Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:28

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 12:43 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз лично нямам впечатления от нищо друго освен алембик и колна с LM, та затова предлагам този спор на всички, нека който каквото има като наблюдения да го споделя тук, за да видим аджеба BMW или Mercedess е по-добрата кола на дестилацията :)
Ще дам само няколко насоки :
1. ЛМ - проста конструкция, естествена и ефективна. Лесно управление на отливното число Reflux ratio (RR) - основния показател на рефлуксните колони, чрез който нещо въобще може да се регулира (чистота на изходящия дестилат /% алкохол/, аромати, температура и баланс в колоната). Недостатъци - основен елемент е един скъп и трудно намируем елемент - иглен кран. Решение - замяна с шибърен кран ! При мен работи перфектно. Още един недостатък - при спиране на охлаждащата вода по някаква причина (изваден маркуч, залепнал кран, спряла вода) алкохолът излита в атмосферата.

2. КМ - различни варианти на охлаждане в главата, по-малко мед в дефлегматора, но пък допълнителен кондензор за парите. По-трудно настройване на баланса, освен това не може да се постигне пълно затваряне на колоната (да се връща всичко втечнено за да може да се вдигне на макс. градуса на алкохола и респективно да падне температурата в колоната). При спиране (временно) на охлаждащата вода - няма излитане на алкохол в атмосферата, поне за известно време, докато се отстрани проблема (понеже изходните пари се охлаждат от някакво количество вода в кондензора, докато не я затоплят прекалено). Крановете са непретенциозни - салникови,сферични - всякакви стават понеже през тях тече вода, и то студена или поне не вряла. При спиране на охлаждането в дефлегматора - може да работи като алембик (почти като).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 14:37 

Местожителство: EU
http://translate.google.bg/translate?hl ... md%3Dimvns
ref2
Спецификация
Брой P / P Име Материал / размер Ръководни върху производството
A Корк Гума Обръщане
2 Тръба за термометъра N / г тръба Стягане на едната страна (заваряване, подвижен, огъване)
3 Намотка N / г тръба Bend на шпиндела
4 Отлив N / г тръба. D. Обръщане
5 Влезте във вода N / г тръба Обръщане
6 Агрегат N / г тръба -
7 Дестилация колона с рефлукс N / г тръба Обръщане
8 Решетка N / гр листа дебелина. Ключар
9 Монтаж фланец N / гр листа дебелина. Струговане, работна маса
10 Предпазен клапан N / CNS Обръщане
11 Добивът на вода N / г тръба Обръщане
12 Жлеза гайка N / CNS Обръщане
13 Жилища дестилация колона N / г тръба Обръщане
14 Решетка N / гр листа дебелина. Ключар
15 Изпарения капацитет N / A Е, храна алуминий капацитет от 30-50 л -
16 Връзка N / г тръба Обръщане

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна Алкохол на 03 Яну 2012, 09:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Яну 2012, 18:58 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Схемите на "алкохол" са със номерация но без обяснение.Ако обича да качи и таблицата с обяснението ,ако се затруднява с превода ilu6a ще помогне :) .
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 08:44 
Аватар

Моята колона е СМ по дизайн и ръководство за употреба на Стилман.
Мога кажа, че съм доволен как работи СМ. До 90% докарвам спирт от 12 % първоначелен без да съм специалист.Казана ми е 160 л.,ползвам го на двора и успявам след завиране и покачване на темп. в главата за около 40 мин. да балансирам при външна темп. -1 гр.С. Към кранове не е така, че не е претенциозен, защото крана за намотката ако не ти е добър няма как да регулираш отлива докато балансираш и от него тече доста топла вода, да не кажа и вряла.
Понеже колоната ми е от 2 части основа и глава и съвсем скоро ще направя един LM за да имам база, за сравнение. При моя обем на казана и в двата случая баланса ще е труден.
Весела Нова Година! :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 09:37 
Аватар

Местожителство: Перник
За много години на всички форумци
И Аз не съм спец по колоните но натрупах опит вече и мисля че LM е по добра за работа казвам за работа защото не съм забелязал разлика в качеството на ракията от двете колони
Искам дебело да подчертая че и Аз съм се ползвал от съветите на Стилман и Петьо Малчев за което съм им много благодарен
Колоните CM който съм ползвал много трудно се балансираха по време на процеса
наблюдавах някакви спадове и качвания на температурата без да имам логично обяснение без да пипам нещо по дебита на охлаждане и силата на огъня :datz: и веднъж като се опиташ да я вкараш пак в режим трябва да започнеш всичко от начало
Иначе продукта си е ок
За това и се насочих само към LM даже и първата ми колона която направих я преработих на LM и си работи перфектно
Просто при LM балансираш веднъж и после отиваш да си вършиш друга работа не и трябва постоянен надзор
Не искам да отричам модела СМ не съм толкова голям спец може и Аз нещо да не съм направил както трябва но моя глас е за LM :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 12:01 
Аватар

@ Сашо :
За крана имах пред вид че може всякакъв, естествено трябва да е нормален и добре работещ, но няма нужда от скъп иглен кран. Както и да е, важна е насоката.
А за обема на казана не виждам проблем - важен е нагревателя - мощността му. От нея зависи диаметъра на колоната и съответно мощността на охладителя.
Ти щом грееш на дърва - можеш да стигнеш при добро желание 20 квата нагряване.
Ето тук има калкулатор за колони който е обсъждан вече де :
http://homedistiller.org/reflux_calc.htm
Залагаш данни - 160 л. , начална темп. 20 гр. , начално съдържание на алкохол 12%, диаметър на колоната 76 мм, нагряване 12 квата , височина на пълнежа 60 мм, вид на пълнежа - домакинска тел за чинии, рефлуксно число 2 (т.е. връща се половината от втечненото) и се получава :
време до завиране 51 мин.
дебит - 8,6,4,2,1 л. за съответно 1-ви, 2-ри и т.н. часове
чистота - от 90% до 80 в края.
и т.н.
Всичко това е теоретично и не зависи от вида колона КМ или ЛМ.
Друг е въпроса как се охлажда 15 кв., защото толкова трябва да е и капацитета на охлаждането - с колкото загряваш с толкова и ще охлаждаш.
фи 76 мм е максималния диаметър в случая, защото от там нагоре работата не е за пълнеж с тел :)
Не е и за любителски колони де ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 12:18 
Аватар

Колоната ми (има я в друга тема подробно описана) е Ф54/1м.дълга с до 60 см.пълнеж и се ползва като колона, а не като аламбик, така че подгряването в случая е важно докато заври, после и с газов поялник мога да го подържам :). Крана задължително трябва да е шибърен или подобен. Моя е кеглен и не съм доволен, защото е с малко обороти и не може да се регулира прецизно, ако сложа "газаджийски" или иглен ще е по-добре.
Както и да е ..., според мене всичко е въпрос на избор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 12:52 
Аватар

С поялник ще поддържаш дебит - една капка в секунда. И то ако е за улуци поялник.
Не искам да се заяждам де, но истината е тази :
Дебита е в пряка зависимост от мощността на нагряването (разбира се при константно рефлуксно число). Или другояче казано - ако искаш да тече , а не да капе - ще трябва да грееш и охлаждаш яко. То няма и как да е другояче - дебита е всъщност количеството изпарени газове и преминали през пълнежа на колоната - т.е. преодолели налягането от връщащата се флегма. А те пък са в пряка зависимост от енергията която влиза в системата от нагревателя. То даже имаше точна формула - колко мл на час се очаква за всеки ват мощност.
При мен поне - след спиране на нагряването колоната спира да тече точно след една минута и то при положение че съм завил и казана и колоната с изолация. Може би с КМ колона ще има теч по-дълго време, не съм пробвал.
То май спора наистина става като между BMW и Mercedes :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Яну 2012, 13:04 
Аватар

За заяждане НЕ, няма какво да делим. За да стане интересна темата трябва да се включат повече хора и с двата вида.
Аз не мога да си позволя по-голям дебит от 2л/час.,защото рискувам да отлепя купола или поне не съм такъв разбирач да го направя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2012, 23:49 
Аватар

Местожителство: Божурище
Здравейте всички от форума. Да ви е честита 2012.
Е, за да стане интересно се включвам във форума (преди час се регистрирах). Определено съм доволен от СМ. Преработих старите прости системи в СМ преди 3 месеца. Доста неща прочетох, повечето в този форум. Спрях се на СМ с единственото предизвикателство, че трудно се регулирал процеса. Реших да го автоматизирам и мисля, че почти съм успял. Може и да е смешно на някои от вас но управлявам процеса с електроники разни. Получава се. До сега съм го пускал 8 пъти. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Яну 2012, 09:26 
Аватар

Дай повече информация ако не е тайна :roll: .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Яну 2012, 23:58 
Аватар

СМ с промени с цел автоматично регулиране на охлаждането. Пълнеж, серпентина и т.н. Само два дросела за водата, които са установени на положение и повече не се борави с тях. Електрически управляем клапан на входната вода. Регулиране и поддържане на охлаждането в системата с точност до 0,1*С. Нагряването с регулиране до като изтекат вредностите в началото, после на регулация на мощност. Резултати: Може да поддържам 80-90% алк. на изхода и накрая да спирам и без патоки. Енергийно - с около 20-30 % се завиши енергията спрямо обикновеното изпълнение от преди години. Водата май и тя е някъде на тези %. То няма и начин да не е. На 1л. алк. се изразходват около 3-4л. вода. Зависи това в какъв режим е.
Управление на процеса само от прибори и с токове. :idea: :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Яну 2012, 22:55 
Аватар

Нещо няма развитие в темата. CM vs. LM. И колко много неща има още за дискусии. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Апр 2012, 17:14 
Аватар

Получи се... СМ с поддържане на температурата на парите. Задавам температурата на парите( по графиките съответно алкохолния градус) автоматично работи и си държи градуса. И като намалее концентрацията започва едвам да капе и да завишава топлата вода на изхода. Нормално по всички закони. Като начало задавам 82*С, после на стъпки през 2*С до 90-92. Зададох веднъж накрая и 94*С но вече не беше останало почти нищо. :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Фев 2013, 18:44 
Аватар

victoryvt написа:
Ще дам само няколко насоки :
1. ЛМ - проста конструкция, естествена и ефективна. Лесно управление на отливното число Reflux ratio (RR) - основния показател на рефлуксните колони, чрез който нещо въобще може да се регулира (чистота на изходящия дестилат /% алкохол/, аромати, температура и баланс в колоната). Недостатъци - основен елемент е един скъп и трудно намируем елемент - иглен кран. Решение - замяна с шибърен кран ! При мен работи перфектно. Още един недостатък - при спиране на охлаждащата вода по някаква причина (изваден маркуч, залепнал кран, спряла вода) алкохолът излита в атмосферата.

2. КМ - различни варианти на охлаждане в главата, по-малко мед в дефлегматора, но пък допълнителен кондензор за парите. По-трудно настройване на баланса, освен това не може да се постигне пълно затваряне на колоната (да се връща всичко втечнено за да може да се вдигне на макс. градуса на алкохола и респективно да падне температурата в колоната). При спиране (временно) на охлаждащата вода - няма излитане на алкохол в атмосферата, поне за известно време, докато се отстрани проблема (понеже изходните пари се охлаждат от някакво количество вода в кондензора, докато не я затоплят прекалено). Крановете са непретенциозни - салникови,сферични - всякакви стават понеже през тях тече вода, и то студена или поне не вряла. При спиране на охлаждането в дефлегматора - може да работи като алембик (почти като).

Публикувано на: 02 Яну 2012, 12:43

Възобновявам темата за битката CM vs. LM.
Според мен тук с точка 0 трябва да поставим кой от двата вида колони е по-подходящ за нашето хоби да варим ракия. Ароматна напитка.
Относно изработката. Не ми се вярва някой сътворил LM да му е трудно да направи и CM. Или обратното.
Ако трябва да се правят сравнения при изработката то те според мен са само относно материалите и снабдяването с тях.

По розсъжденията ми за точка 0 веднага давам пример със световните лидери за производство на ароматни напитки. Картинките ги има на доста места във форума.
http://www.brennereianlagen.de/contents ... omaIV.html
http://www.brennereianlagen.de/
Имат си особености в техните колони но според мен са СМ.

victoryvt е споделил, че има опит само с LM. Моят опит е само с автоматизиран СМ.
krivanovvv и sasho, като чета имат опит и с двата вида.
От тук нататък има няколко пътя. Единият е темата да остане да прашасва както до сега. Другият е да не стигнем до никъде или накрая дори до кошчето.
Третият е да изчистим доста неща и по примера на братушките, както те имат НАРОДНАЯ колона, да стигнем до нещо ракиено народно. Дали има смисъл от последното? :?
Та, за битката, аз съм за СМ, няма как.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София