Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 20:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 21 Фев 2009, 21:58 

Здравейте колеги! Нов съм тук и в начинанието, бих се радвал, ако вещите в занаята ми помогнат. Мисля да си спретна едно казанче от неръждаема стомана- около 120 литра. За купол ще използавам два стари медни котела / от по 10 литра /, съединени с медна ламарина помежду си за височина- общата му дължина ще е около 70 см.. Интересува ме, ако напълня една част от купола със стоманена вълна дали ще има ефект за по-голяма чистота на крайният продукт? Лулата ми също ще бъде медна д- 35 мм., а за кондензатор, мисля да използвам бурия /кюнец/ , със стандартни размери Л- 1 м. и Д- 130 мм., обаче от неръждавейка. Ще може ли да втечнява парите и няма ли да има загуби? Казана ще използва газова горелка10 Кв.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2009, 21:11 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
На "първо четене" охладителят ще бъде малък.
Освен това малко се съмнявам да постигнеш някакъв резултат с вълната. Вълната помага на ректификацията, а при твоята конфигурация, първо, ще е много малка, и второ, няма да можеш да я управляваш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Фев 2009, 20:23 

"АЗ", благодаря за мнението, но в случая няма да използвам вълната, за да получавам спирт, а просто целя малко, от малко да "облагородя" крайният продукт :roll: . Относно кондензатора в Хоумдистилърс, имаше един калкулатор за Л и Д на същият, който след като използвах, установих, че горепосочените параметри, а именно 130/1000 мм. ще са напълно достатъчни за охладител :( . Или поне така си мисля, но в случая мога да използвам още една идентична тръба. А според теб? Дай акъл, че сезона идва :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2009, 11:22 
Модератор
Аватар

Според калкулатора, който си цитирал трябва да стане, но лично на мен ми се струва, че диаметърът е много голям. Не знам... Все пак тази формула изчислява площта на охладителя, като се взима предвид максималната енергия, която може да отдели при зададените условия - температура на входяща и изходяща вода, температура на пари и т.н. При този диаметър на тръбата ме съмнява, че ще може да кондензира всичката пара, защото дължината на тръбата е малка.
Въпросната тръба как мислиш да я охлаждаш?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2009, 20:38 

По конвенционалният начин- ще бъде потопена в 200 лтр. варел, като при нужда ще използвам помпа, за да въртя водата в друг и обратно. Замислям се дали да не сложа във варела успоредно две тръби.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 24 Фев 2009, 23:26 
Аватар

Местожителство: Varna
Може в тая тръба да вкараш една медна серпентина /с диаметър на тръбата 7-8 мм/ през която да пуснеш вода за охлаждане.

Изображение

Последна промяна petiomalchev на 25 Фев 2009, 23:42, променена общо 2 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 25 Фев 2009, 21:22 
Модератор
Аватар

siviqt написа:
По конвенционалният начин- ще бъде потопена в 200 лтр. варел, като при нужда ще използвам помпа, за да въртя водата в друг и обратно. Замислям се дали да не сложа във варела успоредно две тръби.

Тук е грешката ти. "Сметката" излиза, ако тази тръба е в друга т.е. тръба в тръба (Jacketed Condensor ). При твоят начин трябва да избереш втората опция във формулата (Natural Convection ) Ако сложиш тръбата във варел, при входна мощност 10000W дължината на тръбата отива към 4м.
Това е "Jacketed Condensor " "Изображение
а това: Изображение е обикновеният.
При първият топлоотдаването е в пъти по-голямо, защото имаме принудителна циркулация на охлаждащата течност. При вторият се разчита на естествената конвекция, която се получава в следствие температурната разлика в различните споеве във водата. При вторият охладител на "граничната повърхност" на водата и тръбата температурата на водата е много висока и топлоотдаването се затруднява.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 26 Фев 2009, 00:00 

Вслушвам се в професионалните Ви съвети и, когато се стопи снегът, започвам със същността на задачата. Благодарности.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София