Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 19:53

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 14:01 
Аватар

Здравейте момчета, как може да се направи дестилационна инсталация с непрекъснато действие за варене на ракия със запазване на ароматите?
Идеята е да се спести време, енергия и хамалогия.
Възможно ли е да се направи 5-10 литрово казанче и да прекараме през него 100 литра филтриран течен материал.
Варим постоянно на 78%.
Изходния материал затопля входящия, това ще ни спести енергия.
Метила ще се отделя преди серпентината.
Въпросът е, как да вкарваме и изкарваме материала, като в същото време изстискаме всичкият алкохол от него?
Нещо подобно на това.
http://vbox7.com/play:4d34d4d910

Последна промяна zigzag на 16 Юли 2012, 14:35, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 14:28 
Аватар

Местожителство: Свищов
Здрасти колега. Моето казанче е 9л. т.е. полезен обем е около 7л. Но, за непрекъснато действие...защо да не става. Само,че как ще доливаш следващия материал. По-знаещите нека да кажат.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 14:40 
Аватар

Доливането е лесно, една помпа ще вкарва нов материал.
Въпросът е, как ще се вади обработения, така че да не губим алкохол?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 19:31 

Няма да се вади - вкарваш само прецедена течност.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 22:37 
Аватар

Предполагаш, че като е прецедена течност тя ще се изпарява и само ще доливаш. Май ще стане така. Ама като е прецедена ще е добра ли - имам предвид ще стане ли хубава ракия, с аромати? Моето казанче е от тенджера под налягане. Единия клапан съм го махнал-там с преходник се захваща лулата. А, другия клапан стои. Не му пречи. Може той да се направи както ти казваш - с доливане някак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 22:39 
Аватар

Само да питам по-вещите в занаята - как ще се разбере кога и колко да се долива материал? Това се мъча да разбера. :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Юли 2012, 22:55 
Аватар

Местожителство: Балчик
Вероятно ще се долее колкото е излязло.Което е доста малко за да си струва.Без да се вади отработения материал ефект няма да има.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 08:52 
Аватар

Местожителство: София
Дестилатор с непрекъснато действие не е трудно да се направи.Има различни конструкций, но общото при тях е, че няма как да се отделя ацетона, метила ацетатите и др. вредни продукти.Използуват се за получаване на алкохол за гориво или се прави втора, фракционна дестилация за премахването на първичната фракция.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 09:38 
Аватар

Местожителство: Балчик
При тази схема вкарването на материала е ОК. Но при изкарването ще има загуби.При наливането на новия материал тои ще избута стария но те ще се смесят което означава че ще излезе и от новия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 10:16 
Аватар

При тази конструкция на рефлуксна колона, до бойлера достига само вода с няколко процента алкохол. Загрятите водни пари изпаряват бавно капещия "материал" в пълнежа и спиртните пари се движат нагоре под действието на налягането на парите. Патока се събира в бойлера и излиза през сифона, достигайки зададеното ниво. Има и други дизайни, при които ферментиралата течност влиза директно в бойлера, като се взимат мерки, да не излиза течност с по-висока концентрация на алкохол.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 15:56 
Аватар

StillMan написа:
... Има и други дизайни, при които ферментиралата течност влиза директно в бойлера, като се взимат мерки, да не излиза течност с по-висока концентрация на алкохол.

Какви са тези други дизайни, при които ферментиралата течност влиза директно в бойлера?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юли 2012, 17:45 
Аватар

Дизайна е доста сложен и не мисля, че си струва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 10:32 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Привет на Стилман !
:respekt:
Абсолютно съм съгласен с казаното от него.
Аз също съм мислил за моя колона с непрекъснато действие, даже с няколко изхода за алкохола с цел разделяне на фракции. Но се убедих че това в домашни условия ще е доста трудно.
Иначе дизайнът е точно такъв - бойлер със сифон , после колона с пълнеж, на определена височина се подава течен материал, който слизайки надолу се загрява от изкачващите се пари от бойлера, започва да кипи и от там насетне парите взаимодействат с рефлукса на колоната и всичко си върви по познатия начин.
Обезалкохоленият остатък се извежда от бойлера или от най-ниската точка на колоната.
Това е най-разпространеният дизайн на колона за дестилация на биоетанол в домашни условия - с височина около 2 метра и дебит 2-3 литра 95% спирт на час (но без разделяне на фракции)
Ето един известен руснак с неговите колони с непрекъснато действие:

А ето и какво аз мислех да си правя :
Изображение
Този дизайн позволява да се ползва студената ферментирала течност за охлаждане на парите на спирта и създаване на рефлукс за действието на колоната, с което пък се постига подгряване на материала и така се пести енергия и вода за охлаждане. Лявата секция е наречена анализатор, а дясната - ректификатор - т.е. имаме два елемента с подобно действие - левият "забелва" материала (обогатява го), а вторият - го пречиства до максималната стойност около 95-96% (без вакуум). Основния подгряващ елемент е входящата от долу вляво пара с дебит изчислен да поддържа равновесието в двете колони. Системата има 4 изхода - един за обезалкохоления остатък (долу вляво), един за патоки (опашки) долу вдясно, и един за първаци (глави) горе вдясно и един за етанол - в горната част вдясно.
Аз естествено бях замислил да заменя тарелките и калпачоците с прост пълнеж от домакинска тел за чинии, но засега само си мисля. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 16:08 
Аватар

Домашна изработка на дестилатор с непрекъснато действие на базата на по-горе показания дестилатор на Дж. Кофи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юли 2012, 17:20 
Аватар

Местожителство: В.Търново
Аз мислех нещо такова да правя, схемата с двете части събрана в една висока колона :
Прикачени файлове:
shema-kolona-s-neprekasnate-dejstvie.jpg

Температурите и процентите съм ги написал ей тъй само за добиване на представа, може и да не са точни.
Нямам обаче методика за оразмеряване на елементите - височини на пълнеж, намотки на тръбата по която влиза материала, растояния между отливниците и т.н.
Ще трябва да се опитва и тества резултат.
Но принципите са ясни.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 17 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София