 30 гр. е бил прозрачен и чак около и под 30 става млечен.

Днес, а и вчера, направих по едно казанче от 60 литра материал - сливи от две дръвчета с костилките, няма загнили, ферментация нормална, на 12 тия ден всичко падна от 24 на 0 на захаромера, варени на 14-тия ден - от горе беше бистро във варела.
Материала прекаран през решетка и в казана само чорбата - всичко останало отделено и изхвърлено.
При дестилацията - заредени по 2 х 60 литра и резултат 2 х 12 литра със среден градус 60 и отделен по 400 мл. "първоток" за всеки случай... Време на дестилация от започване до спиране на ракията около 2 часа всеки път.
Казанът е 100 литров - оставено свободно място около 25-30 см. Огънят в началото силничък и когато темературата стана около 70 намален.

Започна да излиза на 72 гр. и повечето време стоя на 65 гр. От 50 стръмно падна на 40 и веднага стана рязко светло кафява течност. Струята си запази дебелината - тънка, огънят не бе променян. До сега никога не съм получавал такива патоки. :datz:

Струята и в двата случая беше тънка като "клечка кибрит", огънят бе на газова горелка и не бе променян в момента на покафеняването. Градусите наближаваха 40 и точно в този момент бях подал и в двата пъти студена вода за да подменя топлата и цялата вода в охладителя стана хладка. Може ли това покафеняване да се получи от прекалено охлаждане на парите? Ракията която изтича си е постоянно направо хладка. Температурите на казана в горната част са около 84-87 гр.
Получената 24 литра от 110 литра материал са с добро качество и градус 60.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 19:08 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Нормално, запенил си материала и го е прекарал през лулата няма страшно :D
ако не мирише на загорчло де.....
ПС трябва да измиеш лулата и семпертината много добре за следващата варка...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 19:25 
Аватар

Как става това запенване?
И в двата случая не съм променял нагряването на материала само съм засилил леко охлаждането на излязлата ракия в горната част на охладителя. Имам достатъчно свободно място над материала. Друго въздействие на системата не съм правил. Ако намаля още подгрева.. ще спре да тече... :?
Тече на много тънка струя - 130 мл/мин.
Трябва да пробвам с още по-слабо нагряване...

Какво не трябва да правя за да не се повтори :?

Всичко съм измил.. промил с течаща вода. Ракията е добра... :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 19:49 
Аватар

infomar написа:
Как става това запенване?

Ми не знам каво си направил, а ма си го запенил. Може би с охлаждането да си вдигнал налягането
в казана, знам ли :? И на мен ми се е случвало но беше лош материал, направо още в началото
потече кафеникава ракия. Та те така, няма страшно-мии хубаво и продължавай :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 22:49 

Местожителство: София
E как ще охладиш и ще вдигнеш налягането???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 22:54 
Аватар

ilu6a написа:
E как ще охладиш и ще вдигнеш налягането???
А ми при повече флегма към чучура и се получава запушване което вдига налягането, ама то е за кратко време....
занам ли какво е правил колегата :? то по този начин някои обръщат и капака на казана.

Последна промяна MONI BARONA на 13 Авг 2016, 22:58, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 22:56 

Аха да, прав си ...забравих за флегмата-така може да стане,при "запушване" за кратко.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2016, 23:00 
Аватар

Четох в една книга за производство на вино и ракия,че кафеникавото оцветяване на ракията се дължи на медни примеси.Може би от лулата или по серпентината.А синкави и зелени оцветявания се дължат на железни примеси при ферментация в метални съдове с недобре галванизирани заварки или многократно пръскане на гроздето.Когато годината е лоша и лозето е многократно третирано с отрови,препоръчваха измиване с душ преди ронкането.Ама като го взимаш от пазара...кой да ти каже

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2016, 14:24 

Малко са пообъркали в книгата...даже не малко...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2016, 18:37 
Аватар

Как казвам, и в двата дена от началото когато текна ракията до момента когато тя наближи 40гр. (време около два часа и нещо..) не съм пипал огъня. Нагласих го на слабо подаване на газ и течеше по около 130 мл/мин - видимо като кибритена клечка.
И в двата пъти когато подадох охлаждаща вода, след като 1/5 от горе стана гореща, струйката леко намаля и помислих че се кани да спира, но след 10-20 секунди си възвърна предишната сила и след десетина секунди текна кафеникаво....

Може ли това да се дължи на силен предварителен подгрев на материала?
От началото бях пуснал доста силно горелката, като наблюдавах термометъра в горната страна, та когато наближи да текне, намалих силата на огъня и текна след около 5-10 минути. Загряването на 60 литра продължи около час до протичането.
Местните колеги казват, че може да се дължи на силният начален огън, трябвало да е по-слаб и загряването да е около 2 часа вместо един, както е в моят случай... и после понеже ракията която е излязла е с висок градус - (средно 60), то затова патоките тръгнали кафяви, щото нямало повече алкохол в тях... ама аз замерих 40 гр. в тях.

Това съждение малко не ми се връзва... ама все още се уча :?

п.с.
Казанът е от войнишка тенджера 100 лтр. с 10 литров алпака купол, запълнен на 60 л, лулата 35мм /2.5 м, и охладителя - медна тръба 12 мм./9 м.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 09:34 

Глупост е твърдението на местните...
Като отвори дестилатора имаше ли повече налепи по стените?
Аз бих пробвал да подкиселя малко от това патоки с киселина,да видя ще промени ли цвета си към синьо или зелено..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 10:54 
Аватар

Подобно нещо съм виждал при много силен огън в началото и ракията тръгна кафява. Веднага като се намали температурата си тръгна бистра. И това не е проблем от материала, неизмита лула и прочие, а от силния огън. През лулата минават някакви съединения и от там идва и тоя резултат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 10:58 
Аватар

Местожителство: Пловдив
infomar написа:
И в двата пъти когато подадох охлаждаща вода, след като 1/5 от горе стана гореща, струйката леко намаля и помислих че се кани да спира, но след 10-20 секунди си възвърна предишната сила и след десетина секунди текна кафеникаво....
infomar написа:
медна тръба 12 мм./9 м.

MONI BARONA написа:
повече флегма към чучура и се получава запушване което вдига налягането, ама то е за кратко време

Има вероятност да е материал склонен към запенване + недостатъчен дебит на серпентината.
В момента на запушване на серпентината температурата на материала в казана се повишава.
Като тръгне нормално струйката налягането се нормализира и тогава материалът запенва.

ПП. Ако речете, може да го кръстим "Ефект на херметическата тенджера" :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 11:35 

L34 написа:
През лулата минават някакви съединения и от там идва и тоя резултат.

А после не преминават ли??? :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 12:35 
Аватар

При по-слаб огън не
поне не тези, които я правят кафява :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София