Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 08:17

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 16:27 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лошото е, че акъла в днешно време струва пари
http://www.amphora-society.com/Designin ... u_p_3.html
а ние нахокахме човека. Едва ли вече ще позволи да крадем от него :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2013, 18:39 
Аватар

atz, не разбирам :nixweiss: защо се засягаш лично. Не съм имал никой в предвид, още по-малко пък теб.
Просто изразих мнение по темата "CM vs. LM (битка между двата вида колони)" И моята "битка" е в кавички :) и не е насочена срещу никой конкретно. Във втората част направих "процедурно предложение" така да се каже. Всички мнения с техническа насоченост да са в темата "КОЛОНА", че да са на едно място. Моите наблюдения са, че твоята колона е единствената автоматизирана във форума, ако не се лъжа и даваш много ценна информация в тази насока. Ето и за пример ще те дам, че ти търсих снимката на колоната с гофрирания дефлегматор но се чудих къде да я намеря. Наложи се да ти вляза в профила и да ти изчета :buch: всички мнения за да я открия.
Ако си се почувствал засегнат от моето мнение се извинявам!

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 12:30 
Аватар

Здравейте колеги,малко да повдигна темата.Та, решил съм да поведа тази битка и аз, но на моя територия.Иначе казано ще преработя моята СМ в LM,като запазя на 100% първата,че не се знае коя ще победи.То в моя случай няма да има преработка а LM надграждане.Причините са ясни на всички. Наистина малко трудно я балансирам,когато си помислиш,че е готова и след 10-15 минути температурата тръгва на някъде,бавно но върви,не спира и хайде на ново. Успях и на 2 пъти да я затапя. Неща които повечето,да не кажа всички които ползват LM твърдят ,че не се случват.Добре,но имам 2-3 въпроса. Първо-мястото на термометъра.На различни чертежи го виждам под долната преграда и под горната.За мен и в двата случая няма да показва вярно. В първият случай върху сондата ще капе студен рефлукс. Вторият е по удачен,но се намира близко до ламаринката върху която се стича рефлукса и малко или много създава студен фронт.Второ-как ще удържам показанията на термометъра като нямам охлаждаща глава преди него Трето-при 100% втечняване в горния край на колоната и връщане на част от конденза в опаковката, в мястото от където отделяме за нас неминуемо ще има не малко нежелани фракции. Последно, охлаждащата глава съм решил да бъде външна-ф 70 х 400мм. върху ф54 ,дали ще е удачна или да си свивам спирала. И така, битката я почвам съвсем скоро и раните от нея ще са върху моето тяло,но се надявам когато приключи/късна есен/да съм доволен от репарациите. Ако съм успял да кача и снимките,че хич ме няма с компютрите ще е супер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 13:47 
Аватар

Здравей pentco!
Ще отговоря по реда на задаване на въпросите:

1. Когато си с наклонени плочи, термометъра се поставя между плочите. Охлаждащата глава е над, а не под термометъра когато системата е ЛМ.

2. Термометъра се "регулира" грубо казано от мощността на подгряване. Охладителната намотка при ЛМ втечнява всички пари. Колко ще отделиш зависи от кранчето и твоите цели. Нежелани фракции не би трябвало да има защото за себе си ще започнеш да отделяш когато термометъра покаже 78,15 градуса, да речем до 82 приблизително.
Температура на изпарение на фракциите при дестилация на джибри:
* Ацетон 56.5 С
* Метанол 64 С
* Етил ацетат 77.1 С
* Етанол 78 С
* 2-пропанол 82 С
* 1-пропанол 97 С
В темата " КОЛОНА" са описани добре нещата, а също и в темата "видове рефлуксни колони".
viewtopic.php?f=9&t=34
viewtopic.php?f=9&t=1008

3. Според мен не е удачно намотката да бъде външна за ЛМ изпълнение. Целта е с намотката да поддържаш температура на втечняване с около 3-4 градуса под 78,15, което с външна няма как да е по-прецизно от вътрешната. Ти вече имаш охладителна намотка за СМ. Просто трябва под нея да вградиш ЛМ секция за отделяне на дестилата.

Не е задължително плочите да са наклонени. Ето един друг вариант
http://www.youtube.com/watch?feature=en ... 8uvV8&NR=1

Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 15:39 
Аватар

Благодаря IVO 68 за бързите пояснения,но все още си мисля,че когато дори леко намалее спирта в материала температурата трудно ще се задържа само с регулиране на подгряването.Всички варианти за LM глава съм ги обмислял и този с наклонени плочки най ми допада.Смятах че с външното охлаждане /по голямо /ще постигна такава температура,че няма да ми се наложи допълнителен хладник. С моята колона 78 градуса ги държа дълго време/стоейки като часови/ и когато се полакомя за последните литри се получава тапата. При 78 градуса, на чучура тече 93% ,при 90-50% и спирам. Гоня леко спиртец,когато става въпрос за джанки и от тази година ще навлизам сериозно в зърнения дестилат.Колко време ще държи температурата 78-80 градуса LM колона и колко % на чучура да кажем при 12% на материала.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 16:14 
Аватар

Всичко е относително и според конкретния случай. Просто когато започне да се повишава значително температурата и не се коригира с намаляване на мощността значи полезното е свършило и събираме за преварка колкото пусне. Тогава може усилване и на охлаждането и на подгрева.
Искам само да поясня по- горното си мнение, защото оставам с впечатление, че не ме разбра напълно.
Идеята да се поддържа температурата на изх. охл. вода около 75 градуса е, че колкото флегмата се доближава до температурата на спиртните пари, толкова ефективността е по-голяма. Всички вредности които се изпаряват при по-ниски температури просто си излизат нагоре към връзката с атмосферата, защото 75 градуса са високи за тях и не могат да се втечнят. Иначе ако температурата в дефлегматора е доста ниска ще се втечняват всички пари включително и вредните.

Последна промяна IVO 68 на 08 Апр 2013, 18:27, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 17:12 
Аватар

Мед+неръждавейка? Добре ще е някой химик да даде мнение дали електрохимичната корозия няма да изиграе лоша шега. Гледам, в други форуми избягват такива комбинации.
http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... &page=2#32

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 18:40 
Аватар

Благодаря ти още веднъж IVO 68,сега ми светна всичко по принципа на работа на колоната /това че има отдушник не го бях забелязал /,но бай Танас ме вкара в сериозни размисли,за което и на него благодаря.Иначе заварките между различните метали са от висока проба сребърен електрод, но какво става между муфата, а тя доста плътно влиза, и самата мед по време на работа :nixweiss:.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 19:34 
Аватар

IVO 68 написа:
...Всички вредности които се изпаряват при по-ниски температури просто си излизат нагоре към връзката с атмосферата...

По този начин не биха ли могли да се отделят и главите? Така няма да се зацапа LM-секцията. Но за да няма толкова изпарения във въздуха /особено ако се работи в затворено помещение/ ще се наложи към отдушника да се свърже едно охладителче. И ето ти едно хибридче LM/CM :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 21:52 

Местожителство: София
бай Танас написа:
Мед+неръждавейка? Добре ще е някой химик да даде мнение дали електрохимичната корозия няма да изиграе лоша шега. Гледам, в други форуми избягват такива комбинации.
http://www.offroad-bulgaria.com/showthr ... &page=2#32

галвавична двойка на сглобка...не е проблем...може малко медта да потъмнява.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 21:59 
Аватар

Местожителство: Божурище
Привет,
Той е ясен предварително крайния резултат от битката. Ако битката е с коя от двете сестеми може да се стигне по-бързо да краен резултат да се вари ракия, тя се печели от LM. Ако трябва да се делят фракциите прецизно и да се получава максимално добър ароматен продукт, това е СМ. При СМ няма как да се работи с компромиси. Така че pentco ако ще водиш битката или трябва да изчистиш докрай СМ, или да се отказваш от него докато му е времето. Примерно да минеш само на LM.
Колкото до причините за масовото отказване от СМ, според мен тя е една, точно това което написах - при СМ компромисите не минават.
Поздрави! :lab:
P.S. Май трябва да подновим разискванията за мед или неръждавейка. Разглобих стария дефлегматор и изпаднах в ужас от вида на единствената мед при мен - точно серпентината на дефа.
За интерметалната корозия гледам и Ilu6a писа, няма проблем. При мен не се забелязват такива неща. Може би защото неръждавейката е сплав а не метал в чистия му вид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 23:13 
Аватар

Привет колега atz,точно Вас,като фен на СМ чаках за мнение. Искам да Ви помоля да ми кажете как да изчистя колоната и какви пропуски виждате от снимките. Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Апр 2013, 23:35 
Аватар

Местожителство: Божурище
pentco, утре върху снимките ще поставя това което забелязах. Има и да напиша някои неща. Доколкото съм видял и чета, тук всички сме на ТИ във форума! :)
Поздрави! До утре!
P.S. Колко е Ф колона, колко литра е казана, какъв е пълнежа, колко е височината. Каква е мощността на нагряването при работен режим, горе-долу какво е налягането на водата на входа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2013, 02:43 
Аватар

Стана вече 2 и 30 ама аз съм си нощна птица. Казана е 100 литра,но имам същия на 60 пригоден напълно за колоната. Височина 1000мм.,ф 54,пълнеж 500мм. домакинска вълна или керамични пръстени за аквариум. Ползвам и двата в зависимост от материала-вълна за джанки,пръстени за грозде.Газова пиростия макс 5 киловата,колко от тях са в работен режим и представа нямам.Налягането на водата нормално,не се колебае за разлика от температурата.Селото в което имам къща е леко планинско и есента нощите са хладни,дните топли, та и водата също.Скоро си купих и изолация за колоната.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Апр 2013, 07:02 
Аватар

бай Танас написа:
IVO 68 написа:
...Всички вредности които се изпаряват при по-ниски температури просто си излизат нагоре към връзката с атмосферата...

По този начин не биха ли могли да се отделят и главите? Така няма да се зацапа LM-секцията. Но за да няма толкова изпарения във въздуха /особено ако се работи в затворено помещение/ ще се наложи към отдушника да се свърже едно охладителче. И ето ти едно хибридче LM/CM :)

Може до известна степен:) е, ако не си пуснал охлаждането в дефлегматора. При покачване на температурата пускаш водата и стабилизираш колоната. На някои селски казани почти практикуват така. Затваря капака като започне да му пари на пръста. Може просто да се пробва с цифрово термометърче, ама такова нещо до този момент още не съм видял. Аз лично си процедирам така:
Отнемам първата фракция, която съдържа вредните ацетон, метил,ацетати и др. при дебит една капка в секунда и 100мл. се отделят за около 30-40 мин. При отнемането на главите / това е вече чист спирт/, дебита се увеличава на две капки в секунда. Като количество тази фракция е около 350 – 400 мл. След това може да увеличим на три капки в сек при отделянета на етилов спирт. Това прилагам за 50 л материал дестилиран в домашна колона и търсене на максимална чистота на спирта, при преварка на патоки. При варене на ракия правя известни компромиси, както каза atz.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 72 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София