Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 07 Дек 2016, 16:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 21:44 
Аватар

Да започна от тук, че едно предприемчиво момче в родния ми град закупи няколко такива казана, браво за което! Факт е, че при варенето на ракията се изразходват в пъти по-малко дърва и са доста по-бързи от тревиалните казани, които си знаем! Вече няколко години варя ракията на тях и съм доволен, но така и не разбрах каква е точно технологията при тези казани! Казанджията твърди, че ракията излиза от казана директно с преварката, който момент така и не ми стана ясно как е решен конструктивно! (Който иска да слага анасон или други "каркадии" ги слага още в джибрата при наливането и в казана). Естествено , че може да си направи после и "тревиалната" преварка в друг казан, но там всичко е ясно- интересно ми е как промишленият казан я прави.
Другото нещо, което ме впечатлява, е че ракията е с аромат различен от този на ракия варена в старите казани, т.е. запазва аромата на плода от който е сварена! Според някои тази ракия "мирише на сурово" и затова те и правят още една преварка! Не съм капацитет по ракиите, но се замислям дали не правят грешка като я преваряват още веднъж? Или аз правя грешка, че не я преварявам! Как мислите?
И още нещо , което ме озадачава- въобще не е задължително в началото да тръгне най-силната ракия (на чучура има спиртомер, с който постоянно следиш колко силна ракия тече). Миналата година например тръгна около 60 градуса и почти през цялото време си вървя така (дори за разтривка не можах да хвана по-силна). На съседния казан пък вървеше почти през цялото време около 80*.
Та някой ако има малко повече информация за тези казани нека сподели, мисля на всички ще е интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2009, 22:36 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
Това са казани с тарелки. Устройството им е подобно на кулите за фракционна дестилация в нефтохима:

http://en.wikipedia.org/wiki/Distillati ... stillation

Теоретично, колкото тарелки има в колоната, на толкова степени на дестилация (разбирай преварки) се подлага дестилата, но на практика ефективността им е около половината. За разлика от обикновения казан, градусът, който излиза, може да се регулира в определени граници чрез включване и изключване на тарелки и чрез промяна на охлаждането на дефлегматора.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 2 мнения ] 

Часова зона: Европа/София