Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 10:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 08:46 
Аватар

а като загрява толкова бързо,защо не сложиш малко пълнеж,нали няма такъв?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 09:47 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
misho1 написа:
msergiev написа:
themechanic написа:
И аз съм се замислил за един такъв 100 литров,щото цената си я бива.Ако върши работа си е супер семпло.

Тази и м и т а ц и я на колона се нарича Potstyl. Просто едно парче тръба...

http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=802&start=135#wrapheader

Тук най-точно е обяснено какво представлява тръбата, дори останах с убеждението, че си съгласен с определението на StillMan.
п.п. Предполагам,че имаш предвид pot still
Поздрави! ;)

Мишо , извинявам се за неграмотното изписване на думата pot still , написана от мен като Potstyl . Зная че нямам понятие от английски и грешката ми е че не проверих правописа на думата! Извинявам се ако съм подвел някого с това !!! :datz:
Но да наричаш едно парче тръба "колона" , с цел да го продадеш на висока цена , без в него да има пълнеж , охлаждаща глава , центрираща бленда... не ми звучи добре ! Имам впредвид продавачите от "Златна бъчва" . Относно мнението ми и познанията ми за колоните можеш да видиш това viewtopic.php?f=9&t=497 Изработил съм я сам , като по-късно частта с пълнежа разделих на две части - едната с дължина 40 см , а другата с дължина 26 см . Така имам на практика възможност да работя с 3 различни височини и по този начин решавам въпроса с ароматите...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 10:07 
Аватар

Местожителство: Бургас с.Искра
Прикачени файлове:
shema kolona1.JPG

На мястото, отбелязано със стрелка, какво има? Тръбичките как са свързани с охлаждането, последователност на свързване?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 18:30 
Аватар

msergiev написа:
Но да наричаш едно парче тръба "колона" , с цел да го продадеш на висока цена , без в него да има пълнеж , охлаждаща глава , центрираща бленда... не ми звучи добре ! Имам впредвид продавачите от "Златна бъчва" . Относно мнението ми и познанията ми за колоните можеш да видиш това viewtopic.php?f=9&t=497 Изработил съм я сам , като по-късно частта с пълнежа разделих на две части - едната с дължина 40 см , а другата с дължина 26 см . Така имам на практика възможност да работя с 3 различни височини и по този начин решавам въпроса с ароматите...

Без да искам да влизам в полемика, струва ми се, че хвърляш обвинения на ангро. Дестилационна колона, с охлаждаща глава и т.н. няма реализация на пазара. Надали бай Пешо от Сусурлево, Иван от Павлово, пък и аз, ще имаме желание да се учим да дестилираме на колона като твоята/моите адмирации за което/. Когато купувах "тръбата" се водех единствено от желанието да имам нещо компактно, изчистено, простичко за работа и не на последно място добра изработка и ги намерих в този уред, а и следвайки съветите, по мое мнение най-знаещия в този форум, StillMan, качеството на дестилата надхвърли очакванията ми. Като недостатък намирам доста бавната дестилация. Дали е колона или не, за мен няма абсолютно никакво значение, макар че съм склонен да се доверя на мнението на StillMan, което не се припокрива с твоето. Това е мнението ми на лаик, срещу твоето професионално мнение. Всеки за себе си е прав.
С това приклюва участието ми в темата, че станах като рекламно лице. :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Окт 2011, 21:54 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Мишо , аз също съм лаик ! Не съм никакъв професионалист , а просто един ентусиаст ! Когато правих моята колона идеята беше да я направя така , че да може да работи като pot still или reflux still - уж за повече аромати би трябвало да се ползва като pot still . След време разрязах частта с пълнежа на два модула и с това реших проблема с ароматите - по-ниска колона дава повече аромати и обратното. Едновременно с това с reflux still не се налага преварка , нещо което според мен трябва да се прави при ползване на pot still . Вече продадох една колона reflux still , с обща дължина 1 метър , с охлаждаща глава с вътрешна серпентина , центрираща бленда , пълнеж и отново с два модула на пълнежната част. Обявената цена беше 190 лева , след това се наложи да правя още някои допълнения по желание на купувача. На тази база цената на... к о л о н а т а на Златна бъчва ми се видя височка...

PS: Поправям се , направих още две такива колони - първата беше за Наскохондата , всъщност даже я направих с малко негова помощ докато ми беше на гости и си пиехме ракията. От съображения за сигурност при транспортирането през граница не направихме спойките - остана той да си я довърши там...

Последна промяна msergiev на 23 Окт 2011, 08:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 00:59 
Аватар

Местожителство: Varna
Kuger написа:
На мястото, отбелязано със стрелка, какво има? Тръбичките как са свързани с охлаждането, последователност на свързване?

viewtopic.php?p=6590#p6590
Това е преходник 22 към 42мм. който влиза в съеденителя ф42мм.
Начина на свързване го правиш както ти хареса използвам прозрачни маркучета ф8мм. тръбичките и те са ф8мм. но на маркуча гледат вътрешният диаметър пък на тръбичките външният.
Най добър резултат се постига ако охлаждането на двете тръбички е отделно от това на охладителя, правилото е охлаждащата вода да върви в противоположна посока на парата, така КПД е по високо.
Прикачени файлове:
ohlajdane1.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 11:23 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
До колкото разбирам става въпрос за копешката колона нали???/златната бъчва/
не е ли по добре да се направи намотка от тънка тръбичка в горния край и през нея да се пусне водата за охлаждане на рефлукса. Имам впредвид на не се реже и запойва колонката....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 11:42 
Аватар

Местожителство: Бургас с.Искра
Ами, тя е затворена отгоре, над тапата има малка камерка с отвор за термометъра. Мерак ми е да я направя по метода СМ, но нека мине "сезона с варивата" :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 12:31 
Аватар

Местожителство: Перник
Според мен най лесно можеш да навиеш една медна тръба примерно ф 6-8 7-8 намотки на около 20см. от върха на колоната и като начало за по лесно да свържеш тая намотка с едно шише от минерална вода 10л и по принципа на скачените съдове да пуснеш през тази намотка малко количество вода за която ти трябва и един кран че дебита не трябва да е голям
viewtopic.php?f=9&t=1011&start=45
Не че е някаъв връх в изпълнението :megagrin: но поне можеш да отработиш процеса :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Окт 2011, 15:58 
Аватар

Местожителство: Varna
Kuger написа:
Ами, тя е затворена отгоре, над тапата има малка камерка с отвор за термометъра. Мерак ми е да я направя по метода СМ, но нека мине "сезона с варивата" :D

Тази колона е направена точно така viewtopic.php?p=7527#p7527

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Окт 2011, 23:22 
Аватар

Здравейте
относно колоните за дестилация

http://obiavi.grad.bg/o-126232-%D0%9A%D ... 0%B8%D1%8F

купих големия казан(италянски INOX ) с термометър дигитален и съм много доволен от резултата-изкарах повече ракия от колкото когато ходя на масовите казани а и другия плюс ми е че си изчаквам подирките до последно
ракията е бистра и хубава.Слагам вътре в колоната 2 топчета навита медна тел и я подгрявам на газ-дотука съм сварил към 200-240кг с 1 бутилка газ от големите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 06:02 
Аватар

какво ще рече,една бутилка газ от големите,имаш яредвид 20л-10кг???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Окт 2011, 11:41 

Местожителство: София
Ами да вероятно е точно така,аз успявам да подгрея и преваря точно 270 литра джибри с една бутилка...
Горе долу 3 кг газ на казан...изваряване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2011, 07:57 
Аватар

ако тия цифри са достоверни,най-вероятно на мен ще ми е за последен сезон да варя с тая система:
тая антика е на баща ми,но вчера ме изнерви до край.резултата е 150л само течността от материала без плодъ,едно ботилка не ми стигна да преключа,и ранденана ми излезе много малък.пак е задоволително де но можеше и трябваше да бъде по добър.материала беше от сини сливи на който бях сложил 16кг захар.резултата при преваряването към който бях сложил и 14-15кг не превареноа ракия която ми остана от джанките около 35-36 градуса-33л към 56 градуса,но да гледаме вече напред :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2011, 14:33 
Аватар

themechanic написа:
какво ще рече,една бутилка газ от големите,имаш яредвид 20л-10кг???

Да колега от големите бутилки,огъня е по силен докато загреят джибрите около час да кажем
оттам нататък се намаля почти до спиране.
Както казах колоната е перфектна а също и казана - мие се лесно този инох,минус на фирмата е ме не предлагат
медна мрежичка в комплекта иначе ми пратиха и нужните маркучета и термометър
Набарах медна тел от един стар монитор и след като я обгорих я набутах на 1-2 топки в колоната като всеки път я вадя и обгарям,ако се сложи повече -3 топчета тел процеса става много бавен

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 33 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3  Следваща

Часова зона: Европа/София