Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 22 Май 2018, 03:38 Дата и час: 22 Май 2018, 03:38

Часова зона: Европа/София [DST]

[ 13 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Мар 2018, 15:35 
Аватар

Здравейте колеги, питането ми е към хората дет са си автоматизирали колоните.
Моята е CM и съм се хванал да и добавя PID контролер за управление на дефа. Хардуера бачка перфект, но сега идва момента за настройка на PID-a. Подскажете някакви коефициенти .
Малко за системата:
Казан 100 л, колона 1м Фи 50мм неръждавейка, деф кожухо-тръбен (дължина 20см, вътре 7 тръби Ф 12мм), подгряване на газ.
Управлението на дефа: Иглен кран camozzi , стъпков мотор NEMA17+драйвер, контролер направи си сам (mega328P).

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2018, 17:42 
Аватар

Здравей колега !
Моя контролер също е самоделен.
Аз работя с тези -
Kp = 1
Ti = 0.18
Td= 0.03-1 Първо Нула после увеличавай по малко
PID цикъл 50
Ама не работи много стабилно. Мисля да слагам изолация и на дефлегматора, но сега не е сезона.
Къде ти е термосондата?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2018, 18:24 
Аватар

Благодарско за инфото, при мен коефицинтите са Кп=30 Кд=35 Ки=5, ама много саката работа. Какво имаш предвид със" PID цикъл 50 " ? На 50 милисукуди се върти цикъла ? Аз го сложих на 5 секунди понеже много е инертно.
Баси търалежа си вкарах с тия коефициенти.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 05 Мар 2018, 21:43 
Аватар

Ако има какво да вариш, пробвай с изключен Кд. Мисля че 5 сек е добре, процеса е наистина много инертен. Мисля че и Кр трямва да се намали , но не знам при твоя контролер как е. Ти ли си писал програмата ?

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Мар 2018, 19:59 
Аватар

Колега какво стана къде се загуби. Пробва ли нещо с коефициентите. Ако си стигнал до някъде сподели, че и аз от тях си патя...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2018, 22:28 
Аватар

Привет колега, не остава време за хобито :) Не съм тествал нищо в бойни условия. Реактора все още е зазимен и чакам да се пооправи времето за да заджуркам нещо..
За контролера... Ардуино уно/нано термометри DS18B20 датчик за налягане MPX5010DP, и библиотека за PID. Гледам, че има и някаква за AutoTune, но трябва да се пробва. За сега се ровя по документации, надявам се и някой колега да подскаже нещо по въпроса. Напоследък времето ми е кът, и не ми оставя хич време да го боря :( Качвам една снимка на реактора..

Прикачени файлове:
20160316_135746.jpg
20160316_135746.jpg [ 134.76 KiB | Прегледано 413 пъти ]
Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 10 Мар 2018, 00:05 
Аватар

Че това ми изглежда направо фабрично. Със здраве да си го ползваш. Точно AutoTune ти трябва за коефициентите. Аз за съжаление нямам това в програмата. Ще питам сина дали може да се присади от Ардуино, той прави контролера. Като стане време за експерименти запиши при различните режими какви са коефициентите.
Колко свободни входа останаха на контролера? Колко оборота на винтила ти осигуряват максимално охлаждане на дефлегматора / вижда ми се къс /? И със студена или топла вода работи дефлегматора? Какъв е пълнежа? Щото останах с впечатление че си пробвал да вариш ракия
Абе хиляди въпроси.... :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2018, 20:28 
Аватар

Хм, никой не иска да подксаже за тия пидове :)
Първия въпрос за контролера.. ДОстатъчно пинове свободни има,, Като приключа с кода за дефа, мисля да му добавям втори процес ПИД за подгряването, ама там нещата са малко по дебели защото е на газ.
За вeнтила имам 14 оборота, но аз съм го ограничил до 10, тоест изхода на PID-а ми е от 0 до 3600. Никога не ми се е налагало да го отварям на макс.
Дефа може и да е къс, ама на времето когато правех всичко бях решил да си правя и по-къса колона, по голям деф, модул за да се сглабя като LM колона... да стане като Лего :) Ама нещата си останаха в този
вид без никакви други гайди. Всъщност и така съм доволен от резултата така че за сега няма да го променям. Дефа го захранвам със студена вода от горния край. Гледам, че май не е най правилно но аромати има. На анализ всичко е ОК... какво повече.
Пълнежа е около 80-90см мед от монтажен БГ кабел. Само за него имаха сертификат в магазина. Държах да е сертифициран понеже имам голям опит с китайските "медни" кабели... Кабела го обелих, децата извадиха тънките жици и ги намачкаха на нещо като топчета. С това тъпча колоната. Преди всяко залагане на казана, кипвам медните "топчета" с лимонтузо за да сваля патината. Имах една случка дет ме убеди, че трябва да е мед а не телчета неръждавейка, топчета, бушони, камъни от хималайте.. Ако можех бих сложил и в казана, ама няма как да ги чистя :(
За ПИД-а и АутоТуне.. не е някаква панацея, но на този момент е най бързи начин за тестове. Ако не стане ще пускаме МатЛаб и ще мъчим. Ти какъв контролер ползваш ? Управляващ вентил ? Дай малко инфо. Аз счупих три крана на камоци(RFO 383) и вече се замислям за друг. Последния се прецака вчера... нещо затегна :(
Абе докато се натъкми е зор, кофти е когато човек се учи от проба-грешка.
ПОздрави и Iubentium ;)

ПП:качвам малко снимки от монтажа...

Прикачени файлове:
20160314_145353.jpg
20160314_145353.jpg [ 232.9 KiB | Прегледано 318 пъти ]
20160314_121355.jpg
20160314_121355.jpg [ 211.82 KiB | Прегледано 318 пъти ]
20160314_125650.jpg
20160314_125650.jpg [ 113.78 KiB | Прегледано 318 пъти ]
20160316_131832.jpg
20160316_131832.jpg [ 133.89 KiB | Прегледано 318 пъти ]
20160316_133139.jpg
20160316_133139.jpg [ 196.92 KiB | Прегледано 318 пъти ]
Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2018, 22:34 
Аватар

Местожителство: София
Браво много добро изпълнение на механичната част, не мога да взема отношение по автоматиката, но ме интересува, какъв обем на казана и какво е приблизителната време :prost: за дестилация на първоточната и питейната фракции.
:prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Мар 2018, 22:53 
Аватар

Всичко дето си изработил по охладителя и дефлегматора сигурно е рязано с лазер. Изглежда перфектно. Пробвай да захраниш дефлегматора от долната страна, мисля че така ще е по-вярно. И стъпковия двигател не прави ли 200 стъпки/оборот? Имаш ли функция на контролера да запаметява на каква позиция е бил стъпковия при спиране на захранването? Щото аз на моя контролер нямам. Не знам дали да се прави и управление на газта , макар че е възможно и то без стъпков мотор.
Моя пълнеж досега беше стъклени топчета, но мисля да минавам и аз на топчета от меден проводник, а и колоната ми е медна.
Голямо взиране падна / с голяма лупа /докато прочета какво пише на процесора PIC18F4550. Стъпковия двигател е от каретката на иглен принтер SANYO DENKI 1.875 градуса за стъпка 10,7 ома . Игления вентил ми го подари приятел, но иглата я подмених с по-остра за да е по-плавно регулирането. Досега не съм имал проблеми с него, освен че водата трябва да е филтрирана/ използвам бидона на капковото , вдигнат е на 5 метра/
Ако искаш да четеш за изчисляване на ПИД коефициенти пращам координати на лични.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2018, 11:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Джибров написа:
Имах една случка дет ме убеди, че трябва да е мед а не телчета неръждавейка, топчета, бушони, камъни от хималайте..

Може ли по-подробно? Нищо, че не е конкретно по темата, ще е полезно...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2018, 19:08 
Аватар

Привет на всички . Отговарям по ред на номерата :D

Orel
Цитат:
..какъв обем на казана и какво е приблизителната време

Казана е 100л, времето зависи от мат'ряла. Първака го събирам докато има, тоест час до час и половина. Елексриа 3-4 часа но пак казвам всичко зависи от мат'ряла. Вадя всичко само по температура. Спиртомер ползвам само при разреждане.

G58
Цитат:
Всичко дето си изработил по охладителя и дефлегматора сигурно е рязано с лазер. Изглежда перфектно. Пробвай да захраниш дефлегматора от долната страна, мисля че така ще е по-вярно. И стъпковия двигател не прави ли 200 стъпки/оборот? Имаш ли функция на контролера да запаметява на каква позиция е бил стъпковия при спиране на захранването? Щото аз на моя контролер нямам. Не знам дали да се прави и управление на газта , макар че е възможно и то без стъпков мотор.

Стъпките на мотора зависят от драйвера. Моя съм го забил твърдо на стъпка на градус, тоест 360 стъпки на оборот. Ти с тоя як PIC можеш всичко да правиш, даже и совалка да изтреляш :)
Тази работа с позицията на крана е кофти малко.. Същатата работа и при мен, то PID-а си е математика и хич не му дреме кво клати... Аз още не съм писал за тази глупост но смятам да направя следното нещо.
Понеже не можем да пишем всяка позиция в EEPROM-a (много записи и за 25-30 варки detline), смятам да пусна прекъсване на някой от пиновете и с делител към захр. на мотора/драйвера. Като се детектне interrupt, правиме запис в EEPROM-a и превключваме PID-a в режим Manual.
Съответно по сериен или на LCD квото е там да покаже режима. Като дойде тока и мотора/драйвера запали, четем еепрома и виждаме позицията. Сега преди всяко пускане на контролера, въртя крана на ръка до позиция 0, и кат го забравя става весело. То май и за това счупих единия кран ама карай.
Има и един друг вариат, по-готин с малко повече писане.. Да се ползва FRAM по I2C или SPI, тогава ще може да се пише на всяко бутане на крана. FRAM държи 10,000,000,000,000 записа! Лошото на всичко това е, че трябва да се добави и клапан (нормално затворен) на водата, втори иглен кран за да продължиме ръчно упр. на дефа... Няма лесно :)
Не съм задълбавал много по този въпрос, сега съм на тема AutoTune. По темата PID, няма проблем с намирането на инфо за четене,благодарско все пак. Проблема ми е че нямам никакво време.

бай Танас
Цитат:
Може ли по-подробно? Нищо, че не е конкретно по темата, ще е полезно...

Бай Танасе привет, значи миналото лято един и същ матерял половината изваден и препечен на селки казан, другата половина на личен чисто нов казан (аламбик) не препек. Пуснахме ракията от новия казан на моята колона, защото не беше препек а човека искаше да стане по-мека.. Та от тази ракия пълнежа на моята колона остана чист. Никакви окиси!!
Това ми разви спортна злоба и на другия ден пуснахме отново 20 литра но от селския казан , която беше препек !!! Айде сега познай ко стана с пълнежа на колоната. Потъмня както винаги. Не ми се занимаваше да пратя за анализ . Моята истина е това. Чиста мед в колоната па ако може и в казана най-добре.

ПОздрави на всички и Iubentium :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 12 Мар 2018, 20:28 
Аватар

Това което си направил е впечатляващо. Тия на селския казан да го бяха лъснали, на дали щеше да има какво да се обира като гадости. Никак не подценявам това което си достигнал.

Върнете се в началото

[ 13 мнения ] 

Часова зона: Европа/София [DST]