Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 02 Дек 2016, 21:52

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Дефлегматор
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2013, 10:50 
Аватар

Местожителство: Божурище
Интересно!... Даже странно, защо до сега няма тема за дефлегматорите. Един толкова важен елемент. Както и да го търсих, за дефлегматорите според мен малко е написаното във форума. :?
И нова тема. Да видим до къде ще я докараме с дефлегматорите. Дано стигнем и до сметките.
Поздрави! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Дефлегматор
МнениеПубликувано на: 08 Мар 2013, 11:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
atz написа:
Интересно!... Даже странно, защо до сега няма тема за дефлегматорите. Един толкова важен елемент. Както и да го търсих, за дефлегматорите според мен малко е написаното във форума. :?
И нова тема. Да видим до къде ще я докараме с дефлегматорите. Дано стигнем и до сметките.

viewtopic.php?f=9&t=34&start=60

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2013, 11:56 
Аватар

Четенето и допълнителни знания не са задължителни!
За начало с две картинки, от хора, на които това им е работата. Извадки на руски език, от братушките. От дестилатори с работни мощности 2 - 6KW.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2013, 17:18 
Аватар

Даа, имаше нужда от такава тема! Хубаво ще бъде ако в нея има както теория, така и снимки, и лични наблюдения на различни решения за дефлегматори, ползвани от колеги от форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2013, 14:29 
Аватар

Ако се започне с теория би следвало да е от енергията при кондензирането на единица обем на парите на спирта и съответно на парите на водата. Топлообмен и т.н.
За теорията на:
http://homedistiller.org/theory
http://homedistiller.org/calcs/heatmass
http://forum.homedistiller.ru/
Освен това, тази теория не е в моята област. Изчаках някой да напише нещо!... Не е късно.
Някъде го написа MONI BARONA, че други са открили топлата вода преди нас..., затова направо към готовите калкулатори. На базата на теорията са ги програмирали.
Ползвам това от картинката. Изчисляване на минималната повърхност необходима при зададен отлив, коеф. на рефлукса, температура на входната вода в охладителя, температура на изходната вода от охладителя = на входната температура за дефлегматора и коеф. на сигурност(презапасяване).
Но калкулатора изчислява до необходимата повърхност. От тук нататък става интересно. Външен диаметър на серпентината, диаметър на тръбичката, начин на навиване, вход и изход вода - откъде. Диаметър на корпуса на дефлегматора.
От прочетени материали по темата, за сега се сещам за няколко важни извода:
Дефлегматора работи неефективно при диаметри на корпуса по-малки от 80mm. За мощности от 2- 3 до максимум около 6KW.
В дефлегматора освен повърхностния контакт между парите и охлаждащата серпентина изключително важно влияние оказва създаването на турбулентен поток, турбуленция.
Температурата на стичащата се обратно надолу флегма от дефлегматора към колоната да е с възможно най-близка до температурата на парите идващи от колоната.
При значително преоразмеряване на охлаждащата повърхност, дефлегматора започва макар и слабо да работи в режим като в колоната - топломасообмен.

За размишления: Трябва ли да има разлика между конструкциите и оразмеряването на дефлегматорите за спирт и дефлегматорите за ароматни напитки... :?:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1% ... 1%81%D1%82
http://en.wikipedia.org/wiki/Turbulence

12.03.2013
P.S. Дефлегмация - Частична кондензация на парни смеси с цел обогатяване на по-ниско кипящите компоненти чрез кондензиране на висококипящите. Чрез охлаждане се получава противоточна фракционна кондензация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 20:18 
Аватар

Местожителство: габрово
""Дефлегматора работи неефективно при диаметри на корпуса по-малки от 80mm"' -цитат от atz

при тарелков такъв при голям диаметър нямали налягането на парите да е по ниско

и от там по трудна да пробива през флегмата

Последна промяна сложна личност на 12 Мар 2013, 20:56, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2013, 20:52 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
сложна личност написа:
""Дефлегматора работи неефективно при диаметри на корпуса по-малки от 80mm"'

при тарелков такъв при голям диаметър нямали налягането на парите да е по ниско

и от там по трудна да пробива през флегмата

Още един теоретик,баси,какво означава "неефективно" :explode: ти няма ли да извадиш някоя диаграма

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 12:39 
Аватар

За преговор - последния пост най-долу от препратката.
viewtopic.php?f=9&t=1384&start=15

Разбирам те напълно brabra.
Така е то, от теория и диаграми няма как да се открадне идея наготово.
:lab:
P.S.
:respekt: за начина на посрещането на най-новия колега от форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 13:10 
Аватар

Местожителство: Горна Джумая
Виж сега atz ,това с кражбата на идеи естествено че беше шега от моя страна,едва ли ти ще измислиш тепърва топлата вода,ако съм искал някаква автоматизация първо чуждите форуми щях да преровя,там отдавна се разисква темата ,а и хората не крият толкова ревностно творенията си,напротив!Много ми се иска да видя ти какво си сътворил,що не щтракнеш някоя снимчица на твойта колона с автоматизация, мисля че на всички ни ще е интересно ;) :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Мар 2013, 13:57 
Аватар

brabra, можеш да преровиш чуждите форуми за автоматизиран СМ. Даже ще е много добре. Няма нищо скрито за колоната и управлението. Има ги, я разгледай по-добре, и на снимки, и на готови чертежи ги има. Готови идеи и чертежи за копиране, тъй че не се вързват нещо констатациите за ревностно криене. :lol:
Даже и отвратителната за теб диаграма ако разгледаш ще ти е от полза. Документирано всичко...
Жалко за дефлегматора!...
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2013, 15:19 
Аватар

За нещо така изглеждащо, мисля да ми направят в скоро време едно шаблонче за навиване. Сдвоено от две парчета. Подходяща конфигурация за СМ. Очаквам забележки, ако има. Може би трябваше да го разтегна още малко до около 180mm. Не е проблем. Ако има желаещи да го ползват пишете, за да знам горе-долу от какъв материал да се прави шаблона. За сега го мисля да е от полиамид.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 20:50 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Привет! Тази конструкция наподобява две Архимедови спирали, разтегнати и по Z и обърнати една срещу друга. Предвид преимуществата на Архимедовата спирала и вече по-големия диаметър, би трябвало да работи по-ефективно. Само 2 насоки за размисъл:
1. Оттичането на флегмата. Добър е този деф, при който флегмата се откапва възможно по-бързо. Задържането на флегма по витките би повлияло като термоизолация, което не е полезно за топлообмена. Съответно какъв материал за тръбата и каква повърхност е за предпочитане. Матовата повърхност задържа повече флегма. Зацапаната също. Гледам, че братята масово минават на неръждавейка, дали не е точно от тези съображения.
2. Един неприятен момент с CM-а при наличие на серни и азотни съединения в материала.
Игорь, академик - "При отборе над димротом есть одна неприятность. Из самогона при кипячении выделяются малорастворимые газообразные соединения азота и серы. При попадании в дефлегматор спирт быстро конденсируется, и вонючие газы не успевают раствориться в нём. Поэтому из атмосферной трубки постоянно пованивает. Если отбирать пар после дефлегматора, эти газы попадут вместе в отбираемым паром в холодильник продукта, и часть их растворится в продукте (растворимость газов повышается со снижением температуры). Это не повысит качества продукта."

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 22:00 

Местожителство: София
Аз лично не мисля, че този Игор е репер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 22:45 
Аватар

Добър вечер,
ilu6a, Игор си е солиден репер, поне според мен. Има и други там Игор223, Zapal, Виктрыч. Постоянно чопкат по темите. Даже само да си размърдват мозъците пак им е от полза. Не им закърняват.
Бай Танас, понеже КПД-то ми се срина, тежък ден имах, само по втората точка. За дефлегматора утре. За него и без това има много за писане.
Такаааа, мнение по втората точка. "при наличие на серни и азотни съединения в материала" Според мен няма спасение от тези както е писал Игор - вонючие газы. Независимо по LM или СМ. Нали братушките с много малко изключения са само на LM. Написал е - при попадане в дефа спирта бързо се кондензира. При СМ само по-тежките фракции(в зависимост от охлаждането) се кондензират, а при LM какво става - кондензират се всичките пари в дефа, значи газовете са си пак там. Даже няма от къде да излязат по най-бързия начин при LM. Не се разтварят и в двата случая, докато не се охладят или не изпълнят обема и си намерят път. Пътя е само един - заедно с крайния охладен продукт и частично разтаваряне в кондензора. Или при LM ако допуснем, че не излизат тогава къде са. Може би се получават от тях киселините и се отлагат в колоната. Както става и с тежките фракции, ония от маслоуловителите.
А дали написаното от Игор не е още едно косвено доказателство за запазването на ароматите при СМ? Нищо че става въпрос за гадост. Тя идва от материала. Не съм имал такъв случай при мен с такива гадости. Или ако се появят, не дай боже, реакцията би следвало да е обръщане в режим всичко на спирт.
Поздрави! :lab: До утре!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Мар 2013, 23:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
"Поэтому из атмосферной трубки постоянно пованивает".
При LM горе в дефа има връзка с атмосферата. Някои свързват тръбичката към съд с вода. Според Игор от там излизат гадостите. Колеги с LM биха могли да споделят дали са долавяли миризми.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София