Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 14:36

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 03 Мар 2014, 09:25 
Аватар

TRANSFORMERS написа:
Привет баджо,едва ли мога да ти дам еднозначен отговор за оразмеряването точно аз.

Както каза колегата atz лачени бол :)

Ох, а бе бол ,бол ама само на картинка съм ги виждал.Поне аз не знам някъде у нас да има "лачен".Иначе отдавна не само да беше скалпиран, ами и разкостен на парам парчета, и подробно документиран.
За изчисления, има ги в няколко саита и не са чак толкова сложни, но след това е дългият път на доизкусоряване и "научно нагаждане".От сметките до нещо реално работещо пътят не е лесен , и за целта " лачените" фирми имат съответните специалисти, материална база и многолетен опит зад гърба си на не едно поколение.За време и кинти - да не говорим.Вложеното естествено се изплаща със съвършената продукция , която ние мажем само да гледаме и цъкаме в захлас.
Ние обаче нямаме нито едно от гореизброените,и единственото което можем да направим е да изплагиатстваме нещо, което поне малко да ни доближи до тях.Говоря за домашна изработка, и то в световен мащаб, а не само у нас.Примерно конструкциите на" olddog" от " Home Distiller ".Там черно на бяло е написал, че копира от "лачените " концепции, като съответно ги е мащабирал и донагодил за любителските възможности.По отзивите на изработилите показаните от него колони резултатите са много добри.Там има и такава само с една тарелка, но изработката според мен е усложнена, и формата не е оптимална. Затова ме интересува точно тази тарелка която си показал на снимката.Ако се използва неръждавейка, има готови разни солници, черпаци,чинии и паници на смешни цени.Ако е от мед за никакви пари може да се изтегли на струг,или даже да се изчука на ръка.Една медна "капа" 54 мм.струва 20 лв!Колко струва 1 м.гола тръба с диаметър 108 мм. всеки може да провери.При цена на медната ламарина около 200лв.за кв.м. при дебелина 1 мм., материала за показаната тарелка на снимката няма да струва и 2 лв.С един кв.м. може да се направи цялата колона .Огъването на външната тръба не е никакъв проблем, има достатъчно фирми които извършват тази услуга.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2014, 14:57 
Аватар

Местожителство: Божурище
В никакъв случай неръждавейка. :warn: А колко по-лесно ще е да се унифицира някаква система за такива тарелки, да се изработят приспособления, да се поръчва и получава разкроен материал... Необходимо ли е всеки да се гърчи сам за всичко? Мм?... :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2014, 17:29 
Аватар

Добре де, ама твоето не беше ли от неръждавейка, вярно има и меден пълнеж!? Какви са резултатите? Кажи как е ракията, то другото може и тако и вако. Бая експерименти си направил, и ще е полезно да споделиш.Иначе теории много ама практиката ги утвърждава, или отрича.Ти си минал по този път, и това в което си се спънал, както и това в което си успял, е много ценно като опит.Не е нужно всеки да изобретява колелото! Относно разкройката- видях един нашенски сайт, който предлага дискове с диаметър 100 мм. на цена, айде да не попържаме, ама беше 37 лева!!! за диск.
С една дума,колкото повече глави мислят, толкова повече успехи! Да не забравяме и какво казва един древен римски пълководец- " Давам десет небити за един бит ".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Мар 2014, 18:54 
Аватар

Местожителство: Божурище
Долната ми секция е от мед и с меден пълнеж. Горната от неръждавейка и меден пълнеж. Дефлегматор неръждавейка и медната спирала. 3-4 пъти въртях учебната ракия, писах за това. Процеса мога да го изкарам по различни начини. На последното пускане ме спъна теч около стъкленицата. Следва да пусна с истински материал и да констатирам единствено случая с ароматите...
За лачената концепция с големите тарелки, просто задължително трабва да е от мед. Задължително, иначе да не се почва по-добре. Така мисля... Разгледайте тарелките, как минават парите, как върви флегмата, барботажа, завихряне ако има... Нали върху голямото бомбе пада флегма, отдолу под него са пари, топлопроводност трябва...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 02:26 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Даа,прав си atz трябва повече разглеждане и четене.
Ако се вгледа човек във тази скица дето си качил ти,и тази която качих аз,може да се понареди пъзела и става ясно как се контролира нивото на тарелките във лачените...повече или по малко ректификация...като също служи и за изключване на тарелката,също като бутало на мотоп.Балканче работи :).За тарелките си е така БАКЪР,моята колона е от неръждавейка но тарелките са от мед.Няколко пъти съм ги виждал да лъщят като тиган на месечина :) .......ако беше неръждавейка :afraid:
Той баджо сега е обладан от силата явно и не чете малките букви :D понякога решенията са пред нас но не ги виждаме.

П.П Немците са големи циции,рядко ще ти надигнат похлупака,но ако си любопитен може да изкопчиш нещо.
Поздрави!!

П.П atz много си намалил твоята скица,предполагам заради размерите на снимки във Форума :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 11:49 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
TRANSFORMERS написа:
atz много си намалил твоята скица,предполагам заради размерите на снимки във Форума

В момента ограничението е 1024х768 за линк и 1600х1200 до 256kiB за качено изображение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 14:30 
Аватар

TRANSFORMERS написа:

Той баджо сега е обладан от силата явно и не чете малките букви :D понякога решенията са пред нас но не ги виждаме.

Остави ги настрана " диджеите", както би рекъл Пената :lol: . Ти си единствения, който с пълни подробности показа това което си направил , относно тарелкова колона. Няма какво да добавя към похвалите на колегите. :respekt: Много малко се пише обаче за ракията която се получава, като качество.Това за повечето е решаващо, когато човек се чуди дали да кара на стария аламбик, или да прави нещо по-модерно.atz засега е пробвал само "учебни" варки, и нищо не може да ни каже за вкус и аромат.Ясно е че няма откъде истинско джибре посред зима.Ти ,обаче имаш вече един сезон, и предполагам можеш да кажеш какво ти харесва, и какво не.
И от двете картинки има какво да се вземе,но нали знаеш как е, ако има още- що не. Относно медта- аз съм бил винаги за нея до кондензатора,но има колеги които предпочитат неръждавейка , та за тях бяха примерите.Даже гледам че се появиха и пластмасови казани, и някои са във възторг.Та всеки да си избира материала-решението си е негово. :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 15:19 

баджо написа:
.Ясно е че няма откъде истинско джибре посред зима.

Аз имам.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 16:40 
Аватар

Ако се разберете с" atz"- той да направи една варка с неговата колона, а ти с твоя аламбик, ще има чудесна база за сравнение.Аз му предложих преди време джибре от дюли със същата цел, но тогава още доизкусуряваше нещата и нямаше как да стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 04 Мар 2014, 19:51 

Имам възможност до подготвя по-голямо количество,но ще ми трябва малко време.
То хубаво ще ги сварим..ама на база какво ще правим сравнение-само органолептично ли?
Нали идеята, която развивате е за по-чист дестилат?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Мар 2014, 03:17 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Баджо,доста неловко бих се почуствал ако тръгна сам да си давам оценка на ракиите.
Това което мога да кажа като се опитвам да бъда обективен е,че тия пушкала чудеса не правят,както се казва каквото посееш това и ще жънеш.
Аз лично преди да започна да се занимавам със колони и тем подобни приспособления улесняващи функциите на черният дроб и увеличавайки КПД на командният център след като задържи банкетната клапа :) винаги съм правил преварка на ракията.
Мога да кажа,че при еднакви условия и материал,старият и добър Казан би излязъл напред със повече аромати за сметка на качеството,имам предвид чистота на дестилата.
При преварка на Казан,колоната би излезнала напред със едни гърди от към аромати,време и мисля чистота.
Обаче....всичко това дето си го говорим е бош лаф работа без аналитика както каза ilu6а,затова аз съм решил да пусна една хрома на моята ракия правена на колоната за да съм сигурен ,че вървя по правилен път.
Не,че ТRANSFORMERS не разполага със прецизни и модерни технически средства доказали се със времето..

Ето със този уред може да се уловят дори и слаби концентрации на Алдехиди от Фурановият ред :fies:
Като имам резултати от хроматографията ще докладвам.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 26 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2

Часова зона: Европа/София