Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:11

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2016, 13:56 
Аватар

Здравейте, тази година ми се наложи да обера гроздето по-рано. От различни сортове, повечето бели и малко памид след смачкване без чепките отделих на другия ден около 45 литра сок със сонда и му сложих около 100 грама серниста киселина. След още един ден отделих грубата утайка и сложих дрожди от сс аптека. Както пише в упътването в 300 ml хладка вода и 30 гр. захар. 20 минути бъркане, добавих около литър от ширата и след още десет го сипах в материала (само половината от количеството, защото пишеше че е за 100 литра). След още 24 часа сложих активатор за дрождите и го разпределих в 4 туби от минерална вода на воден клапан. Показа около 24 градуса захарност - захаромер за битови нужди. Сложих го в мазата на постоянна температура около 20 градуса. Три дни минаха и не ще да пусне едно балонче! Останалия материал със 10 кг. захар и 30 литра вода ври та се къса (в него сложих останалата част от дрождите и активатора). Дали да го пресипя в едно бидонче и да го оставя на слънце да видя дали ще тръгне или да го чакам още. Има образувана утайка около сантиметър - да я махна и да го разредя до 21 градуса?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2016, 14:26 

Местожителство: София
Сложил си 2 пъти повече серниста....Нормално е да се бави с ферментацията.
Вземи от ферментиращия материал течност и добави на всяка от тубите.
Какъв е този активатор ,който се добавя 24ч по-късно?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2016, 14:37 
Аватар

Ок, така ще направя, но ще ги сипя в едно бидонче и тогава ще прибавя около литър от материала който ври буйно. След това отново ще го върна в тубите. А грубата утайка (около сантиметър) да я махна ли?
Във всяка аптека продават едни и същи дрожди (май пишеше нещо Аполон, но не съм много сигурен) и активатор - така пише на кутийката който се слага 24 часа след дрождите. Представлява някакъв сивкав прах, разтваря се във вода около 200 ml.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2016, 22:23 

Местожителство: София
Нищо не махай на този етап.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 18:52 
Аватар

Налях материала обратно в бидона, сипах около литър от вече прекипяващия в другия бидон и за всеки случай налях съвсем малко вода - около 600 ml. Направо се бях отчаял - до снощи никакъв резултат! Оставих го под навеса за през нощта, а на сутринта за моя голяма радост имаше движение - на повърхността балончета и вече шумеше. Веднага го пресипах в 4-ри туби от минерална вода и на воден клапан (от системи и иглите в капачките уплътнени с горещ силикон). Полудя! От маркучетата излиза газ като от помпичка за аквариум. Дано не съм го объркал пак - до сега не съм имал такава бурна ферментация. В мазето е, на постоянна температура. То количеството е малко, но го правя за гости и приятели, аз си предпочитам ракията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 09:53 
Аватар

Това от вчера. Телефона снима кофти, но все пак може да се добие представа за положението. Мисля, че е нормално.
https://www.youtube.com/watch?v=qeh2kMn ... e=youtu.be

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 6 мнения ] 

Часова зона: Европа/София