Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 18:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 09:25 
Аватар

На 22.09.2016г. закупих червено грозде мавруд 450кг. Гроздето изглеждаше много свежо без загниване или други проблеми, захарност 24. След смилане и отделяне на чепките сулфитирах с Oenosteryl Effervescent 10гр SO2 /100лт. След 5 часа добавих дрожди Zymaflore FX10, активатор Thiazote PH и ензим Lafase Fruit. До днес нищо, никакви наченки на ферментация. Избата ми е с климатик и поддържам 22-23 градуса. Преточвам по няколко пъти на ден за обогатяване с кислород на гроздовата каша. Та въпроса ми е трябва ли да се притеснявам или чакане му е майката. Не правя вино за първи път, но до сега такова чудо не ми се беше случвало. Предварително благодаря за мненията и съветите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2016, 11:01 

Местожителство: София
Не се притеснявай,било е по-студено гроздето.. и за това се бавят видимите признаци на ферментация.
Това си има и добрите страни...нещо като мацерация се получава.
За друг път да знаеш,едно да премериш темп. на мъстта и когато влагаш дрождите -просто да ги разлееш по повърхността без да ги разбъркваш първите 10-12 часа.
Идеята на това е ,че когато са в по-голяма концентрация ,по-бързо правят колонии (увеличават бройката си)и след това разнесени из целия обем с бъркането,по-бързо се развиват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 08:15 
Аватар

Благодаря за насоките. Вчера вечерта най-накрая започнаха първите признаци на ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Сеп 2016, 21:20 
Аватар

И при мен 36 часа след подаване на дрождите ми се бави ферментацията при червеното грозде... При бялото отгоре има някаква слаба пяна, но леко шуми. Докато червеното се е надигнало леко, но я няма твърдата шапка отгоре. За първа година сулфитирам и след това пидявам с дрожди и се притеснявам дали не съм объркал нещо. Засега го отдавам на доста студеното грозде. Утре вечер ако е така ще подгрея с туба гореща вода и ще сложа още една доза дрожди. Дрождите са F 33, които ги дават уж за по - широк диапазон на температури..

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 08:27 
Аватар

Сега сутринта отидох да му бая и вече ми хареса :megagrin: Бидона пращеше отвътре, а шапката една дебела и твърда, но мож я натисна с ръка :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 10:26 
Аватар

При мен не е тръгнала вече 36 часа - писах в темата за Наука за правене на вино:

Цитат:
Не знам дали е проблем, но както е писано в книгата, в недеря вечерта посях дрожди 27 гр./100кг. при 28 гр. темп. на повърхността на мъстта, а още не е тръгнала ферментация. Преди дрождите сложих активатор същото количество.
Сложих преди 28 часа калиев метабисулфид 14гр./100 кг. Оставих посявката да престои на повърхността през нощтта, а на сутринта разбърках с преточване. Температурата на повърхността беше 25,5 градуса, а по-нодолу, докъдето стига термометъра 28 гр.
Дрождите са 60 гр. от Баумакс (същите продават и в сортови семена) и 20 гр. от мин. година от vinar.bg.
Съда е в мазе с около 20 градуса температура.

Дали да търся други дрожди?
Нямам спомен, но мисля, че като не слагах метабисулфид, ферментацията тръгваше веднага.
Миналата година слагах от същия и тръгна също по-късно...

За съжаление не съм там и не мога да въздействам, ще трябва да изчакам до събота...

П.П.
Сега прочетах, че рехидратирането не трябва да превишава 45 мин - минал съм това време, но освен вода имаше и сок от мъстта.

П.П.П. Преди да преточа на сутринта, ми се стори, че имаше леко пукане по повърхността, като отделяне на газ, което се засили, като разбърках с термометъра. За това ме учудва, че още не е тръгнала ферментацията - материала бил напълно спокоен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 11:29 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Колега , не е редно да пишеш за един и същи проблем във всяка тема която ти попадне...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 13:21 
Аватар

Съгласен съм... за съжаление намерих тази втора, ако модераторите преценят, да изтрият постовете в другата тема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Сеп 2016, 16:51 
Аватар

Съобщиха ми, че мъстта е започнала да се газира... дано са ми били излишни притесненията.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Окт 2016, 14:31 
Аватар

В събота, 1.10.2016 измерих 2% захар и 12% алкохол, шапката плуваше още. Вчера 2.10. вече беше се успокоило и измерих 0% захар и 13% алкохол, на вкус не се усеща сладост, само леко е газирано още и мътно... ще видим какво ще излезе след месец.

Не премина ли много бързо бурната ферментация - дрождите са посети на 25.09., реално започва на 27.09 и приключва на 2.10 - 5-6 дни?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София