Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 03:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: помощ за ракия
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 20:03 
Аватар

Здравейте, вчера се жалвах в тема на друг потребител с надежда да ми помогнете, но днес обаче темата я няма, затова накратко пак ще напиша проблема. За първи път искам да си направя ракия сам, затова се обръщам за помощ.
Купих сини сливи 200кг в чували, но се оказаха вече ферментирали, имаха вкус на вино горчиво и киселеещо. Махнах им костилките и сложих сироп (захар 15кг, вода 45литра) и една кутийка дрожди. 2 дена материала вреше слабо и на третия спря да ври въобще. Захарностт мерих преди сиропа, захаромера не показа нищо, след сиропа също не ми показа нищо. По съвет днес сложих още 5 литра топла вода, но няма резултат, материала не помръдва. Моля помагайте!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: помощ за ракия
МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 20:31 
Аватар

Местожителство: София
hristakis, четох ти тегобите в другата тема. Барабар с другите писани глупости. От съфорумците имам предвид.
Не знам защо е заминала темата в коша, ма явно така е трябвало.

Та, добре дошъл първо!

И според мен колкото захар е имало да ферментира от тези сливи е била изферментирала още като си ги купил. Или малко след това.
И твоите 15 кг захар също са заминали в алкохол. Или заради наличният алкохол в джибрата, ферментацията е спряла.

Та, както си долял вода, ако няма признаци на ферментация (след 1,2,3 дни)- на казана. E, ще имаш загуби, но просто станалото, станало.

И, по... таковата, измери най-накрая захарността. Какъв уред използваш? Прецеждаш ли сока? Дай някоя снимка. На уреда, на меренето... Иначе гадаем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 22:02 
Аватар

а ако затопля материала? някак не мога ли да събудя ферментацията?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Сеп 2016, 22:57 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Вземи един виномер и премери алкохола
Изглежда всичко е приключило вече

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2016, 22:13 
Аватар

Днес купих друг захаромер, който също показва захарност нула, за проба направих захарен сироп от 500мл вода и 150гр захар (1:3) което е около 30% захарност и двата захаромера показаха над 25% което им е макс. на скалите, което значи, че долу-горе са верни.
Искам да попитам за следната теория, след като сливите които купих са били вече ферментирали и в тях няма захарност 0%(мерих не ми показа) аз добавям сироп(15кг захар 45л вода около 30%) с 1 кутийка дрожди и пак не ми показва захарност защото тези около 30% разредени с около 200кг сливи с 0% може би ще е около 6-7% и захаромера не го отчита и за 1 ден и 1 нощ тези 6-7% се разграждат и затова да е спряла ферментацията! Това го пиша като предположение.
Искам да попитам също аз казвам, че е спряла според мен ферментацията, защото спряха да излизат балончета, може ли да има тиха ферментация, която да не се забелязва визуално и ако има как да я позная.
Днес измерих пак със спиртомер показва 0, има плод отгоре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2016, 22:39 

hristakis написа:
Днес купих друг захаромер, който също показва захарност нула, за проба направих захарен сироп от 500мл вода и 150гр захар (1:3) което е около 30% захарност и двата захаромера показаха над 25% което им е макс. на скалите, което значи, че долу-горе са верни.
.

Ами не е 30%,а е 23%... 8-)

hristakis написа:
(15кг захар 45л вода около 30%) .

Не е 30% ,а 25%...нататък не ми се продължава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 00:11 
Аватар

Защо не ти се продължава ? Човека пита нещо и вместо някой да му отговори всеки се прави на интересен и на голям ракиджия , а дали вари изобщо не се знае !!!
И аз няколко пъти съм питал нещо тука но никой от всезнайковците не ми отговори а само пишеха глупости. Щом не е прав поправи го , обясни му как се мери захарност , примерно ако сложи 5 кг захар и 20 литра вода на 100 кг сливи със захарност 10% , колко захарност дава това , как се изчислява ? Щом се е объркал значи не е много в час както много от нас , и нали за това е тоя форум за информация или се бъркам ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 06:57 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
При всички положения форумът не е за да се учиме как се смята процентно съдържание на разтвор от 15 кг захар и 45 литра вода... Това се учи някъде в началното образование.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 12:58 

jentaro написа:
Защо не ти се продължава ?

Защото съм го правил вече десетки пъти...има търсачка.
jentaro написа:
И аз няколко пъти съм питал нещо тука но никой от всезнайковците не ми отговори а само пишеха глупости. ?

Мда, видях какво си питал..."как да измеря захарност"-Фундаментален въпрос а?:?

jentaro написа:
Щом се е объркал значи не е много в час както много от нас , и нали за това е тоя форум за информация или се бъркам ?

Да...форума е за информация-дал съм му насоки на човека,че процентите не са тези ,които мисли... :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 14:43 
Аватар

кажете може предположението ми от предния ми пост да е вярно, т.е. благодарение на температурата от 24 градуса и кутийката дрожди, захарния сироп да се е разградил за 1 ден и затова да е спряло да балбука, което мен ме разтревожи и реших да търся помощ тук, която за сега не намирам, защото хората само се заяждат кой какво бил казал и кой не бил търсил достатачно в форума. Та 4-ти ден след като спря балбукането ги бъркам по 2-3 пъти на ден и винаги като разбъркам има пяна и много много малко балончета. може ли това да означава, че все още има слаба ферментация. Доближавам глава до бидона и освен жуженето на винарките се чува и едвам доловимо пукане. Поднасях запалена клечка кибрит НЕ гасне. Започвам да си мисля да изчакам още 3-4 дена и да го варя. Моля вместо да се заяждате, изказвайте мнения.
П.П. За тези 6 дена от които е в бидона, в началото отгоре излизаше много плод гъст(едвам се разбъркваше), сега е доста по-малко и е мек (в смисъл с 2-3 завъртания се разбърква)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 14:54 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
hristakis написа:
Та 4-ти ден след като спря балбукането ги бъркам по 2-3 пъти на ден и винаги като разбъркам има пяна и много много малко балончета.
След като сложи водата ли се поеви пяната и балончетата?
hristakis написа:
Доближавам глава до бидона и освен жуженето на винарките се чува и едвам доловимо пукане.
Веднага изгони винарките,място за тях няма в бидона,ще ти вкиснат материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 15:00 
Аватар

пяната и малко балончета винаги ги е имало след като разбъркам. Чудя се дали пък не са готови вече за варене?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 15:02 
Аватар

Местожителство: Плевен
ВАЛИБОР ЕН написа:
Познава се по звука. Едно ухо над бидона, ако има някакво слабо пукотене значи все още има някаква ферментация. Ако не чуваш нищо, всичко е приключило.

Не мисля че е така.
hristakis написа:
Моля вместо да се заяждате, изказвайте мнения.

Единственото което се сещам е да измериш захарноста на сиропа.Когато правя от ябълки,дюли и т.н голяма играчка е да прецедя чист сироп за да измеря захарноста.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 16:57 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
hristakis написа:
пяната и малко балончета винаги ги е имало след като разбъркам.
hristakis написа:
Та 4-ти ден след като спря балбукането ги бъркам по 2-3 пъти на ден и винаги като разбъркам има пяна и много много малко балончета
Спомням си че каза че е спряла ферментацията абсолютно никакво движение в първата тема(дето я изтриха) :shock: сега пък
казваш винаги си е имало балончета. Ей човек ще ни побъркаш тука всичките :explode: нищо ти няма на материала, просто си тече ''Тихата ферментация''.... :datz: :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Сеп 2016, 17:51 
Аватар

в първата тема казах, че за първи път искам да правя ракия и не разбирам. когато спря да балбука потърсих съвет тук. Днес четох на едно място че ако като разбъркаш има пяна, значи все още тече ферментация, затова и веднага споделям тук, че като разбъркам има малко пяна (не е много) и съвсем малко балончета - означава ли това, че има някаква ферментация?
поднасях запалена клечка и не огасна.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 33 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София