Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 02:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Колона с тарелки
МнениеПубликувано на: 10 Май 2011, 18:41 

Местожителство: Ловеч
Замислил съм към казан 100л. да добавя колона с 3 или 4 тарелки, която ще изглежда горе-долу така:
Прикачени файлове:
scan0003.jpg

Тръбата с диаметър 15см. ще я направя от медна ламарина с дебелина 0,8мм. Ако имате идеи и препоръки, моля помагайте.
Тарелките ще изглеждат така:
Прикачени файлове:
bubble tower.jpg

а дефлегматора нещо такова:
Прикачени файлове:
IMG_0111.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна Tigar на 10 Май 2011, 19:13, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2011, 19:06 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Тази тема е чепкахме тук. viewtopic.php?f=9&t=34&start=225

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2011, 19:37 

А пък аз искам да разчепкаме специално темата с тарелки, а не с пълнежи. Мисля, че има много неща да се коментират по въроса и съм сигурен, че малко хора в БГ могат да се похвалят да са направили такова нещо. Моето мнение е, че във форума има място точно за такава тема, която да се разграничи от другата и заедно да измислим нещо приложимо за нашите условия и изпълнимо с материали които могат да се намерят у нас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Май 2011, 20:07 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Давай ще ни е много интересно :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 09:55 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
С интерс ще следя развитието на темата.
Гледам, че си се насочил конкретно към разработката на "Rednose", публикувана в два популярни западни форума.
За момента не ми харесва идеята ти за направата на тръбата. 99.99% съм сигурен, че няма да успееш да направиш тръба, диаметъра на която да бъде приблизително еднакъв по цялата и дължина. Не случайно и "Червеният нос" се е насочил към стандартна 4 инчова тръба. На пазара се предлагат 108мм тръби, които ще ти свършат перфектна работа. Същият твърди, че не е нужно системата от тарелките да влиза много плътно в тръбата, но това не е вярно. Тарелките трябва да бъдат изработени точно по вътрешния диаметър на колоната.

Rednose има принципна грешка в неговият "shotgun" дефлегматор. Студената вода трябва да влиза отгоре, а топлата да излиза отдолу

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 15:17 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
За водата Аз е прав! Ламарината е тънка, а такива неща не се правят за две три години, ще я изядат летливите киселини, сернистата и други съединения! Вземи си дебел лист ламарина, нагрей го с газова горелка и го полей със студена вода, после го осучи около тръба с желан диаметър, заваряш със сребърен припой, тарелките се разполагат по две на сектор така, че сектора стъпва върху тарелка и над него ляга тарелка(общо 4). Вътрешните тарелки се заваряват за медната тръба директно, ако са достатъчно плътни може само да се прикапят на няколко места. За целта си разделяш сектора на три и изработваш тарелките предварително, после ги монтираш вътре, за целта може да си завариш по три отхоризонтирани планки за държачи върху, които лягат тарелките. И т.н., успех!

Трябва да се спазят нивото на калпачоците и височината на преливните тръби - около 8 мм тръбите стърчат над калпачоците и се срязват на половина от долният край на около 4 мм така, че да останат потопени на долната тарелка. Тръбата на първата зазършва потопена в калпачок в казана(за да служи за хидрозатвор).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 18:39 

Аз написа:
На пазара се предлагат 108мм тръби, които ще ти свършат перфектна работа.

И аз ги гледах тези тръби, но са с дебелина 2.5мм. (трудно за обработка) и един метър тежи ... не помня точно, но ми се стори много. Затова реших да пробвам да огъна ламарина, не аз а майстор ще я сгъва.
alambik написа:
Ламарината е тънка, а такива неща не се правят за две три години, ще я изядат летливите киселини, сернистата и други съединения! Вземи си дебел лист ламарина

Ще пробвам тогава с 1мм.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 20:32 
Аватар

Местожителство: Varna
Гаранция за успех ще е да можеш да копираш размерите на тези тарелки, понеже са работещи. Дай линк от където си качил снимките.
идеята да ти огънат тръба е добра защото тази с дебелина 2,5мм. ще е много скъпа и тежка. Може да си купиш ламарина и да я дадеш във фирма където огъват улуци или бурии те имат специални дорници, само след това трябва да се запой със сребърен припой.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 22:21 
Модератор
Аватар

Тръбата е към 200лв на метър. Бенефитът е, че стената е дебела. Освен това можеш да разчиташ на преходници на добра цена. Материалите за изработка на колоната общо да отидат до 350, максимум 400лв, което за мен е повече от добра цена, при положение, че си го правиш сам.
Вариантите за мен са два:
- първият - да се направи нещо, което да изглежда добре и да работи добре
- вторият - да се направи нещо, което от километри крещи, че е DIY и че е "Аз съм българче"

Петьо, както и да го направиш, все ще работи... някак. Колоната, която е показал колегата се ползва в лицензирана дистелерия в Южна Америка. Май беше "Микродистелерия Бонанза". Но това, че се ползва на такова място не означава, че въпросната колона работи перфектно. Има принципна грешка в дефлегматора. Има грешки и при изработването на тарелките, и по-точно в уплътняването им към колоната. От друга страна, факт е, че "червеният нос" не е човек, който приема критиките. Той е професор, той е академик. Той знае всичко. Той прави всичко най-добре...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 22:30 

http://www.artisan-distiller.net/phpBB3/viewtopic.php?f=61&t=3235&start=30
http://homedistiller.org/image/Peter2a.jpg
http://homedistiller.org/image/Peter1.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Май 2011, 22:45 

http://www.artisan-distiller.net/phpBB3/download/file.php?id=1083
http://www.nitera-bg.com/produkti.html?page=shop.browse&category_id=32
на втория линк фитингите- медната капа мисля че върши работа, има различни размери. Мисля да сложа по 5 на тарелка.
За грешките съм съгласен, мисля,че не е проблем да ги поправим, надявам се "Червения" няма де се сърди.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2011, 20:28 
Модератор
Аватар

Съветът ми е да ползваш 108мм тръба. Ще жертваш 180лв за 1м (преди време толкова струваше в Юроком 2000) и ще имаш колона с точен вътрешен диаметър плюс материал за дефлегматор.
Червеният ползва по 5 на тарелка. За този размер е оптимално, в смисъл, че ... работи. Има промишлени колони, които имат само една. Придържай се към чертежите на "носа", като единственото ми допълнение е това, което споменах по-рано - дефлегматорът и уплътнението на тарелките. Не знам за какво ще ползваш колоната, но ако искаш на нея да вариш хубава ракия, ти препоръчвам да я направиш с 3 или 4 тарелии. Ако успееш да измислиш добър и прост начин за изключване на тарелките ще бъде перфектно
Някаква старозагорска фирма предлагаше стъкла, ако имаш желание ще си разровя архивите и ще я намеря. Бяха малко скъпички. Алтернатива е да ги направиш от холендри, и това го има описано във форумите, които си цитирал

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Май 2011, 21:54 

ОК 108 тръба. А височината както съм я начертал в началото 80см. заедно с дефлегматора добре ли е за 3 тарелки?
И още нещо, този размер 108 май го даваха външен размер. Дали ще е достатъчно дебела колоната? Общо-взето ме интересуват размерите ширина и дължина- още не мога да взема решение какво да си купя като материал.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 17:24 
Модератор
Аватар

Така или инъче, ще ти продадат 1м тръба. Затова бих ти препоръчал конструкцията с тарелките да я направиш към 80см, а останалото за дефлегматор. 108мм е външният диаметър на тръбата. Тръбата е достатъчно широка, не се притеснявай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Май 2011, 19:05 
Аватар

Местожителство: Varna
Общо взето идеята на колоната е парата да се "къпе" в конденза а не да цвърчи през него за това е добре поне на едната тарелка да се сложи стъкло, да се контролира процеса. Гледах продават изрязани стъкла за водомери размерът ще пасне идеално за ф108мм. стъклото е дебело около 10мм. ~ ф50мм.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София