Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Къса колона
МнениеПубликувано на: 24 Май 2013, 09:02 
Аватар

Местожителство: Перник
Отдавна бях решил да си направя къса колона за първа преварка или както казват специалистите за обелване на материала
Останаха ми малко тръби и време и колонката вече е факт
Направих я с цел за да спестя място което заема охладителя и да мога да бъда не зависим, защото нямам помещение за казан и охладител и ходех по приятели да правя първата преварка после в къщи я пусках през колоната
Мислех че ефекта ще е същия но останах много приятно изненадан ,че така наречената къса колона работи много по добре от серпентината на охладителя :megagrin: за което аз нямам обяснение :shock: като процеса логично е един и същ ( парата излиза от казана и се втечнява от охлаждането)
1 Ракията протече на 82 алкохолни градуса (което никога не съм го постигал с обикновения казан при първо варене)
2 Много дълго време тече на висок градус и значително по малко време на нисък ( по мои наблюдения обикновения казан почва на висок градус и рязко спада в диапазон 50-35 алк.градуса през което време изтича и основното количество алкохол
3 Когато спиртомера падна под 35 градуса не помътня а си тече през цялото време бистра
Та в общи линии съм много доволен от себе си :megagrin:
Ако някой пък ми и обясни защо се получава така ще съм още по доволен :megagrin: :megagrin:
Снимката от долу не е на моята колона, че не сетих да я снимам но де факто процеса е едно към едно
Забравих да напиша че в колоната поставих 4бр телчета за миене на съдове :?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Къса колона
МнениеПубликувано на: 26 Юли 2013, 23:03 
Аватар

Решил съм да тунинговам малко новата ми къса колона която междувременно направих тези дни
Оставих я малко по дълга около 65 см и съм решил в горните 10-12 см да я пробия на 4 места и да прекарам 4 тръбички примерно Ф 12-ф15 който ще пресичат самата колона и ще бъдат заварени за нея а през отворените тръбички ще си циркулира въздуха от атмосферата , идеята е вътре в колоната да се получи някакъв слаб кондензатор на парата и да има малък рефлукс
Не знам какво ще се получи но като го направя ще снимам и ще пиша за резултата
Между другото подобна идея преди години коментирахме помежду си с колегата petiomalchev като идеята беше да се направи СМ колона с въздушно охлаждане като той имаше много интересна идея за охлаждане на принципа на който работят тръбите във вакумния слънчев колектор,охлаждането на лаптопа и др. (изпарение и втечняване на някакъв агент) като искаше да постигне постоянна температура на охлаждане в самата колона и оттам по лесна настройка на СМ ,докато не се направи и провери никой не може да каже ще стане ли или не :megagrin: :megagrin: Ако имам време ще проверя това ще работи ли или не :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Авг 2013, 19:26 

Можеш ли да пратиш чертеж straner@abv.bg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Авг 2013, 14:32 
Аватар

Няма нищо сложно само малко мерак да имаш
download/file.php?id=3264&mode=view
Дебелата тръба е ф 42 след това редуцираш на ф 28 както е на снимката в случая с дъга, след това редуцираш на ф 22 около 20 30см парче след това пак редукция на ф18 пак около 20 30 см. и преминаваш на ф 15 около 45 см. След това надяваш едно парче тръба ф 28 около 1,2 м. в горния край ще ти дойде на на нула и направо заваряваш в долния край дето е ф 15 ще ти трябва редукция от 15 на 28 вътрешна и в общи линии си готов .Дупките и резбите за вход и изход на охлаждането можеш и предварително да ги пробиеш и завариш може и после както си прецениш

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Сеп 2013, 09:51 
Аватар

Здравей колега .Има ли развитие?И аз искам да си направя такава колона но някои работи не са ми ясни.Колко вода отива примерно за 100л материал(ракия или джибри) и как определяш дебита на водата,като следиш температурата на ракията която тече ли?И другото,моя казан е хром никел а тръбата за лулата е вътрешно 20мм ,дали ще стане от долната страна на колоната да направя конус на 20мм?Да не си играя да преправям казана че е към 2мм и с електроди се заваря трудно а нямам аргон.Също не разбрах как си направил съединението към казана да е лесно за почистване.И телчета трябва да намеря неръждавейка

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2013, 20:42 
Аватар

Това е развитието, работи си :megagrin: ползва се вече над десетина пъти и всичко е ок За съжаление аз не я ползвам че нямам време :megagrin:
Регулацията е много лесна ,просто не трябва да излиза пара от тръбата :megagrin: ,разхода на вода не съм го засичал но мисля че е в допустимите норми тъй като и при варене с охладител и серпентина пак трябва да пуснеш някакъв дебит студена вода през табарката
И аз преправих върха на казана като изхвърлих конуса и на негово място сложих чашка (в която влиза колонката)дълга около 15 см.
Сгънах го от неръжда ламарина като го правих по самата колона ,и сега само запечатвам с няколко витки тефлон и така
А ако питаш за тунинговнето което съм замислил за съжаление не ми остава време да го реализирам, убеден съм че ще има резултат само ме притеснява да ли няма да се образува конденз който да капе по капака
Когато ми остане време ще го направя и пиша за резултата засега съм пас

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Сеп 2013, 19:58 
Аватар

Охладителя задължително ли трябва да е стъпаловиден?Имам около 1,2 м хромникелова тръба външно 21,5 мм вътрешно 18 ,дали ще свърши работа?Другия вариант е да използвам серпентината но ми е жал да я разваля.Медните тръби много скъпи и май не продават по малко.За колоната имам медна ламарина и ще огъна една тръба.само трябва да си намеря горелките и да си припомня как се заваряше

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Окт 2013, 14:58 
Аватар

Чудя се,дали да си режа кега като теб или да правя гайка?Тази камбана отгоре как я уплътняваш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Окт 2013, 08:39 
Аватар

Чети по внимателно колега :megagrin: не само отгоре-отгоре :megagrin:
Написал съм Снимката от долу не е на моята колона
Според мен не трябва да режеш кега с гайка ще е по добре

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2013, 08:40 

Здравейте колеги.
Смятам да си направя подобна колкона.
В момента разполагам само с тръба Ф 45 вътрешен диаметър и дъла 130см.
Ориентиръл съм се към 100 литово казанче от златна бъчва.
Подходящо ли е това казанче за целта, малко високо и тясно ми се вижда ,накой ако е ползвал такова или ползвал подобно 100 л. да сподели ?
Тръбата колко висока да я отрежа и каква височина е оптимална за това казанче или друго 100 л. ?
Твоя казан колко литра е?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2013, 18:53 
Аватар

За казанчето от златната бъчва , ще ти дам инфо след около 2 седмици
Имам една поръчка за колона CM и човека иска да я монтирам върху точно такъв казан
Съда не лош със сигурност , но не знам как ще се заварява ,че по принцип жароустойчивата неръждавейка се заварява трудно не е като обикновената , а ще трябва да сложа нещо за да се насади отгоре колоната и да се сложи резба за ел. нагревател
Дължината на късата колона е около 50 см аз я слагам (или по точно човека на който съм я дал да я ползва ) на 80 литров казан от перални

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Ное 2013, 22:04 

krivanovvv написа:
Имам една поръчка за колона CM и човека иска да я монтирам върху точно такъв казан
Съда не лош със сигурност , но не знам как ще се заварява ,че по принцип жароустойчивата неръждавейка се заварява трудно не е като обикновената , а ще трябва да сложа нещо за да се насади отгоре колоната и да се сложи резба за ел. нагревател
Дължината на късата колона е около 50 см аз я слагам (или по точно човека на който съм я дал да я ползва ) на 80 литров казан от перални

Вкауфланд гледах шампанери и си мисля да монтирам колоната върху шампанерата а самата шампанера върху капака на казанчето , ще подгрявам на газ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 00:38 
Аватар

spout написа:
В кауфланд гледах шампанери и си мисля да монтирам колоната върху шампанерата а самата шампанера върху капака на казанчето , ще подгрявам на газ.

Тук може да видиш как ще изглежда: viewtopic.php?f=9&t=802&start=300. Навивам тефлонова лента за уплътняване и на двете прилягащи повърхности.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 15:04 

krivanovvv написа:

В златна бъчва няма в момента казанчета ,но намерих по изгодно в vinar.bg, поръчах по куриер и обещтаха утре да е тук ако пристигне и някой има интерес ще пиша.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2013, 18:18 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Далеч съм от мисълта да обидя собствениците на тези казанчета и "колони", но единственото прогресивно нещо, което виждам в тях е охладителя - неръждаем е и не е медна серпентина в бидон. Според мен не си заслужават парите. А охладителя и той може да стане по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 27 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часова зона: Европа/София