Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 00:44

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 19:31 
Аватар

Местожителство: София
[quote="бай Танас"]Времетраене на процеса за 150-литровата 1-1,5 ч при разход 60 KW :o[/quote]

Извинявайте че ви се намесвам, но това възможно ли е? С какво греят? С прегрята пара? Та това е мощност 60 KW/за ЧАС, или 40 за час и половина. Което е все тая. :shock:
Това ако го направите в домашни условия на ток, ще да трябва да си постройте и АЕЦ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 19:39 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
бай Танас написа:
Източник brennereianlagen.de (COMPACT-LINE)
Времетраене на процеса за 150-литровата 1-1,5 ч при разход 60 KW :o

Вземете и превеждай те правилно :!: , поне за себе си,...това се отнася за не прекъснат процес
на големи рафинерии за алкохол.
Пс по не това нас не ни интересува, ние сме малки с малки количества
и най важното е да гоним качество а не количество....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 20:25 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Ми то си пише...
lhristov написа:
...това възможно ли е? С какво греят?

дърва, газ, мазут
Dieser hohe Energiebedarf ist am einfachsten durch den Einbau einer Brennkammer, für Holz
(feste Brennstoffe), oder Öl-/Gasbrenner abzudecken
MONI BARONA написа:
...това се отнася за не прекъснат процес на големи рафинерии за алкохол...

Не са големи - Bei der Brennblase gibt es keine Kompromisse. Die Füllmenge kann zwischen 100/125/150 Liter variieren.
За тези става въпрос, с периодично действие са, няма непрекъснат процес.
За превод http://www.brennereianlagen.de/contents ... line_1.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 20:33 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Дай да не превръщаме форума в предизборна дискусия...
когато извариш 150л за 1 час ела и ми се обади, аз ще ти кажа
кой предложи Пеевски.......
Пс. Някой бърка някъде, ам къде незнам.. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2014, 20:37 
Аватар

Постът ми беше за тарелките, кой разбрал - разбрал...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 09:44 
Аватар

60 кВт си е съвсем нормално за 150 литра джибре. На аламбик 75-80 литра "матрял" при мен лапа 22-25 киловата за първа варка. Като сложиш от три-четири казана материал за една преварка(която иска и повече, защото времето е повече) нещата отиват там някъде.Засичал съм го многократно.Бе грубо казано,за кило ракия -50 ст. ток.
Друг е въпроса за времето необходимо при цигански аламбик, и немска колона. :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 11:57 
Аватар

Местожителство: Божурище
С 60 киловатчаса може да се изкара процеса при коментирания лачен, но с 60киловата да се работи е абсолютно невъзможно. И те са го написали като нетипично за немци май, енергия в киловати... :motz:
Намалили скоростта на парите с 60%. Спрямо кой модел, колко е скоростта, мм... Защо ли са я намалили! :? А вдигнали и повърхността на медта... Пресметнах на грубо, вярно там е някъде около 3 и отгоре квадратни метра в колоната. Тарелките студено щамповани... :smoker:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 12:11 
Аватар

Баджо, и аз така мисля, нормално изглежда като разход на енергия. А вече времето за дестилация зависи и от вида на системата - в случая от тарелките. Затова немците са измислили нов вид тарелки.
П.П. Започвам да се чудя дали (при нашите възможности) е добре да "джуркаме" джибрата/органиката 4-5 часа :? В смисъл дали не си заслужава да се отървем набързо от джибрата с някакъв прост дестилатор, без дефлегматор, и след това вече по-прецизно на колоната.
П.П.2 @atz, вярно, че енергия пише :? Чак да не повярва човек :(

Последна промяна бай Танас на 12 Мар 2014, 12:28, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 12:27 
Аватар

Нормално е процеса да се изкара за 4 часа. Друг въпрос е какво се дестилира при този процес. Щом може на 4 часа значи може и на 8 да се изкара. :D
Бай Танасе, как така на два пъти? :? А ароматите, какъв ще им е случая? Или два пъти на аламбик, или веднъж на колона мисля... Или да започнем дебати за разликите между коняк и арманяк. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 12:32 
Аватар

Просто се чудя какво точно гонят с тази скорост - дали избягват продължително нагряване на органиката или производителност/рентабилност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 12:44 
Аватар

Според мен гонят универсалност. Да може да угодят за всички процеси и на всички клиенти по този начин... С изключени тарелки, почти аламбик и 4 часа процес примерно. С включени тарелки и еднократна дестилация, за благородните дестилати... ;) Но, не трябва да се забравя доброто управление, което е гаранция за качествено провеждане на процеса. :nixweiss:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 13:30 
Аватар

Да работят с 60 киловата моментна мощност и на мен хич не ми се вярва.Някъде бай Танас беше постнал една по-стара конструкция.Там си пишеше, че инсталираната мошност е 18 киловата(150 литра).Така, че и да искаме няма как да вкараме моментна 60.
Според мен трябва да помислим в насока- защо правят всичко това, и дали на нас ни е необходимо."Лачените" съвсем не са за домашна употреба.Дори и най-малките са за професионална дейност.Там ефективността е на първо място- не само като консумирана енергия, а най- вече време за дестилация.
Относно първо" обелване" на материала, а след това на колоната е лишено от защитими аргументи.
От едни материали , които любезно ми предостави колега от форума( няма да кажа кой е щото трябва да" натопя" atz :megagrin: ), много внимателно се опитах да разбера защо е тази пуста допълнителна мед. И от други източници имах подозрения ,че тя не винаги е необходима.Окончателно се убедих , че тя има основна роля при плодовите дестилати.Така, че който работи с грозде, няма нужда допълнително да се набутва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 14:57 
Аватар

Местожителство: Варна
баджо написа:
Относно първо" обелване" на материала, а след това на колоната е лишено от защитими аргументи.

Бях мярнал някъде - форуми или в литературата - обяснение: обелване в кисела среда за избягване образуването на конкретни съединения, след което дестилация след неутрализиране със сода.
Дали ще успея да го открия отново :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 15:31 
Аватар

Ако действаме така, се лишаваме от двете предимства на колоната и аламбика.Едното е по кратко време и по малко "дръва", но недоказани предимства относно аромат и вкус, другото е доказани недостатъци относно време и разправии, но доказани предимства относно аромат и вкус.Не говоря за анализ на това , какво съдържа дестилата, относно фармакопеята. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2014, 16:03 
Аватар

Местожителство: Варна
Открих нещичко (не точно пълния вариант):

- първа дестилация в кисела среда, дори добавяне на оцетна киселина - това увеличава продуцирането на етил ацетат, но се избягва производството на амоняк
ACETIC ACID + ETHANOL <> ETHYL ACETATE + WATER

- втора дестилация с добавяне на сода - етил ацетатът в алкална среда се разпада обратно до етанол и оцетна киселина (горната реакция е двупосочна)
acetic acid + sodium bicarbonate <> sodium acetate + carbonic acid
carbonic acid > carbon dioxide + water

edit: обърках малко понятията в превода - оцетна и лимонена киселина

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 142 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Следваща

Часова зона: Европа/София