Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 04:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дефлегматор
МнениеПубликувано на: 30 Юни 2013, 14:18 
Аватар

Местожителство: Божурище
Понеже в темата "казанджийски конкурс..." се писа за дефлегматори, укрепващ ефект на дефлегматори и се цитират учебници, продължавам тук в темата за дефлегматора. Страници от издание от 1969г. Малко по-подробно... без превод :) И това не е всичко.
А като се добави управление на дефлегматорите и цялото оборудване се стига до лачените концепции. :lab:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Юли 2013, 22:48 
Аватар

Попската шапка и тя се води дефлегматор - въздушен. Ако трябва да е всичко точно е и ректификатор. Колко е дефлегматор и колко ректификатор зависи предимно от формата и от големината за съответното приложение. Коя е най-подходящата форма? За ракиите. Лачените концепции и те са с няколко вида въздушни дефлегматори. Ако се знае подходящата форма е възможно да се премисли и за машинна изработка, в някакви граници все пак. Имам съмнения за лачени с машинни изработки. Или поне някои от тях.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Авг 2013, 23:51 
Аватар

Край на приключенията с дефлегматора и колоната. Започнах с реконструкции и се вкарах в големи приключения. Остава ми да допиша в софта работата с температурна разлика на парите между вход и изход колона. Това поне ми е най-лесно. А и за медния пълнеж трябва да измисля нещо. Меден пълнеж може да сложа и в колоната, на следващ етап. Всичко по чертежа е готово, изпълнено в метал.
Последни ще са измервателна процедура и настройка. Трябва да изпреваря хората от ЦЕРН минимум с 2 години. :D Те ще пускат пак техниките през 2015...
Дефлегматора с медната спирала също ще се ползва. Може да ги сменям. На еднакво присъединяване са.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2013, 07:51 
Аватар

Здравей atz!
Поздравления за края на приключенията! Много добър проект :thumbs1:. Само едно въпросче имам относно входа и изхода на охл. вода. Какво те накара да смениш местата на входа и изхода на охл. вода спрямо стария деф? Студената флегма е предпоставка за затапване на колоната, но пък наклонената плоча и сифончето са много добра идея :thumbs1: като противодействие.
Относно медния пълнеж и аз имам терзания :?. В момента си режа пръстенчета от медни тръбички Ф 6 мм и Ф 8 мм. Някъде бях чел, че колкото е диаметъра толкова трабва да е и дължината на пръстенчето. При твоя вариант няма ли да е по-добре медния катализатор да е в горния край за по-продължително въздействие върху парите? Освен това парите които вече са преминали през него част от тях се връщат отново като флегма за повторно взаимодействие.

Поздрави! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2013, 12:22 
Аватар

Колега IVO68, нямам стар деф. Имам два на еднакво присъединяване. Може да избирам според случая. Показал съм го някъде на предните страници и другия дефлегматор. На картинката където се вижда разглобен деф с ключовете за обслужване. За посоката на водата. Топла вода може да я накараш да се движи отгоре надолу в тръбичка. В широк обем не може да я накараш да се движи така както по тръбичката надолу.
За температурата на флегмата. Целта ми е високотемпературна и постепенна(плавна) дефлегмация, не еднократна. Студена флегма... Нали е добре да има минимална разлика между температурата на парите идващи отдолу и флегмата оттичаща се от дефлегматора. Най-важното е описано в шестте страници няколко поста по-нагоре. :buch: Освен това има връзка и с кондензера захранващ дефлегматора с топла вода. Ако се погледне в темата за кондензера, в която никой не взе отношение, нещата стават съвсем ясни. :nixweiss:
Наклонената плоча за оттичане не е единственото решение. Най-отдолу на чертежа има една 7-ца, това е седми вариант за един и същи принцип на действие.
За катализатор след дефлегматора за сега се въздържам. Публикувал съм една картинка на посиняла и отчасти пожълтяла серпентина на дефлегматор с питане... Това е предишния излязъл от употреба дефлегматор.
Мисля медния пълнеж да е от медни спиралки. Подобно на СПН. Мисля... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2013, 12:44 
Аватар

atz написа:
За катализатор след дефлегматора за сега се въздържам.
Мисля медния пълнеж да е от медни спиралки. Подобно на СПН. Мисля... :)

За катализатора си прав, имах в предвид близо до дефлегматора, а не след него.
За медните спиралки и аз си мислех но още не съм пробвал как става с това приспособление от руския форум.

Поздрави! :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2013, 13:09 
Аватар

Ами, написал съм го горе...
atz написа:
Меден пълнеж може да сложа и в колоната, на следващ етап.

Не само в медната секция. Зависи какво ще измисля за пълнежа на тази секция! :?
Приспособления като това от картинките има много. Но СПН не се получава само от приспособлението. :) Има и рязане и т.н. Медна СПН вероятно ще се изработи и по-трудно. :nixweiss:
P.S. Не трябва да се залита по малогабаритните марки СПН на братята. Те са ориентирани към спирта и малки височини на ТТ!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Авг 2013, 19:14 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Най-после един съвременен ракиджийски дефлегматор :respekt: И тъкмо навреме - сезонът на гроздето наближава :).
atz, и за мен е интересен въпросът за посоката на водата. Водата идва предварително подгрята от кондензера и преохладена флегма няма да има. Поради големия обем на дефа и ниската скорост на водата, при вход отгоре се влошава топлообмена заради неравномерност на потока по сечението. Затова при дефове с голям обем вода е прието за класика водата да се подава отдолу. Естествената конвекция подпомага топлообмена. И при Мюлер водата постъпва отдолу в междутръбното пространство на кожухотръбния деф. Явно така е по-ефективно от гледна точка на топлотехниката. Допълнителна опция е, че системата сама се обезвъздушава.
А от гледна точка на дефлегмацията? Нали целта е постепенна дефлегмация :) Най-добрите условия са, ако парата се движи от по-топло към по-студено, а флегмата да се стича от по-студено към по-топло.
Дали може да се каже, че при този тип дефлегматори част от укрепващата способност е пожертвана за сметка на енергийната ефективност :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Авг 2013, 14:29 
Аватар

Благодаря за респекта бай Танас! Закъснях с отговора по ред причини, извинявам се.
Дефлегматора е подобие и доразвитие на тип приложен в лачените концепции, както ги нарече преди време! :D Онези по които въздишаме! :thumbs1:
Така е, без законите на топлотехниката няма как да се получат нещата при големите обеми вода. Обема вода и той оказва много съществено значение. Обяснението ми за дефлегматорите и водата. Температура на водата вход дефлегматор с няколко градуса по-ниска от температура на парите на изхода. Компенсиране за топлообмена с голяма повърхност на дефлегматора. С голямата повърхност и малките температурни разлики се отива в постепенната дефлегмация. Резултата от постепенната дефлегмация е по-голямо укрепване на изходния продукт. И косвено, от голямата контактна повърхност в дефлегматора между пари и флегма, до последно преди напускането безвъзвратно към кондензера, следва и извличане на максимум аромати. :) Пленочния режим би трябвало да действа а не бързо преохлаждане! Убеден съм, че ще работи още по-добре и термоклапана с тази концепция!
Височината на дефлегматора също е от съществено значение. Нали парите трябва да пропътуват тази височина около по-хладната повърхност на дефа.
Енергийната ефективност според мен е на максимум. Какво по-добро от това да се пусне цялата вода от кондензера през дефлегматора...То и до сега съм на този принцип но с възможност и на работа на кондензера при напълно затворена вода към дефлегматора.
По сметки площта на дефлегматора от чертежа е около 1850cm2. Двете сменяеми вътрешни части са с площ от около 800cm2. Общ обем вода в дефлегматора 1050mL. Решен е въпроса и с буферната вода. Като пусна системата ще има и графики, ще може и да анализираме, ако има интерес.

Имам едно питане към теоретиците, относно оптимално отвеждане на тежките фракции от колоната. Изхода наподобяващ система LM. Каква температура е добре да се стабилизира или да не се надвишава в точката на отнемането за да се оттичат обратно в казана по възможност на максимум тежките фракции? Естествено зависи от материала, но ... ?*C
И още, каква ще трябва да е оптималната температурна разлика за стабилизиране между вход и изход колона. Естествено ще се задава стойността, но колко. При лачените е написано 5*С... но при друга колона...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Авг 2013, 12:15 
Аватар

Долу на картинката е едно теоретично жокерче :) Извадка от една "библия". Режими на работа на системи с периодично действие.
Истината е там в ТТ, където се е умислил и онзи на картинката вдясно.
:lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Сеп 2013, 22:38 
Аватар

Управляем кондензер, управляем дефлегматор, управляема колона, управляемо нагряване. Няколко режима на работа! Алгоритмите на работа и режимите мисля да са повече от при онези лачените... Запис и графики на процеса като при някои от лачените. Скоро ще има тест, сезона дойде. Теста ще е за управлението на колоната и промени в параметрите, другите елементи доказано работят. Информационните и работните прозорци на екрана са над 15. Този на снимката е основния. Колкото, толкова... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 22:11 
Аватар

Една все още сурова идея. Общо взето класика - вход вода отгоре. Специфичното е, че серпентината е между 2 тръби. Разстоянието между витките е достатъчно, за да осигури дебит за парите, които се движат спираловидно в противоток с охл. вода.
Прикачени файлове:
11.gif

На картинката е само част от дефа, но мисля, че е ясно. Целта е максимално дълъг път за парите и контакт със серпентината при подходящ температурен градиент. Коментари, критики, плийз, по възможност без офф :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:07 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
А бе то хубаво с тези автоматики ама :? и най малкото отклонение в температурния режим /полъх, вятър/ и всичко отива на кино. :? знаеш за какво говоря :arrow:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:28 
Аватар

Според мен трудно за изработка поради температурните разширения - ако е много охлабено няма да задържа флегма, ако е много тесничко ще се дави и пътя на парите ще е много труден...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Окт 2013, 23:50 
Аватар

Интересна идея. При стандартните дефлегматори също не задържа флегма м/у стените и серпентината.
Прикачени файлове:
12.gif

По-хлабавко :)

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София