Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 23:38 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Опс, пропуснал съм, че е в долния край, уместна е забележката. Не че на 60% алк не можеш да си извадиш паток с колоната :) .
Най-важното е да направиш колоната послушна (управляема) и да си наясно какво искаш от нея.
Като си поизясниш теорията, ще черпиш Иво, дето ти каза, че не знаеш с какво си се захванал :lol: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Сеп 2016, 23:56 
Аватар

damiangeorgiev написа:
Буквално казаха-... " Практиката ни показва , че 90+ градуса на изходящите от дефлегматора пари е най- добрия вариант при който ще получиш около 60 градуса ракия .
При 97+ градуса , долния датчик ще ти включи постоянно водоподаването и е хубаво в този момент да спреш с варенето , защото почти нищо няма да излиза .
Когато достигнат парите в долния край на колоната тези стойности спирта който е останал е пренебрежимо малко и не си заслужава да го добиваш "

Затова по-горе писах, че е най-правилно да се монтират лула и серпентина. Производителят е монтирал механично и без да се замисля "автоматика" за режим на работа, както на обществен казан с колона. А именно - без дефлегматор. Ако ферментацията е проведена правилно започва да тече дестилат при около 90-92 гр. по термометъра на върха на колоната. Целият процес продължава до достигане на 96-98 гр. Без използване на дефлегматора. Когато наближи края на процеса спиртомера осезаемо бързо започва да изплува нагоре. От 50 алк. гр. по спиртомер до достигане на 40 алк. гр. количеството е около 2-3 литра според обема на казана. Ако не спреш да събираш питеен спирт на 50 алк. гр. гарантирано ще вкараш патоки в дестилата. Нищо, че е колона.
Ако колоната е за лични нужди тази "автоматика" само ще пречи на процеса, защото е грешно програмирана. Ако е за обществен казан е все тая. Турена е за парлама и реклама - "Най-модерният казан. Всичко прави сам. Сам тръгва, сам спира, айде следващият да налива"

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 00:10 
Аватар

Мдааа.
Казаха ли как се отделя първак с тази автоматика?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 00:26 
Аватар

За лични нужди е .
Разбирам те сякаш е проектирана така колоната , щото няма значение дали дефлегматора е пълен , празен или дали ще протича вода през него или не .
Ако е така , то няма смисъл от конфигуриране и асемблиране на колоната в този и вид.
Къде и с какво е сбъркано програмирането и как да го оправя .
ще съм благодарен на някакво инфо в тази връзка .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 00:45 
Аватар

Ако този казан беше мой щях да работя на ръчно управление.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 09:18 
Аватар

Не казаха как да отделям първака . Предполагам че става като се настрои контролера , да поддържа температура на парите след дефлегматора примерно 66-67 гр.
След това на по - висока температура за етанола .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 09:34 
Аватар

О.К.. Да приемем , че не ползвам т. нар. автоматика .
Какво правя на ръчно управление ? Аз нещата ги виждам така :
Или следя термометрите , приемам ги за ориентир и ръчно пускам и спирам водата / намалявам - увеличавам огъня / съобразно градусите , които съм решил да поддържам в дефлегматора .
Или следя градуса на дестилата , който тече , приемам него за ориентир и според това пускам или спирам водата в дефлегматора / намалявам - увеличавам огъня / .
Мога ли да коригирам грешката в програмирането , така както е в момента и каква е тя ?
Под " без използване на дефлегматора " имаш предвид , че не се манипулира температурата в него ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 09:59 
Аватар

Селските казанджии пускат дефа само накрая...
И аз бих карал на ръчно.
Започвам да схващам "идеята". Двустепенен терморегулатор. Едната степен да поддържа примерно 90*C за тяло, а другата да сработи накрая, за да не отървеш патока.
Не става с терморегулатор.
Ако регулираш примерно някакъв нагревател става. Терморегулаторът се "самообучава" да разпознава термичната инерция на системата (ако има функция самонастройка). По време на работа изключва преди да достигне зададената температура и включва преди да е паднала под нея. По този начин работи в импулсен режим и кове десети наистина.
Ама сметката е без кръчмар - дефлегматорът не обича импулси. Освен това самонастройката на терморегулаторите е приложима само при постоянна мощност. При променлива мощност, както е в ракиджийските съоръжения, става мазало.

Температурата на парите след дефлегматора ти дава точна представа за алк. градус на дестилата. С прецизен дросел и подаване на топла вода можеш много точно да регулираш тази температура.
Само да питам. И какво като я регулираш? Можеш да контролираш % алк, но не и вкуса/аромата на дестилата. За него няма дросели и датчици :megagrin:

ПП. И понеже темата е друга, аз спирам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Сеп 2016, 10:25 
Аватар

За вкуса и аромата и аз мисля , че не от контролерите и т.н. зависят кой знае колко .
Целта в случая е да се контролира доколкото е възможно в домашни условия процеса , така че да се получава добре изчистен от нежелани примеси дестилат / ракия . Приятна за пиене и доколкото това може да се каже за ракия - безвредна .
И също така с по-малко мое участие .
Ще го пробвам с топла вода и " автоматиката " , ако не стане ще го карам ръчно .
Но въпреки , че не го коментирахме , ще започна с по-ниска от 90 градуса температура на парите след дефлегматора . Ако не става както трябва винаги мога да върна " фабричните " :) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2016, 08:51 
Аватар

Ооох , що ли се зачетох из форума ... сега ми иде да си изхвърля и аламбика и колоната :) .
Едно питане ... замислих се за варианта за подаване на топла вода към дефа :) / започнах и аз като профитата / , от затворена система с радиатор . Но в началото тя ще е пак студена , т.е. пак трябва съвсем леко да я пусна от дросела . Да де ама така ще отиде към радиатора малък дебит и ще изстине много докато се върне обратно и пак трябва леко през крана... параграф 22 .
Ще стане ли да монтирам едно проточно бойлерче , докато се подгрее водата и после да го изключа или направо някакво малко 10-тина литра бързонагряващо бойлерче .
То май лаборатория за бело щеше да ми е по-лесно :) .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 10:32 
Аватар

Разглобих колоната , устройството на тарелките е следното :
Клапани , които са почти на нивото на дъното на тарелката и.... преливник , по - висок от тях с около 2 см. .
Това , което не мога да разбера , как ще се напълни с течност до нивото на преливника , че и да прелее оттам , при условие , че като се отвори някой от клапаните , ще се излее оттам към по- долната тарелка .
Или нещо бъркам в представата си за работа на този тип тарелки .
Сори , ако въпросите са досадни или лишени от смисъл , но до толкова ми стига инфото :) .
Ако кажете , ще снимам ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 11:42 
Аватар

:) Най-точно го каза Иво - не знаеш с какво си се захванал.
Вчера бях на обществен казан. И там не знаят. Обаче ми позволиха да работя с дефа както намеря за добре. Получава се. Язък за хубавите медни дестилатори :verzweifelt:

ПП. Клапанът затова е клапан - да пропуска само в едната посока...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 16:34 
Аватар

Добре ... но не мога да си представя , как клапана ще се повдигна да изпусне , да речем парите отдолу , а насъбралата се евентуално отгоре , над него , течност няма да изтече в този момент.
Едва ли се получава такова налягане че да повдигне клапана да издуха парите , а течност да не може да се промъкне при това отваряне .
Клапана не го натиска нищо , само собствената му тежест.... няколко грамчета .
Най-вероятно е направено както си трябва , но на мен ми изглежда че няма да сработи така .
Та затова питам дали няма нещо объркано .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 22:25 
Аватар

Като се замислих, ако някой търси помощ за охладител, ще трябва да изчете 3 стр. спам и пак няма да намери отговор. Затова предлагам да приключим.
Коментирахме по принцип как е по-добре. В случая не е ясно дали дефлегматорът е достатъчно мощен да работи с топла вода. Може да са го проектирали за студена, даже е по-вероятно. Не е ясно дали има възможност за регулиране на нивото в тарелките. При това положение, че флегмата от дефа ще е преохладена е малкият дерт. IMHO

А ако ти е любопитно за тарелките - viewtopic.php?p=61605#p61605

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Окт 2016, 01:57 
Аватар

Извинявам се... просто полемиката тръгна в тази посока . Ако трябва , нека модератор изчисти или премести ненужното .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 46 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4  Следваща

Часова зона: Европа/София