Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 19:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 14:28 
Аватар

Някой специалист,няма ли да добави някой съвет относно мускатовата ракия?Добавянето на смокини например...?Как да засилим аромата,с какво евентуално да го комбинираме за да стане по-благ(честно казано искам да докарам Бургас 63 :) ...?Поздрави на всички.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 14:54 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
kokotrikcs написа:
Някой специалист,няма ли да добави някой съвет относно мускатовата ракия?Как да засилим аромата,с какво евентуално да го комбинираме за да стане по-благ(честно казано искам да докарам Бургас 63 :) ...?Поздрави на всички.

Слага се в джибрата ''див пелин'' Кадънска кълка'' по народнуму.
и научно (Artemisia vulgaris).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 15:08 
Аватар

Май, че е друг вид Мони - средиземноморски пелин, а не вулгарис /обикновен/
viewtopic.php?f=9&t=762

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 15:20 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
itev написа:
Май, че е друг вид Мони - средиземноморски пелин, а не вулгарис /обикновен/
viewtopic.php?f=9&t=762

Средиземноморски черноморски все тая, но има нещо което пропуснах да кажа;
А'ко прекалиш с него дестилата има вероятност да засмърди на прокиснал вермут. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 16:36 
Аватар

Много мерси!За казан 250л. колко див пелин се слага,от къде може да се намери,в какво състояние се добавя и кога се слага?Пак благодаря! :respekt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 16:59 
Аватар

Колегата @petiomalchev , до колкото разбрах я слага в бидоните, заедно с мъстта - по два стръка. Виж темата, дето я цитирам 2 мнения по-горе...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Сеп 2014, 17:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Аз правя мускатовата от...мускат :)
Ако искам по-"заоблен" аромат, я слагам да отлежи в дъбово буре (което използвам само за мускатова) или използвам тамянка.
Иначе да, плодчетата на кадънската кълка придават мускатов аромат. Artemesia pontica, позната като "малък абсент" и Artemisia absinthium (голям абсент) - и двете съдържат туйон, една от съставките на абсента, която в по-големи концентрации предизвиква халюцинации, защото се явява отрова за нервните клетки.
Та внимателно с кадънската кълка, да няма отрязани уши :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2014, 07:44 
Аватар

Колега може ли да доуточниш как точно прилагаш тамянката?Благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2014, 08:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
На някои им идва малко в повечко мускатовия аромат. Имах предвид, че при сорта тамянка аромата е по-загладен. Само от нея (без купаж) става чудна ракия и вино. А специално за вино аз лично я предпочитам, защото чистия мускат (отонел примерно) ми стои малко плосък като тяло. Купажиране мускат-тамянка също ми харесва и за вино и за ракия.
Едит: Някъде бях чел, че мускатовата отлежава най-добре в дряново буре. Ако някой има впечатления, моля да сподели. А също и откъде може да се намери буре от дрян. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Сеп 2014, 12:46 

Мускатовата става от... мускат. Ама тази година ще е проблем набавянето му.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Мускат Отонел
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 12:00 
Аватар

Местожителство: Varna
Здравейте,
новак съм и във форума и в производството. Изчетох доста но все пак имам няколко въпроса кой вариант да избера за ракия от 200 кг. Мускат Отонел:

1. Гроздето се смила (предлагат безплатно услугата), наливам сока в бидони, регулирам захарността до 20, добавям малко захарен сироп 1 към 4 (тук ще попитам и за лимонтозу колко трябва). Целта на сиропа е да повиши количеството дестилат, приметно 20 кг, захар с необходимото количество вода и лимонтозу. Добавям без сулфитиране културни дрожди (също ще попитам за вид дрожди и препоръчително количество). Чакам бурната ферментация и когато захарността падне до 0 варим???

2. Гроздето се рони. Коригирам захарността со 20. Внасят се дрожди в материала и след приключила ферментация се вари само течността. Останалите джибри заливам със захарен сироп 1 към 4 + необходимото количество лимонтозу, чакам да ферментира и се вари с полезната част от патоките от първия казан???

Определено вариянт 2 е по трудоемък от вариянт 1. Най-малкото има две посещения при казана (нямам собствен такъв). Та се чудя кой вариянт би дал по голямо качество на дестилата и съответно рандеман ?

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Мускатова
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 14:19 
Аватар

Местожителство: Плевен
kristian111 написа:
Здравейте,
новак съм и във форума и в производството. Изчетох доста но все пак имам няколко въпроса кой вариант да избера за ракия от 200 кг. Мускат Отонел:

1. Гроздето се смила (предлагат безплатно услугата), наливам сока в бидони, регулирам захарността до 20, добавям малко захарен сироп 1 към 4 (тук ще попитам и за лимонтозу колко трябва). Целта на сиропа е да повиши количеството дестилат, приметно 20 кг, захар с необходимото количество вода и лимонтозу. Добавям без сулфитиране културни дрожди (също ще попитам за вид дрожди и препоръчително количество). Чакам бурната ферментация и когато захарността падне до 0 варим???

2. Гроздето се рони. Коригирам захарността со 20. Внасят се дрожди в материала и след приключила ферментация се вари само течността. Останалите джибри заливам със захарен сироп 1 към 4 + необходимото количество лимонтозу, чакам да ферментира и се вари с полезната част от патоките от първия казан???

Определено вариянт 2 е по трудоемък от вариянт 1. Най-малкото има две посещения при казана (нямам собствен такъв). Та се чудя кой вариянт би дал по голямо качество на дестилата и съответно рандеман ?

Поздрави!

Много сложно,приятел.Ако нямаш машина за отделяне на чепки,рониш гроздето,мачкаш го,мериш захарноста на сока.
Аз го правя на 22-23.Добавяш захарен сироп 3,5 към 1.Сутрин,вечер бъркаш.След месец имаш перфектно бяло вино,бистро и с перфектен цвят,аз не пия вино,давал съм на приятели,така казват :)
Не ти трябват никакви дрожди и лимонтозу.Вариш всичко.Не ти трябва никакво второ вино.Пил ли си кафе втора цедка?Естествено ако търсиш качество а не количество.Разпитай съфорумниците за какво и на какво се слага лимонтозу.
Аз не ползвам.Един приятел вари зърнена и слага.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Мускат Отонел
МнениеПубликувано на: 04 Сеп 2014, 14:31 

Местожителство: София
Вариант 1, като отношението е 1/3,4л.вода.От подкиселяване няма да има нужда за 60л...чепките е добре да махнеш колкото можеш...
Дрождите са задължителни,освен ако ти се рискува с недовършена или продължителна ферментация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2014, 09:30 
Аватар

Здраве.Искам да направя малко ракия от 50 кг мускат и 50 някакво друго грозде.Няма да добавям захар.Какви дрожди да сложа как и колко и кое грозде да комбинирам?
След като станат за варене мога ли да сваря само сока а на джибрите да добавя захар и да сваря втора ракия?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Сеп 2014, 11:34 

Местожителство: Варна
:explode: :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 67 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София