Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 17:20

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Дефлегматор
МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 17:47 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Днес цял ден чета през темата за дефлегматорите - сега я препрочитам отново на голям екран ! Много полезна тема ! Благодаря ви че сте я подхванали . Гледам че тук download/file.php?id=3071&t=1 руснаците пишат за недостатък в кожухотръбния дефлегматор , който допреди секунди беше моят лидер. ATZ - ти несъмнено си получил още по-детайлно предимствата на различните конструкции - кажи архимедовата спирала обезпечава ли по-малка разлика между температурата на флегмата и влизащата от долу пара ? Става дума за първия абзац от линка който съм поставил тук - надявам се че съм си го превел достатъчно правилно ! :)
Бай Танасе , относно твоята идея от 14 Окт 2013, 22:11 за спираловидно движение на парите и водата имам решение ! Тук ли да пиша или на лични ?

Последна промяна msergiev на 07 Фев 2014, 18:28, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 18:21 
Аватар

Местожителство: София
Вие ще ме убиете. Успяхте да ме разсмеете и ми изпълнихте вечерта.
Марио, на поста ти няма нищо.
Той и Бай Танас го е доказал практически и точно това е разликата. Солта се топи при 800°С, медта при 1080°С.
http://goo.gl/R52oLr
http://goo.gl/55rJ5L
:lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 18:32 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Лъчо, аз не ползвам сол, имам си пъсък за песъкоструйника, ама ей така, за шоуто :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 18:41 
Аватар

msergiev, захванал съм го, все ми се струва, че го постнах вече, ама айде пак - мини модел, експериментален.
Прикачени файлове:
007.JPG

Пусто много ме натисна работата тая година...

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 19:00 
Аватар

Местожителство: Божурище
Архимедовата спирала е нащо като онзи случай, добре забравеното старо. Тарелките на Писториус. Лошото при нея са връзките между отделните слоеве. Сложно затваряне в корпус и т.н. Според мен като се изключат някои авангардни решения е най-доброто от всичко останало. Поне това съм чел. Но... Размислих миналата пролет и се отказах от архимедовите спирали в пакет няколко една върху друга. Преминах на двойния конус като компромисно решение. От първия абзац, температурните разлики, определено е така. След неговата охлаждаща мощност като първи фактор, температурните разлики са второто по важност качество.

За серпентината слагам точка. :) Не всеки има всичко под ръка. Пясъци, оксижени... Най-доброто е да се напълни мека тръба с колофон. На колко *С се топи колофона? :) А за опита на бай Танас се страхувам да не се стигне до осакатяване когато е цяла серпентина а не късо парче права тръбичка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 19:15 
Модератор
Аватар

бай Танас написа:
msergiev, захванал съм го, все ми се струва, че го постнах вече, ама айде пак - мини модел, експериментален.
Прикачени файлове:
007.JPG

Пусто много ме натисна работата тая година...

Предполагам че водата се движи в тръбата , а флегмата - в каналите които са меду тръбата и стъклото. Не мога да си представя как си уплътнил - на мен ми изглежда че не си уплътнявал и че парите просто ще се изкачват отдолу накоре , а няма да се въртят по спирала...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 19:35 
Аватар

Така е, не е уплътнено. Но предполагам, че парата ще се движи по пътя на най-малкото съпротивление. Затова е и стъклото, да се види. Надявам се, че ще е по-добре от серпентина в една тръба.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 20:02 
Модератор
Аватар

Бай Танасе , казах ти че имам решение ! Къде искаш да го прочетеш ? :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 20:45 
Аватар

Не е толкова просто, трябва и за флегмата да се мисли - да се движи в тънък слой. Ама ако имаш решение, слагай го тука на масата, че ivobal ще ни се кара :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 21:02 
Модератор
Аватар

Изработва се детайл от две части - вътрешна и външна . Вариант първи е двете части да са от мед. Вътрешният елемент се изработва от цяло парче мед или дебелостенна медна тръба - каквото намериш. Стругова се цилиндър и от външната му страна се нарязва двуканална правоъгълна резба с желаната от теб стъпка , дълбочина и ширина. Вторият детайл е тънкостенен цилиндър със същата дължина и вътрешен диаметър с няколко десети по-малък от външния диаметър на първия детайл. Вътрешният детайл калайдисваш отвън , а външният отвътре. След това с газова горелка нагряваш външния детайл , от температурното разширение вътрешният диаметър се увеличава и става по-голям от външния диаметър на вътрешния детайл . Вътрешния не се нагрява - той трябва да остане студен !!! При това положение външният се надява свободно върху вътрешния и сред като изстине вече ще са се запоили !
Вариант две е вътрешен от мед , външен от неръждавейка - без калайдисване , с нагряване на външния за да бъдат сглобени! След като изстинат допирните повърхности ще се уплътнят ако са изработени гладки , а по време на работа медният елемент ще се разширява повече от стоманение и ще се притиска още по-силно към него !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 21:03 
Аватар

:D При братята съм чел, "Дефлегматор - черный ящик". Не е проста работа... Е, ако не се подкара с преписване или джаста-праста. Все ще кондензира флегма, ще пропуска нагоре пари. Въпроса е какви...
И аз съм за тук на масата, да...
П.П. Един от отговоринте за идеята на msergiev.
В крайна сметка голямата част от медния цилиндър, вътрешния ще остане. Добра топлопроводност. Колко ще е температурната разлика между горния и долния край на такъв деф? Каква част от него ще кондензира пари и каква ще остане неизползвана, поради липса на температурен градиент.

Последна промяна atz на 07 Фев 2014, 21:23, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 21:20 
Модератор
Аватар

Моля моля , аз само казах как бих се опитал да сглобя такъв деф ! По-нататък нищо не разбирам ! Как ще работи , ще бъде ли ефект :) ивен - по този въпрос си блъскайте главите вие ! :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 22:59 
Аватар

Марио, струга ми е под ръка и честно казано и аз се изкушавах от такива хватки. Ама има и друго, освен сметките. Ние не дестилираме всеки ден и е много важно нашите съоръжения да могат лесно да се разглобяват, за да се почистват, консервират, съхраняват. Добре е да има достъп до всяка точка от повърхността. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 23:03 
Модератор
Аватар

бай Танас написа:
Марио, струга ми е под ръка и честно казано и аз се изкушавах от такива хватки. Ама има и друго, освен сметките. Ние не дестилираме всеки ден и е много важно нашите съоръжения да могат лесно да се разглобяват, за да се почистват, консервират, съхраняват. Добре е да има достъп до всяка точка от повърхността. :prost2:

Сори ! Моите идеи са неразглобяеми - демек вечни ! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Фев 2014, 23:37 
Аватар

Да, да, всичко трябва да става на парчета. Разглобяемо. Някои сме и малко професионално изкривени в този ред на мисли... :D
А за сметките. Скорост на парите = ? В сечението на канала... Май голям блок мед ще да трябва... :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 95 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София