Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 00:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Май 2012, 17:09 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Незнам дали е редно колона със тарелки да се разгежда като КМ колона,при колона със тарелки пълнежът липсва там работата вършат калпачоците,но принципно работи като КМ колона(колона-кондензатор).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Май 2012, 18:25 
Аватар

За да съм сугурен,че не подвеждам никого ето схема на професионална колона със тарелки.
Прикачени файлове:
rsz_1artisnal3.jpg.
.Ето така изглежда калпачока.
Прикачени файлове:
rsz_bct.gif
,същият във работен режим.
Прикачени файлове:
rsz_tray-hpdraulics-01.png
Прикачени файлове:
rsz_tray-hpdraulics-02.png
.Ще се надявам да съм бил полезен.Стана ракиено време :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Май 2012, 16:16 
Аватар

Местожителство: Божурище
Вижда ми се доста сложно за изработка. Дали си струва за 100l. CM (Cool Management) с пълнеж и серпентина са много по лесни за изработка. После и за управление на процеса. При сравнение по енергийни показатели как ли стоят нещата ? :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Май 2012, 23:56 
Аватар

Здравей АТЗ отговарям ти малко късно,но през седмицата рядко сядам пред компа.Съгласен съм напълно със теб, колона със тарелки е доста по-сложна за изработка от CM(Cool Menagement) имам такава,но е малко тегава за вкарване в режим,поне за мен(подгрявам на газ)мисля,че LM(Liguid Management)е по удачна но това едруга тема.За енергийните показатели ще давам мнения след като я завърша и пусна в ход.Предполагам,че ще скъся времето за дестилация пък и ароматът на продукта може би ще е по-изявен(Якоб Карл и Мюлер неслучайно изработват колони със тарелки).Дали си струва :?: ,за мен лично да,освен начин за добиване на благината,дестилацията за мен е и хоби(Целта оправдава средствата).Нали и затова сме във този Форум,да споделяме идеите който ни вълнуват,пък все си мисля,че ако имам успех със изработването на колоната и правилната и експлоатация,ще имаме за сравнение още един вид колона. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 07:38 
Аватар

Здравей, TRANSFORMERS! Поздравления за трудното начинание и успех в изработката. Използвам СМ колона в момента и не съм доволен от капризната и работа. В момента събирам детайли за RLM колона, която за домашна изработка е по-лесна и за ароматна ракия е най-добра /според мен/. Искам да сложа наблюдателно стъкло и въпроса ми е за този проект какви стъкла ще използваш? Готови или сам ще ги изрязваш?

Поздрави! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 11:47 
Аватар

.Здравей IVO68,благодаря за поздравлението аз също ти желая успех в новото начинание.За наблюдателните стъкла ще ползвам стандартно 10мм боросиликатно стъкло
Прикачени файлове:
rsz_dsc00580.jpg
.Холендрите са инокс от индустрията,но за да паснат на размера на стъклата се наложи Бай стругар да се намеси
Прикачени файлове:
rsz_dsc00609.jpg
.Моят съвет е да стоиш настрана от флоатното стъкло ако мислиш да ползваш такова,не толерира резки промени на температурата :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 15:26 
Аватар

Защо трябва да е толкова дебело (съответно скъпо) ? Налягането в колоната е никакво ,а и няма резки промени на температурата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 16:23 
Аватар

Явно такъв е стандарта - за широко приложение в хим. пром. хранително-вкусовата и др. Работи от големи минусови температури до около 250-280 градуса плюс /по спомени/ и налягане 14-16 бара.Най-малка дебелина 10 мм открих, но нямаха цена.
Чудя се дали водомерни стъкла за гореща вода няма да станат , че са по 4-5 лева.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 17:08 
Аватар

Местожителство: Божурище
Прав си за хобитата TRANSFORMERS , но пък откриваме нови неща. Как така СМ не е влизала лесно в режим. Истината е в охлаждането, а това, че си на газ не би трябвало да е от значение. СМ проработи веднага при мен. После направих промени заради хобито - автоматизирах процеса. Сега задавам алкохолния градус, който желая на изхода и всичко работи само. Накрая сменям режима на 50% алк. за да събера повече аромати. Получава се.
Успехи! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Май 2012, 17:42 
Аватар

IVO 68 написа:
Чудя се дали водомерни стъкла за гореща вода няма да станат , че са по 4-5 лева.

Ще станат като нищо, даже горната част на старите водомери, може да се използва цялата, с необходимата доработка. Единствения проблем е става ли като материал.Не е много сигурно ,бронз ли е, месинг ли е. Чел съм коренно противоположни мнения в куп форуми. На кой да вярваш ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2012, 13:31 
Аватар

IVO68 ако размерът на водомерните стъкла те устройва нямаш проблеми,тези за топла вода четох че издържат до 120/130гр.При мен нещата стояха различно трябваше да се нагаждам на размера на холендрите затова толкова дебело и скъпо, за размера който ползвам фи66 това е стандарт,пък и държах да е боросиликатно за да си спестя главоболия занапред.Резки температурни промени вътре в колоната няма но извън колоната има :warn: ,представиси при тези концентрации на алк. да чуеш едно ПУК и а
ко не си на открито: МАМА МИЯ трябва да се внимава със тези апарати. Аз поработих малко по калпачоците,каналите направих със ножовка по-две на срез общо 16 бр. за да станат еднакви на височина ползвах за ограничител скоба.След като изрязах каналите ги дооформих със диск 1.5мм на ротофлекса,ето някой снимки:
Прикачени файлове:
rsz_dsc00240.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00243.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00245.jpg
.Ето шпилките 6мм който ще държат калпачока към паропровода.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00242.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00596.jpg
.Подготвих и тарелките за струговане като предварително изрязах със радияла.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00440.jpg
.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00494_1.jpg
.Ами това е за тази седмица :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Май 2012, 14:29 
Аватар

При мен е по скоро "глезотия". За LM колона няма чак такава нужда от стъкло, но искам да знам във всеки един момент какво става вътре. Колоната ще бъде с диаметър 2" /външно 54 мм/. Просто такава тръба намерих в склад на едро и каквото и да направя ще е с нагаждане по място.

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2012, 11:26 
Аватар

Здравейте Колеги,през седмицата успях да свърша малко работа по колоната,не мина и без проблеми.Първият проблем дойде откъм тръбата за колоната,след като струговах медните тарелки ги наложих във колоната,между втората тарелка (първата лежи във фланеца там няма проблем) и стената на тръбата по протежение на половината диаметър имаше просвет от 0,50мм. Въпрос към колегите: дали този просвет от 0.50мм ще дренира тарелката или налягането на парите ще потдържа нивото на течноста във тарелката(както при ситестите тарелки) ето как изглеждат тарелките:
Прикачени файлове:
rsz_dsc00506.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00507.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00508.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00509.jpg
.Вторият проблем беше свързан пак със тръбата за колната.Отворите за наблюдателните стъкла мислех да изрежа със боркорона за инокс но когато разбрах цената 45евро се отказах,пък и холендрите са със различен диаметър на тръбите:фи52/фи55 (нали са сбирщаин) щяхя да ми трябват две и комромисният вариант беше Фрезист,не мина много безболезно но кадети ония цифри за боркороната.Ето как изглеждат:
Прикачени файлове:
rsz_dsc00524.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00523.jpg
.Ами това е за тази седмица колеги които да сподели мнение по въпроса ми благодаря предварително. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2012, 13:41 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
По чуждите форуми гледам, че тарелките ги правят като тавички, и предполагам, че точно това е целта - да се предотварати дренирането при намаляване на вложената енергия.
Инък, :respekt: към това, което си направил до момента.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2012, 14:47 
Аватар

Местожителство: В.Търново
На този чертеж се вижда че калпачокът е с отвори от някаква височина нагоре, а не резнати до долу.
http://www.rakiyata.com/forum/download/file.php?id=2043&t=1
Изображение
Даже и нивото на течността се вижда как е точно до долния край на зареза. Ако калпачокът е така както той го е направил и слезе до долу - ще остане много малко течност за бълбукане. Дали ще може това да се регулира с повдигането му нагоре (на калпачока) ?
И все пак - не е лошо да се тества колоната ако ще и с една тарелка, та да се изпробва. Може да стане и без да се вари материал - отгоре се пуска тънка струйка вода да имитира рефлукса, а отдолу някой ще трябва да надуе с уста или ако има прахосмукачка с духане, ама някак си редуцирана. Другия вариант е помпичка за аквариум.
Така ще се визуализира каквото се случва в колоната и в действие.
Ох, сърбят ме ръцете да я пробвам и аз.
:)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София