Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 21:45

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 13:15 
Аватар

Здравейте ,
Направиха ми колонен казан за ракия с клапанни тарелки . Обема му е 260 литра .
Но е без серпентина / охладител .
Как да изчисля колко е необходимата площ на охладителя ?
Т.е ако се спра на тръба с диам. 42 мм , колко метра от нея ще ми трябват ?
И друго.... в момента автоматиката за регулиране на топлината на на парите е настроена при 90,6 градуса на парите в горния край на колоната да започва да охлажда . Знам че от колоната излиза водо-спиртна смес , но все пак етанола кипи на доста по-ниска темп.
Дали тези градуси са достатъчни за получаването на добре пречистена ракия .
Наистина , целта не ми е ректифициран 95-96 градусов спирт , но все пак да е нещо дето да не ме цепи главата на другия ден.
С органолептиката съм склонен да приема някакъв компромис за сметка на качеството .
Весели празници на всички от този чудесен форум !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 13:41 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Каква точно е "автоматиката", та регулира до десети от градуса?
И как точно е регулирана, след като няма охладител. За дефлегматорите обикновено се взима топла вода от охладителя. Та от там трябва да се тръгне, щото може да се окаже, че класическа серпентина не върши работа за този дестилатор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 14:20 
Аватар

Това е автоматиката , нямам възможност да я включа в момента , но като ми я демонстрираха така показваше .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 14:21 
Аватар

Нещо не излезе снимката ... ще опитам пак .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 14:23 
Аватар

Как да кача снимка :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 14:26 
Аватар

Дано стане този път

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 14:30 
Аватар

Като се включи , показва , че при достигане на 90,6 градуса ще задейства клапана да отвори и да почне да пуска студена вода .
Това имам предвид под "настроена " .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 14:47 
Аватар

Двустепенен регулатор на температура. Де да беше толкова просто :) Дестилаторът изпитван ли е въобще с този регулатор?
Като отвори клапанът и пусне студена вода, както казваш, дефлегматорът ще втечни всичките пари. Температурата ще спадне, регулаторът ще затвори клапана. Ще чака да се стопли дефлегматора, за да пропусне пари отново, да се повиши пак температурата...и така ще работи на тласъци...освен ако няма друга някаква идея.
Какъв е дефлегматорът?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 15:38 
Аватар

Дефлегматора е "тръбен " ,.... множество тръбички през които минават парите , а между тръбичките - вода . Преди него са четири броя клапанни тарелки .
Системата вчера я взех , даже не е сглабяна .
Мисля , че няма да изстива толкова бързо , тъй като преди клапана е предвиден кран , от който да може да се регулира какъв дебит вода да пропусне .
Т.е може да го оставя да пуска много малко и така да не изстива рязко дефлегматора , когаго отвори клапана , а и регулатора е насторен да изключва , като падне темп. с няколко десети .
Но взех системата без серпентина и тъй като изхода от дефлегматора е 42 мм. мисля да взема и такава тръба за лула и серпентина , за да нямам преход между диаметрите .
Но не знам колко метра ще ми е необхоима .
И тези 90 градуса на парите след дефлегматора не са ли много ? Чел съм , че етанола кипи на 78-80 градуса .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 16:20 
Аватар

Ако водата е студена, няма да се получат нещата. Освен това при управлението никога не се използват клапани on-off. Или стъпкови мотори при електрониките, или термостатични вентили при механиките.
Къде е правен? Там би трябвало да знаят и да ти кажат как да го управляваш. По принцип по-добре ръчно управление, отколкото лоша автоматика или неправилен подход.
И най-важното - охладителят трябва да осигурява топла вода за дефлегматора.
Ето пример за управление на кожухотръбен дефлегматор с топла вода от охладителя.
8 и 9 са термостатични вентили за тяло и паток.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 17:47 
Аватар

Благодаря !
Добре , че попитах ! Казаха ми как да го монтирам и как функционира , но това за топлата вода не ми казаха .
Казаха , че датчика е настроен като падне температурата с 1-2 десети от градуса студената вода да се спира .
А крана преди това да го играе нещо като дросел , с който да се регулира водоподаването за да не нахлува рязко студена вода .
Извинявам се ако ставам досаден , но при условие , че оставя съвсем слаба струя да преминава през "дросела " и датчика реагира в рамките на по-малко от градус охлаждане няма ли да сработи , без да се получава прекъсване на работата на колоната ?
Ако приемем , че съм задействал да действа без проблеми , 90 градуса топлина на изходящите към охладителя пари не е ли много . Не трябва ли да са около 80 градуса .
Ако пускам топла вода , колко градуса трябва да е ?
И ще ми стигнат ли за охладител примерно 8 метра тръба диам.42 мм при 260 литров казан ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 18:24 
Аватар

Ами така ги карат - студена вода с малък дебит. Ама не е правилно. Представи си купол на аламбик - въздушен дефлегматор. Работи по цялата повърхност с температура близка до тази на парите.
Когато вкарваш студена вода, участъкът около входа на водата се преохлажда, а останалата повърхност на дефлегматора се прегрява и практически не работи. Затова обратното е правилно - топла вода с по-голям дебит, за да е активна цялата работна повърхност на дефлегматора и то при минимална температурна разлика с парите.
Всичко това е многократно коментирано, въоръжи се с търпение, използвай търсачката и :buch:

ПП. Термичната инертност на системата е голяма, затова остава в дадено състояние известно време, независимо от реакцията на датчиците.
Имаш и друг вариант, поне на първо време - с леки преработки да преминеш в LM режим, който е по-лесен за управление. Колегата IVO 68 има опит и може да ти помогне ако има желание и време. Тъкмо след време ако овладееш CM режима, ще можеш да споделиш дали има разлика в дестилата. Ама без четене няма да стане :)

Едит: Какво мислите за такова решение? Колегата да постне снимки, за да се види откъде може да стане LM отбор. В неговия случай инвестицията за лула и серпентина ще е доста сериозна, а така ще мине само с малък охладител за дестилата.
Колоната ще може да се ползва още този сезон.
А ние ще разберем дали една LM тарелкова колона дава добър дестилат.
Медна ли е?

Последна промяна бай Танас на 21 Сеп 2016, 18:50, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 18:49 
Аватар

Още един път благодаря !
Тези дни ще ходя за грозде , дано след месец - два да мога да се похваля , пък и да почерпя :) , с нещо читаво .
Приятно прекарване на празниците !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Сеп 2016, 18:51 
Аватар

Може и да стане интересно (горе дописах) :prost:
@damiangeorgiev, медна ли е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 10:31 
Аватар

Прикачени файлове:
колона.jpg
Здравей ,сега го видях .
Медна е . Ето я .

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София