Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 21:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дефлегматор
МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 00:06 
Аватар

Местожителство: Божурище
Надявам се с тази картинка да се получи всичко в едно. Да не си губим времето с писане и да се изясни всичко. За дефлегматор за СМ. Отговор и за колегата pentco, студена вода на входа или от кондензера. Вход отдолу или горе. Предпоставки за задавяне или ниска производителност за да не се стига до задавяне. Противоток и т.н.
Чертах серпентина със зони за по-лесно изобразяване.
Колкото толкова...
Поздрави! :lab:

P.S. Е, има още. Оттичането на флегмата. Според мен се стича като струйка по серпентината надолу. Не капе от навивка на навивка при такива спирали. При картинката вляво, като се стича флегмата, гарантирано ще капе от последната навивка надолу към пълнежа студена. При дясната картинка ще се получава онзи слаб ефект на обогатяване от серпентината. Ще действа колкото и слабо да е подобно на пълнежа. И затова истината е вярна - плоската архимедова спирала. Ама трудно се събира и изводите са и трудни...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2013, 16:09 
Аватар

Чудех се в коя тема да пиша. Но нали е дефлегматор, затова тук. 13-те навивки от чертежите, които бях публикувал. Сините точки по навивките в лявата част, явява се долната на дефа, са ясни. Вдясно, сивосинкавия участък - горна часта на дефа, би трябвало това да е резултата подобен от онзи видеоклип. Съвсем накрая на клипа, където при допиране на кибритената клечка тя се възпламени. Не ми е ясно какво е жълтооранжевото отлагане. Престоял е дефлегматора два месеца преди това отваряне.
Това е единствената мед в системата колона-дефлегматор при мен. И сега накъде, като вече съм изработил новия деф по чертежа от предната страница. Но го изработих, а преди дни разтурих стария, от снимката. :datz: Мед или неръждавейка в системата. alambik препоръча мед в пълнежа и струва ми се да е напълно прав. :warn:
За гофрите писахме преди време. Днес също...
Къде мед и къде неръждавейка! Дали вече всичко се изясни... :nixweiss:
Какво е жълтооранжевото отлагане?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Май 2013, 14:16 
Аватар

Колкото, толкова... 800cm2. Само неръждавейка и мед. ! Вътрешната арматура - неръждаема.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2013, 20:01 
Аватар

След последното подобрение от днес, комбинацията дефлегматор-колона струва ми се вече е изчерпана за понататъшно развитие. :?
Сензор за температура на парите след дефлегматор, съответно управление на температурата на парите.
Сензор за температура на парите на вход дефлегматор.
Сензор за температура на парите долу на вход в колоната.
Сензор за температура на охлаждането в кондензера и регулиране.
Направих последно две в едно, вместо фланец за сензора за температура на парите вход към дефлегматор, се получи и наблюдателно стъкло. За количеството флегма и за задавяне евентуално. Последното струва ми се няма да как да се получи.
Стрелковите биметални термометри се явяват може би излишни екстри. :) Имам и тапи G1/4.
Почти два месеца никой не написа нищо за дефлегматорите! Сигурно само аз съм с деф? :nixweiss: И вероятно много съм се минал...
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2013, 12:31 
Аватар

Не колега atz,темата за дефлегматорите никога няма да приключи. И на мен ми е чудно от над 2000 преглеждания само няколко коментара.Явно има някаква причина,но каква е :nixweiss: . Може да е в това,че си единствения който е навлязъл толкова навътре в системата СМ,и нещата които правиш просто са много добри.Това не пречи обаче темата да не се разисква, и в един момент да изскочи нещо по добро,нали това е и идеята. Виждам,че и другата тема -кондензатор,охладител,върви в същата посока,дано не съм прав. Имаш си прекрасен дестилатор,със здраве да си го ползваш. Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 10:13 
Аватар

Колега pentco, чудно или не, това е положението. След като няма коментари или питания си го обяснявам, че или всичко е ясно, или... нищо не е ясно. :nixweiss: Или просто нещата не са за този форум. Дефлегматори, кондензери, колони за ракия, не за спирт ??? :?
Още веднъж благодаря на колегата dchavo за препратката. Търсих някакъв по-голям стъклен цилиндър но се оказа, че и тези имат приложение.
http://www.gasmagazin.com/%D0%B3%D0%B0% ... D0%B0.html

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 11:45 
Аватар

Пичове, какви коментари чакате, :skeptisch: като ако някой коментира трябва преди това да е изчел тонове литература, да е наясно с физика и елементарна и не толкоз елементарна, и накрая една щура автоматика, мамата си дж..ейс. Аз като му видя постовете на atz немея, то автоматика, то електронни термометри, то контрол на огъня, то чудо, обикалял съм по спиртоварни за уиски в Шотландия и съм на мнение че по-малките не са и чували за такава автоматика като в тоя форум. Тука на моменти си е чисто изтрещяване, очаквам atz да измисли толкоз перфектен процес, че в казана само гола вода да остава, по средата метилчета и фусилни масла някъде да се отделят а накрая да излиза чист етилов спирт с аромати между 60 и 65 гр. и то само със щракането на едно копче On/off. Ако останеш без работа atz казани да почнеш да правиш... :respekt: :gott:
:help: Сега ми се иска някакво автоматично фотоволтаично устройство дето да кондензира влагата от въздуха и да полива капково, като му гледам познанията на atz няма да има особени проблеми, или поне една фотоволтаична помпичка с автоматика и gsm контрол като на emil emilov да можем да поливаме лозето от разстояние.. :respekt: :gott: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 15:53 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Въобще не е нужно да набучкаш навсякъде датчици, да пуснеш гора от маркучи и кабели и да пишеш софтуер за управление. Съответно не са задължителни и тонове литература. Но и без основни познания няма как да стане.
Чрез ректификация се прави спирт, а чрез дефлегмация - Благородни Дестилати, съответно и Ракия, която предизвиква удоволствие, а не гърчове :lol: Водният дефлегматор е сърцето на съвременните ракиджийски съоръжения. Именно той дава възможност за контрол над процесите и трябва да сме в състояние да го управляваме, без значение ръчно или автоматично. :prost2:
П.П. Дефлегмация - de, лат. приставка, изразяваща отделяне, отстраняване. φλέγμα, от гръцки - мокрота, влага. Частична кондензация на пари с цел обогатяването им с нискокипящи компоненти. Дефлегмацията се основава на преимуществената кондензация на висококипящите компоненти при охлаждането им.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Юни 2013, 18:58 
Аватар

Не знам какви автоматизации ви се привиждат тук в темата за дефлегматора, като сега я пиша тази думичка, тук в тази тема за първи път. Проверих!
Всичко си е на място и ОК. С тази стъкленица може да се вижда настъпване на задавяне и да се вземат мерки в подходящия момент. Може да се вижда колко е количеството флегма. Предлагам ви готово решение за колона, къса, за ракия. Срещу материал за 5лв. и малко стругарска работа.
И косвено за маслоуловител. А той още не е усъвършенстван на 100% май. :)
Ако не бях писал за сензорите щеше да има питане какви са тези кабели? :nixweiss:
Бай Танасе нямаме теоретичен раздел за да теоретизираме в него. Що е дефлегматор и т.н. За теорията и как се прави ракия само с дефлегматор там ... в теоретичния раздел ще е най-добре. "Водният дефлегматор е сърцето на съвременните ракиджийски съоръжения" . Под съмнение, ако беше така нямаше да я отварям темата преди два месеца и да си пиша почти само аз в нея. Трябваше да я има отдавна бай Танасе! И да е писано, писано, споделяно. :o
Дали са термометри или датчици, ако ги няма как да се следи процеса... Или сляпо ? Каквото излезе, добре дошло.
Преди време имаше писано, че дестилацията е изкуство. Ами, на който не му се удава това изкуство прави автоматизации. :datz: Като гледам и немците са доста некадърни и не им се получават нещата та затова правят системи като тази от картинката. Великите фирми при това.
действителен алкохол - 81,8%
Зададен алкохол - 82,0%
Трябва ли все да сме последни, на опашката? Нали целта ни е да си направим възможно най-качествената ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Юни 2013, 19:28 
Аватар

http://www.youtube.com/watch?v=o8gn-3FQdRA

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2013, 08:58 
Аватар

Е, това е, готово за преписване! Но съвременните концепции ги няма никакви. :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2013, 09:22 
Аватар

atz, следя ти постовете не само в тая тема и там съм забелязал стремежа ти към съвършенство. В никакъв случай не се бъзикам или подигравам, считам че е достойно за възхищение та затова пуснах предния пост. Иначе че може и с просто алембик казанче да се превари 100 литра материал може, но тук отиваме вече към защитаване на идеята че всяко ново нещо е добро забравено старо, с което аз не съм съгласен. :lab: :idea:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2013, 09:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
atz написа:
Е, това е, готово за преписване! Но съвременните концепции ги няма никакви. :D

А за това какво ще кажеш...Коментираш, има ли ''съвременните концепции''.
http://www.youtube.com/watch?v=LzU5DrfFDFo

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Юни 2013, 09:45 
Аватар

Спиртоварка с рефлуксен кондензер. Според мен не е добре да се ползва за ракия. :)

P.S. Сега виждам че и колегата stefannankov е писал. Така е може и на алембик може и на колона за спирт да се прави ракия. Друг въпрос е какъв ще е крайния резултат. А че във всяко ново има добре забравено старо е така. Но има и ново нали! :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Юни 2013, 17:05 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Рефлуксен кондензер или дефлегматор? Това е въпросът! :!: Кое е по-добро за ракия? Напоследък разгледах много съоръжения за шнапс, от онези лачените, дето въздишаме по тях. Всичките са с дефлегматор, никъде не видях рефлуксен кондензер.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Следваща

Часова зона: Европа/София