Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 19:04

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 12:39 

Местожителство: София
И кои са тези,които я правят точно кафява???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 12:43 
Аватар

Да ти приличам на доцент химик?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 15:30 
Аватар

:lachtot:
бай Танас
Има вероятност да е материал склонен към запенване + недостатъчен дебит на серпентината.
В момента на запушване на серпентината температурата на материала в казана се повишава.
Като тръгне нормално струйката налягането се нормализира и тогава материалът запенва.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------
1. В началото ракията тръгна бистра а не кафява.
2. При отваряне по стените имаше налепи. Това показва, че е имало разпенване но не показва коя е причината за него. То и за това тръгна кафяво да тече...
3. Не разбирам, как може да е малък дебита на серпентината - 9 метра при 22 мм. дебелина на тръбата... моя грешка, сега я видях... - дебелината на охлаждащата е действително 22мм. :datz:
4. Нямал съм спиране на течене на ракията - намаля, но не спря... Температурата на излизащата ракия е с тази на охл. вода - студена.
Всичко това става в момента на изстудяване на серпентината... Всичко друго е било в покой и не е променяно... В този момент да е станало някакво пресичане на парите...

Имало е запенване по средата на варенето.
Както и да е, за следващият път ще пробвам :
1. С по-слаб начален огън.
2. Когато пускам охлаждащата вода, да е на тънки струи а не бързо да подменя топлата. Все си мисля, че точно това действие предизвика и запенването... нямам друго обяснение след като 2 часа всичко е било нормално. Миналата година 4-5 казана по същата технология нямах никакъв проблем.
А може и този материал да е бил нещо особен... и да е от него разпенването - сложих повече захар в него...

п.с.
Някъде има ли информац

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 21:46 
Аватар

Местожителство: Пловдив
22 мм е друго. Остава да си спомниш или да провериш дали всички витки са били с достатъчен наклон - да не е имало с малък наклон или водоравeн участък (варианта затлачена серпентина изключваме :roll:). Или целият съд да е бил накриво :nixweiss:
Иначе при рязко охлаждане винаги се получават подобни "тласъци" и правилно си се ориентирал следващия път да пробваш с плавно охлаждане.
Прикачени файлове:
змеевик1.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Авг 2016, 23:54 

Местожителство: София
L34 написа:
Да ти приличам на доцент химик?

Никак, то е ясно и от писанията ти.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2016, 06:34 
Аватар

бай Танас
22 мм е друго. Остава да си спомниш или да провериш дали всички витки са били с достатъчен наклон - да не е имало с малък наклон или водоравeн участък (варианта затлачена серпентина изключваме :roll:). Или целият съд да е бил накриво :nixweiss:

И казанът и серпентината преди работа нивелирам с нивел.
При чучура имам малко хоризонтален участък където на самият чучур съм поставил тръбичка 12мм. (от където дойде и грешката ми) около 10 см. да стърчи, но до сега не съм я виждал да се пълни - все на слаба струйка тече.
Все пак ще огледам отново да не се е променило нещо с времето.

Благодаря на всички за компетентните мнения :zauf2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Авг 2016, 08:45 
Аватар

ilu6a написа:
Никак, то е ясно и от писанията ти.
От мойте писания става ясно кога съм виждал да тръгва кафява, но от твойте нищо не е ясно...

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 22 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София