Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:25

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Юни 2012, 20:43 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Бе и мен ме сърбят, ама пусто време...
Не мисля, че прорезите на капачката са проблем. Нивото на течността зависи от височината на тръбичката, върху която е монтирана капачката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 10:39 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Здравейте колеги,пак се включвам късно но пусто време не стига за нищо.Ох ако вас ви сърбят ръцете за проба, мен направо краста ме е хванала :lol: ,търпение му е майката.Засега мисля да оставя тарелката както е, ако се дренира ще правя тавичка както ме посъветва АЗ проблема е че точно на тази тарелка няма наблюдателно стакло за да виждам какво става вътре,но ще измислия все нещо.Идеята на Victoryvt за симулация ми хареса,мисля да направя една проба да се види нагледно,инак то пак ще се прави проба преди запускането със материял,хем за промивка,хем за проверка на течове. Victoryvt за каналите на калпачока АЗ е прав не е проблем някой колеги от други форуми ги правят дори кръгли,аз лично не одобрявам
Прикачени файлове:
rsz_f8821f8f.jpg
.Целта на прорезите освен да пропуска парата през калпачока е и да създава баланс във същия.Когато увеличим вложената енергия(загреем повече казана)налягането на парите се увеличава, влизайки през паропровода във калпачока те компресират върху течноста която се намира вътре и търсят най близкият път за напускане на калпачока,ако се увеличи налягането парите,ще слизат все по-надолу по нарезите на калпачока като така се създава баланс във същия,при сферичните отвори,който ползват някой колеги нещата са различни.
Прикачени файлове:
rsz_bubblecap1.jpg
При някои колони за повече масообмен работят със свръх ниво на тарелките
Прикачени файлове:
rsz_tray-hpdraulics-03.png
при този вариянт опасноста от наводняване на тарелката при намаляване на вложената енергия е много голяма,затова височината на преливника(weir) трябва да е от 3 до 5мм под нивото на паропроводите на калпачоците.Днес ако ерекал Господ,ще сабера и заваря колоната чакат ме има няма 3м заварки :shock: ако имам успех после ще докладвам :prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Юни 2012, 18:27 
Аватар

Тази вечер,ще си пия ракията със кеф :saufen:.След няколко часа работа върху заварките на колоната се роди ето това:
Прикачени файлове:
rsz_dsc00538.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00540.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00541.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00559.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00542.jpg
.Понякога дребните неща носят голямо удоволетворение.Имам един въпрос който ме мъчи от доста време,тъи като във часовете по Физика винаги бях в голямо междучасие не мога да си обясня следното твардение на някой колеги от други Форуми:
Ако приложим еднакво налягане на пари,във две различни по диаметър тръби,примерно фи50 и фи150:
При фи50 скороста на парите,ще е по-голяма(това го разбирам) а налягането по-малко.
При фи150 скороста на парите,ще е по-малка(и това го разбирам)а налягането по-голямо(ето това не го разбирам).Ако има колеги който имат доброто желание да ми отговорят на въпроса,благодаря предварително.Хайде Наздраве от мен :zauf2: :sauf: Сбогом чиста съвест дръж се лаком ......ъзз

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Юни 2012, 12:25 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Закон на Бернули :
http://www.teenproblem.net/a/160-fizika/20550-zakon-na-bernuli/
или който иска чиста теория : http://physics-bg.org/au/025-bernuli.php

А практическото приложение е най-просто в един пулверизатор :
въздухът от компресор в тръба която завършва със стеснение прави отрицателно налягане на атмосферното и така по другата тръбичка се изсмуква боя от контейнера и се разпръсква заедно със струята въздух. Прост бояджийски пистолет, обаче спазва закона на Бернули ! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юни 2012, 00:16 
Аватар

Благодаря за отговора Victoryvt,точно,кратко и ясно :2thumbs:.Ще почерпя,живот и здраве със продукт от Тръбата,той пътя за Варна минава през В.Търново,тази година ще пропусна идването май(пуста криза) но догодина обезателно,тъкмо продукта ще е отлежал :D.Така след като закона на Бернули е ясен,мисля си аз дали не е това причината колоните със тарелки да имат голям диаметър(да потдържат по голямо налягане)
Прикачени файлове:
rsz_23.jpg
.Ето тази е фи/150 а аламбика 80/100л ако не се лъжа.
Прикачени файлове:
rsz_minipercent20me.jpg
.Пия за Бернули и неговите закони. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2012, 17:52 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
Еваларка брат :) ,мисля да правя същата обаче от медна тръба.Още веднъж БРАВО и :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 12:07 
Аватар

Здравей Brabra,много се радвам че има и други ентусиасти,готови да жертват време и средства за изработването на колона със тарелки.Преди да започнеш изработката,обмисли мноооого добре всички детайли материалите са скъпи и грешките са нежелателни,казвам ти го от опит :).Ще се радвам да помагам със каквото мога.
Докато изработвах хидрозатворите на преливниците,си дадох сметка че калпачоците могат да се направят ръчно,така си спестяваш пари, а и височината на калпачока я правиш по твой избор.Използвах тръба фи-35 и парче медна ламарина.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00511.jpg

Запоявах от външната страна
Прикачени файлове:
rsz_dsc00512.jpg

След запояването се запилява внимателно
Прикачени файлове:
rsz_dsc00516.jpg

Ето и тарелките,видях малко зор със запояването защото докато нагряваш единият детаил другият тръгва да се разпоява :x използвах един трик,със навлажнено парцалче охлаждах детаила който не запоявам, по този начин си спестих бая ядове.
Ето как изглеждат готовите тарелки,тази е първата
Прикачени файлове:
rsz_dsc00600.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00602.jpg

Това са 2 и 3
Прикачени файлове:
rsz_dsc00557.jpg

Разположението им във колоната.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00556.jpg
Прикачени файлове:
rsz_1dsc00554.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00553.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00552.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00562.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00623.jpg
.
Колоната е почти готова остава да сложа термометрите и изходите за дефлегматора.
Предстои ми изработката на охладителя,той ще е прав многотръбен(SHOTGUN) и както пише във дебелите книги изцяло изработен от инокс. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 12:28 
Аватар

Щях да забравя,по идея на колегата Victoryvt направих симулация на една
тарелка,помичката от аквариума не свърши работа та се наложи аз да издуя бузи :D
затова е кратко и видеото.Тарелката е потопена до преливната тръба във вода,а въздух подавам само на 2 калпачока.
http://www.youtube.com/watch?v=npUiNufnTEU
Това е за тази седмица приятна почивка на всички :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2012, 12:49 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
Браво кефиш,снимки ,видео точно така се прави.Остава само да тестваш целия апарат,дано да е по скоро ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Юли 2012, 00:37 
Аватар

Здравейте колеги,днес най-накрая успях да завърша кондензатора за колоната.
Както писах във по преден пост,той е прав многотръбен тип"Schotgun" изработен изцяло от неръждаема стомана.
Външната тръба е фи 80мм със дължина 1000мм.
Вътрешните 4бр тръби са фи16мм 316л.Обема на кондензатора е 4литра.
Малко ми е голям засега но за във бъдеще мисля да вдигам кубиците на казаня :megagrin: ето малко нагледна информация:
Прикачени файлове:
rsz_dsc00477.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00473.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00475.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00649.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00650.jpg
Прикачени файлове:
rsz_dsc00648.jpg

За правилната работа на Дефлегматора,тъи като работи във противоток със парите(Водата влиза от горната част на дфлегматора и излиза от долната част,там е и кранат за регулиране дебита на водата) се наложи да поставя авт.обезвъздушител.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00636.jpg

А ето как ще изглежда и конфигурацията на колоната със кондензатора.
Прикачени файлове:
rsz_dsc00617.jpg

Сега ми остава да доизгладя нещата и започвам пробите :dance:
То във БГ късно за наздраве ама аз да кажа :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2012, 16:28 
Аватар

Здравеите колеги.След няколко опита със новата придобивка реших да докладвам за получените резултати.
Колоната има много потенциял,лесно се вкарва във режим и макар продукта да излиза на висок градус,ароматите не се губят като при КМ колоните(със ЛМ нямам опит).
Много имам да се уча да работя със колоната,прецизната работа със Дефлегматора е фундаментална за правилното функциониране на колоната.
Мисля да поставям уред който да измерва постъпилото количество вода във дефлегматора така ще знам със колко литра във минута работя,защото и най малките колебания във потока на водата влияят на дефлегматора,а оттам и на желаният продукт.Ето как протече един от опитите:
1.13''45часа начало,заложени 30л вино12% и 3л паток на 45гр.

2. 14''25 темпер купол казан 82гр темпер.пари колона 76гр. пълен рефлукс дефлегм.
Наблюдавам начало на барботиране във тарелките,горните започват барботиране първи.

3.15''10 купол 84гр пари 76,9гр отделена 1фракция 220мл ацетон метил.

4. 16''10 купол 88гр пари 78,4гр отделени 2 фракция първак 0,800мл=92алк гр

5. 16''33 купол 90гр пари 78,6гр отделени 1литър-86алк гр.

6. 17''10 купол 91гр пари 78,7гр отделени 1литър-84алк гр.

7. 17''34 купол 92гр пари 78,9гр отделени 1литър-78алк гр.

8. 17''40 купол 93гр пари 81''3гр отделени 0,700мл-72алк гр.

9. 18''20 купол 94гр пари 86.5 отделени 1,400 лит-45алк гр.

Температурата на дефлегматора варираше,във началото 35-40гр и към края 80-85гр
когато го потдържам във рамките на 60-65гр тече дестилат 75-85алк градуса.Ами за сега това е колеги ако някой иска да пита нещо ще отговарям.
Ето и видео от случката.
http://www.youtube.com/watch?v=lN9vocXYInc :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2012, 22:04 
Аватар

Поздравления! За мен лично това е перфектна изработка. Само едно въпросче за охлаждането имам. Няколко пъти гледах клипчето, но не успях добре да проследя охлаждането как върви. Предполагам изхода на охладителя е свързан с входа на дефлегматора и ако е така, с каква температура трябва да влиза охл. вода в дефлегматора за да не "пресече" процеса и да тече охладен дестилат на изхода? При мен явно охладителя идва малък и като усиля охл. вода за да тече хладък дестилат, се разбалансирва колоната понякога и настава голяма играчка докато я стабилизирам.
Благодаря предварително!
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2012, 23:45 
Аватар

Здравей IVO68, благодаря за поздравленията.Охладителят е със обем 4 литра,правилно си видял от изхода на охладителя водата отива във Дефлематора на изхода на същият,има кран за регулиране на дебита му.
Ако си забелязал на охладителя има два червени крана,първият е за изпускане на вода от охладителя ако се работи със малък дебит на вода във дефлегматора,но не се е налагало да го ползвам като имаш на предвид че водата която влиза във охладителя при тези жеги беше 25гр.
И при трите опита който направих водата във охладителя ненадвиши 45гр към края на процеса а дефлегматора към края беше на 85гр.
Дестилата течеше със температура 25/26гр, градусите на алкохола за които писах във предният пост са корегирани със таблиците за корекция и са реални.Поздрави и :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2012, 00:26 
Аватар

Местожителство: Божурище
Поздравления TRANSFORMERS,
Едно питане и едно предложение:
Като гледам отчетите, които сте написали ми се вижда, че фракцията на 45% е много голяма - 1,4L. Защо се е получило така? струва ми се, че трябва да е много по-малко, или дори да липсва. То зависи как се води процеса...
Предложението ми е за манометъра. Виждам, че мери налягането на парите. Има манометри с обхват 400 или 600 mm воден стълб. Там някъде беше доколкото си спомням. Това е 0.04bar или 0,06bar. Струваха 50-70лв. Отдавна се каня да купувам.
Манометрите - http://www.pnevmotechnica.com/Manometri/0401.pdf
Поздрави :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2012, 21:52 
Аватар

Здравейте atz,благодаря за поздравлението.
Имате право след като прегледах всичко внимателно установих следните грешки за който се извинявам на всички.
1.Вложеният паток не е 3л а е 3,800л

2.И при трите опита със колоната ползвах вино от едно и също място и марка,при първоначално закупеното количество видях че е 12% сега като загледах последните туби по 5л установих че е 13,5%
За да не съм голословен ето
Прикачени файлове:
rsz_1dsc00667.jpg

Относно предложението ви приемам го,аз също съм във търсене на манометър със по-малки стоиности този които ползвам сега не може да отчита налягането защото то е много малко,но навремето като бързах да пусна КМ колоната намерих този глицеринов със най малки показания(глицеринов знаете защо) само един път го видях да отчете 0,5 бар дано е за последно,бях се заиграл със флегмата на КМ,след като отчете 0.5бар
през баретата последва явление което често се наблюдава във Йеллоустон парк :D

Имам един въпрос към вас: бихте ли споделили,какъв тип,модел магнитвентил със терморегулатор ползвате за вашият КМ,че ми се върти една идея за охл.на Дефлегматора благодаря предварителн. Поздрави :lab: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 10  Следваща

Часова зона: Европа/София