Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 16:15

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Моята колона
МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 12:20 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petiomalchev написа:
Загреели се до средата колоната вече трябва да се пусне кондензатора /така концентрацията на етанолови пари в колоната се повишава/, а прокапе ли се пуска веднага охладителя.

Е тука вече можем да поспорим.
Защо ще пускаш охладителя преди да е изтекъл първака,ще го кондензираш обратно в казана ли?или ще го бърботираш в колоната?Нали първака се изхвърля :!:
защо???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 13:37 
Аватар

Местожителство: Varna
Значи когато си работил с една колона няколко пъти, горе долу ти е ясно колко вода да пуснеш на кондензиращата глава за да не запушиш колоната.
В първака са леки фракции, когато е пуснато охлаждането на кондензационата глава ще се съберат в горната част на колоната в по голямо количество и концентарация леки фракции, предизвикано от многократаната кондензация и изпарени при по ниска температура. Следователно и разделянето на фракциите става по добро. Колкото по голямо количество първак върнеш за повторно изпарение толкова по голяма ще е концентрацията му когато текне материала. Също по тази логика когато колоната се загрее до средата се намаля и подгряването на казана.
Целта на колоните е да осигуриш голяма температурна разлика между входните и изходните и пари, по този начин да може да повишиш концентрацията на отделните фракции, чрез многократни кондензации и изпарения при преминаването на парите през различните температурни области на колоната /показани на чертежа/. Ако на 1м. колона с диаметър ф42мм. при определена мощност на нагревателя температурната разлика на входа и изхода и е 4*С то с кондензиращата глава може да я направиш 10*С.
Изображение

Последна промяна petiomalchev на 08 Авг 2011, 16:32, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 13:57 
Аватар

Седя, чета и мисля,чета и мисля,по едно време се осещам че само седя.
Всичко е добре написано с таблици и аргументи, ама аз невиждам смисъл в това,правите всичко по най трудно възможния начин.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 21:16 
Аватар

Местожителство: Перник
Според мен най важен е краиния резултат а той според мен е перфектен :megagrin: не знам къде още съм сбъркал можеби че не бях сложил пълнеж но има и много лек и хубав аромат нещо съвсем различно от това дето съм пробвал до сега :megagrin: разбира се само по нюх и около 10гр. разредено с вода (изобщо не съм разбирач от ракий)
Е по забавих се малко с времето но беше повече от страх да не се обърка нещо следващият път ще съм по спокоен и надявам се да съкратя вемето дано не е за сметка на качеството :megagrin:
Най ме озадачи това което беше останало в тенджерата някаква невероятна смрад и друг път сим бил на казан и знам как мирише но това не се дишаше и имаше някакъв синьозеленикъв цвят може би от парчето медна ламарина което бях сложил в тенджерата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 21:24 
Аватар

Ето и снимка от събитието

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Авг 2011, 23:16 
Аватар

Местожителство: Varna
:klatsch: Браво, това е сериозен човек докладва със снимки. Щом ти си доволен значи си намерил това което търсиш :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2011, 13:01 
Аватар

Аз гарантирам за доброто качество :thumbs1: Снощи добре се почерпихме и днес съм ОК

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Авг 2011, 13:32 
Аватар

:megagrin: И аз очаквах да има странични ефекти щото е още пресна но всичко е ок :megagrin: няма ми нищо нито обувките нито дрехите :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2011, 20:20 
Аватар

Абе то веднъж пробваш ли резултата и влезне ли ти мухата в главата спиране няма :megagrin:
Тъи като първата ми колона излезе малко голяма и не е удобна за домашна дестилация (имам в предвид банята)
а и заминава за едно съседно село при един приятел за 100литровия казан а тренажора го продадох така че реших да си спретна една само за мен да си правя кеф :megagrin: че зимата идва и е доста дълга да има с какво да се занимавам :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2011, 20:22 
Аватар

:megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2011, 20:39 
Аватар

Браво :klatsch: как си закрепил колоната към кега? ,дай инфо малко как работи и кое за какво е.......

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2011, 12:27 
Аватар

Много добре е станала :klatsch: Да не съм много нахален,ама до каде я докара с моята колона,че тези дни не бях в града :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Сеп 2011, 17:39 
Аватар

Като беше извън града потърси ли си някакъв съд 15-20л. намерих ти една хубава тенджера алпака 18л. ама 30 кинта и е горе долу добра не е от най тънките и капака не е лош иначе от моя страна си ок

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Сеп 2011, 12:23 
Аватар

Ей,браво! Направо ме разби,много добре изглежда ,даже прекрасно.Обещали са ми подходящ съд,но като ми го донесат ще ти го покажа да прецениш дали ще стане.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Сеп 2011, 10:32 
Аватар

Здравейте,
с интерес Ви чета и съответно се запалих на тема "казан". Имам кег от бира 50 л. от това което чета във форума виждам, че е много популярен съд за варене на ракия. Потърсих и в други сайтове такива сглобки и стигнах до извода, че този вариант ми изглежда доста приличен.
СНИМКИ

Какво Ви е мнението за тази изработка?
Препоръчайте ми друг вариант на колона за кег?
Размери на колоната? - Височина, охлаждане, пълнеж .........
Какви материали са необходими? - Кръвки, свивки, колена.....
Как се закрепва колоната към кега ако не се реже капака на кега?

Казана ще е чисто любителски. Колко време отнема цялата операция по извличане на крайния продукт с такъв казан и колона? Някъде четох 12 часа (само за варенето, без подготовката)?!? Идеята е не да се утрепеш от чакане (независимо от крайния резултат), а да е нещо приятно все пак - с добра компания, пържоли, кебапчета и кюфтета.

Първоначално обмислях просто да сложа една тръба около метър ф54 като после намаля размера до ф18, серпентина, охладител и канче което чака накрая пък каквото стане (познатия вариант), но варианта с колоната ми харесва повече (стои доста по професионално :D ).

Моля за Вашето компетентно мнение.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 73 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София