Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 22:09

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 11:11 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Значи идеята е да използваш дефлегматора на голяма мощност - като рефруксен кондензатор. Отборът на дестилата да става не през лула, а от определено място в колоната. Ще трябва да я разглобиш да се види и вътре.
Иво, ще поемеш ли случая :) :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 13:13 
Аватар

Утре ще я разглобя , но преди малко отвъртях едната тапа , осветих и погледах вътре .
На около 15 - 20 см. от последната тарелка започва тръбния дефлегматор , вижда се медна ламарина с множество дупки / тръбичките /.
При средните гривни може да се отделят двете части на колоната ,... долната с тарелките и горната с дефлегматора .
Исках да ми направят всяка тарелка да се отделя самостоятелно , но ми обясниха , че много ще се оскъпи и на практика нямало смисъл .
Почвам да се замислям ... какво си му беше на аламбика :)
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 13:26 
Аватар

Да го ползвам дефлегматора , като рефлуксен кондензатор , го разбирам , че това , което ще тече вече като дестилат да изтича по някакъв начин от него , а не след като е преминало през него и да се е кондензирало в серпентина .
С тая му конструкция ... не знам . Няма ли да е по - лесно ще е да му сложа серпентина и лула . И без това са оставили място и холендър за присъединяване .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 16:12 
Аватар

damiangeorgiev написа:
....... да му сложа серпентина и лула . И без това са оставили място и холендър за присъединяване .

Това е правилното решение. LM системата не е за такива габарити и мощности. Бай Танас дебне тази система да се провали някъде, та затова хвърля камъни в моята градина! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 16:49 
Аватар

Не бе Иво :) не мяткам камъни в твоята градина. Сериозно си го помислих.
Как има професионални колони, при които дърпат фракции от различни тарелки и после купажират. Замислих се за LM отбор под дефлегматора. Просто като идея за временно ползване и за сравнение. И най-важното с минимални инвестиции (докато се избистри концепцията на колегата).
А за габарити и мощности...не съм се замислял. Всъщност защо при LM има ограничения?

ПП. Добре де, ако сложи лула и серпентина мислите ли, че ще може да дърпа топла вода от варела за серпентината? Не е удачно според мен. Или да кара на студена за управлението на дефа :down:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 17:44 
Аватар

Много добре знаеш как трябва да се направи! Просто не съм убеден, че колегата е наясно с какво се е захванал.
бай Танас написа:
Ако водата е студена, няма да се получат нещата...... И най-важното - охладителят трябва да осигурява топла вода за дефлегматора.
Ето пример за управление на кожухотръбен дефлегматор с топла вода от охладителя.........

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 17:56 
Аватар

Не предполагах , че влизането на топла вода е толкова важно .
Но сега , като ме накарахте да се замисля ми се оформя следното решение :
Водата от дефлегматора , няма да е от водопровода , а от затворена система - дефлегматор , радиатор , дефлегматор .
С една помпа мисля , че ще стане .
А и автоматиката , позволява реакция при малка промяна в темп. , така че може и да стане .
Може и два радиатора или по - малък , зависи колко изстинала след градусите получени в дефлегматора трябва да бъде .
Ако това ще върши работа , като реализация ми е удобен вариант .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 18:36 
Аватар

:thumbs1:
Хм, това сам ли го измисли :anmachen:
viewtopic.php?f=32&t=3832&p=58986&#p58986
viewtopic.php?f=9&t=2501&p=55148&#p55148
viewtopic.php?f=32&t=34&p=58039&#p58039

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 19:09 
Аватар

Не :) ... следвах твоите инструкции за търсачката и някъде срещнах такава идея .
Мисля , че беше в тема за кондензатори .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 19:21 
Аватар

А намерението да направя градусите на 82 за подаване на вода към дефлегматора и толеранс на изключването до 78 работещо ли с оглед това че етиловия спирт кипи там горе - долу или това при варене на ракия няма да е удачно .
Защото хората дето направиха казана , твърдят че практиката показвала ,че 90 градуса е правилната температура за добиване на качествен дестилат .
Или заради инерционността , която казваш че има системата да го настроя 80 долна-81 горна граница .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 19:35 
Аватар

Ако кажете че ще ме изтърпите ще опиша как си правя ракията до сега . Може и в друга подходяща тема . Защото уж се старая , но вече не съм толкова сигурен , че не бъркам .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 22:04 
Аватар

:? Това, че 90*C е правилната температура, не го разбрах. Ако е по-ниска температурата на парите (което е нормално в началото на дестилацията) трябва да се подгряват ли?
Хората дето направиха казана не казаха ли какъв охладител иска?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 22:27 
Аватар

Буквално казаха-... " Практиката ни показва , че 90+ градуса на изходящите от дефлегматора пари е най- добрия вариант при който ще получиш около 60 градуса ракия .
При 97+ градуса , долния датчик ще ти включи постоянно водоподаването и е хубаво в този момент да спреш с варенето , защото почти нищо няма да излиза .
Когато достигнат парите в долния край на колоната тези стойности спирта който е останал е пренебрежимо малко и не си заслужава да го добиваш "
Не изключвам нещо да пропускам или да не съм разбрал .
На въпроса ми ,... Ама нали етанола кипи около 79 - 80 градуса , не трябва ли на тези градуси,... ми отговориха ,че говорим за водоспиртен разтвор а не за спирт .
И така... защото не съм сигурен дали е така , затова реших да питам тук .
Горе - долу съм наясно , че ако сваля температурата в дефлегматора и намаля огъня , ще вдигна градуса на спирта и респективно повиша и чистотата му . Затова не го приех за чиста монета това с тези 90 градуса .
Чудя се дали не са имали предвид някакъв оптимален вариант м/у скорост на добива , органолептика , чистота на дестилата и разход по изваряването .
Ако е това , не бих се придържал към този вариант .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 22:51 
Аватар

Тия хора имат ли представа, че при 97+ дестилата е 25- и патокът отдавна е отърван. Ама това е за друга тема.
Най-добре чети, има и чуждестранни форуми.
damiangeorgiev написа:
Почвам да се замислям ... какво си му беше на аламбика :)

И правилно :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 23:15 
Аватар

97 в долния край на колоната ,... в горния , след дефлегматора най- вероятно няма да е толкова .
Може би и за това при тези стойности , водоподаването става постоянно .
За да не допусне повишаване на температурата в дефлегматора и пропускане на високо - кипящи съставки в дестилата .
Чуждите сайтове сигурно имат много инфо , ама ще прегрее гугъл - преводача :) .
Явно ще трябва да се пробва на практика кои са правилните градуси и настройки .
То емпиричния път е най- достоверен , но за съжаление обикновено най- скъп :) .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София