Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 17:14

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 11:53 
Аватар

Здравейте, Колеги.
Голям проблем ми се стовари на главата. Купих си бидони от 1 тон, които са съдържали концентрат на кока-кола в тях. Измити са, но пак мирише на кола в цялата къща. Смятам там да съхранявам вино. Страх ме е да не вмириша виното с тази кокаколена миризма. Сега стоят пълни с вода и на всеки 2 дена ги източвам и пак ги пълня за да се измирише , ама никакъв ефект. Пробвах със сода за хляб - пак няма ефект. Имам нужда от помощ, че сезона започва - как да махна тая скапана миризма?
Благодаря Ви.
:explode: :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 12:50 
Аватар

Пробвай с разтвор на сода каустик (на люспи). В къщи кутия за сирене след накисване мирише като чисто нова.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 13:55 
Аватар

Изпразни ги и да изсъхнат.
В едно канче постави жарава и върху нея зърна с кафе да тлеят. Затвори ги. Гледай да не се стопят бидоните. Миризмата на кафе убива дригите миризми и после иветрява леко.
Така се обезмирисяват помещения и метални танкове с налична миризма. Изпробвано.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 14:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Първото ми вино, иначе разкошно мерло, се омириса на бидон. Направих ракия - пак се усещаше. Направих анасонлийка - минава, ама пак го има леко - пластмаса, гума.
Та ако имате възможност, не рискувайте с пластмасите.
Иначе, най-сигурният начин за обезмирисване е като мине веднъж джибра през съда - гроздовата мъст поема всички странични миризми. В случая май няма време...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 16:11 
Аватар

В какво съотношение с водата да използвам люспите от содата каустик? Никога не съм правил такова нещо та за това питам - доста вода ли трябва да сложа и после сигурно да го преобръщам на всички страни и колко време да стои този разтвор в бидона? И за кафето - колко зърна да сложа и колко време да ги държа в бидона? Благодаря ви....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 16:30 
Аватар

В твоят случай една шепа зърна ги слагаш върху добре разпалени и тлеещи въглени от барбекю за да тлеят. Всичко останало е импровизация къде ще сложиш въглените. Целта е да се създаде пушек от тлеещите зърна. Може да ги сложиш в кофа поставена върху друга обърната кофа или... както намериш за добре. Държиш ги докато изгорят. После проветряваш.
Така сме обезмирисявали корабни хамбари и складове от миризма на стари товари и има голям ефект.
Ако "колата" е навлязла силно в пластмасата... ще е доста трудно или невъзможно, но за проба пари не взимат...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 16:42 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Най-добре се обезмирисват съдове с йодова тинктура,капка на литър.Пълниш колкото да можеш да разклащаш и обливаш всички стени в затвореният съд(колкото по-често толкова по-добре),след два-три дни точиш и плакнеш.Ако е по-упорите миризмата повтаряш.Изпробвано, работи и дезинфекцира. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 18:06 
Аватар

Разтворът на содата го правя 2% (20гр на литър вода) и сериозно количество бирени бутилки е оплакнал. Хубаво е да се накисне целият съд, ама с тоя тонаж много материал ще замине ( а и после трябва контакт с бирената да им предложиш разтвора :D , че голямо замърсяване ще падне). Затова с малко количество разтвор и многократно разтръскване (оливане, оплискване и т.н.)
Не задържай разтвора в бидона повече от 24ч, че не се знае пластмасата колко носи на сода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Авг 2016, 20:10 

Местожителство: Lovech
аз съм плобвал да обезмирисвам бидони с вряла пращина. при нас така се казва , а в другите краища на България не знам. след като отворите казана, както е врял материала сипвате в съда , който ще обработвате и има резултат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 09:22 
Аватар

Смятам да изпробвам всички варианти. Започвам да действам и ще пиша за резултата. Само едно питане към Bojo: Само сода на люспи ли да взема- не става ли течната сода ? :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 09:55 
Аватар

Ползвам на люспи, защото е по-вероятно да се получи желаната концентрация на разтвора. При течната не се знае кой търговец с колко вода участва в бутилката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 11:52 
Аватар

Аз мисля, че бидоните не миришат лошо и едва ли ще ти скапят виното.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 13:12 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
А пък на мен вино с аромат на кока кола ще ми изглежда като северняшки отел с лимонада...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2016, 21:28 
Аватар

Местожителство: София
Много отдавна, някъде миналия век беше :megagrin: ми уредиха от там туби от същия концентрат. ПРобвал съм с какво ли не като препарат, вкл. белина /сода каустик не съм/ няма отмирисване това чудо. Държал съм вътре паток, като го източиш и изплакнеш пак почва леко да мирише на кола. Сега още си миришат лекичко. В тях съм наливал ракия само за превоз и самата тя не се усеща да е поела миризмата. Но над 16г. още си понамирисват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Авг 2016, 10:24 
Аватар

Пробвах със сода каустик на люспи с 2 процента разтвор - няколко часа го лангърках наляво-надясно този бидон и няма ефект. Може би трябва да се държи повече разтвора в бидона ама ме е страх да не разяде пластмасата. Сега ще пробвам с йодова тинктура. Въпросче към BREAKER - може ли да се сложи повече от една капка на литър вода за да стане по-силен разтвора? Пак ще пиша за резултата... :buch: следващата проба ще е с въглените и кафето.... :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София