Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 16:55

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 18:17 
Аватар

hjk кажи моля те кога тръгва дестилата,имам предвид колко показва термометъра.И с какъв термометър си.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:25 
Аватар

Термометъра е от тези, които ги дават по желание с колоната. Дигитален, с шиш, който влиза в гнездо на върха на колоната. Пише, че мери от -50С до +300С като между -20С и +80С има точност 1 градус. Потича както пише в инструкцията при около 55-56С. Не мога да кажа с точност, защото при потичане температурата бързо върви нагоре...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:28 
Аватар

Аз съм с механичен.Не мога да разбера защо тръгва при 30 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:48 
Аватар

Няма как да тръгне на 30 градуса! Термометъра ти е дефектен. И аз патих в началото с механични термометри / за пробите използвах от парното - до 120 градуса/. В един момент горният на колоната стигна 100 гр. а още не беше потекъл дестилат. Помислих, че съм затапил колоната и я спрях. После проверих в канче с вряща вода на котлона и сравних с цифров термометър. Грешка от 40 гр. я нямат за нищо. Сега използвам само цифрови.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 19:52 
Аватар

Може би не прави добре контакт и се влияе от околната температура. Аз имам и меден казан с термометър на капака. При него пък тръгва чак на 80-82С. Но то си се разбира и като пипнеш тръбата дито влиза във водата - като стане гореща, залагай канчето :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 20:17 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
То майсторлъка е и къде ще поставиш термометъра, не само във варенето :buch:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Дек 2013, 21:54 
Аватар

Местожителство: Божурище
Освен майсторлъка за който писа Мони и е най-важния, следващия е да се осигури минимална инерция при измерването. Изоставането докато се нагрее сензора.
hjk написа:
Дигитален, с шиш, който влиза в гнездо на върха на колоната.
А парите директно ли контактуват с шиша? Или шиша влиза в тръбичка, и инерцията е налице. Затова се слагат и още термометри долу в основата на 1/3 или на 1/2 от колоната, за да се разбере кога да се намали нагряването и първите пари да излезнат плавно и бавно нагоре. Така се хваща и точно температурата им, като бавно достигнат до върха на колоната. На 1/3 или 1/2 от основата на колоната, има различни виждания. За точностите на термометрите няма да пиша... :smoker:
hjk написа:
За жълтото оцветяване, което започна в края на дестилацията си мисля... възможно ли е когато са силни на градус парите да увличат фини оцветени частици от материала, които обаче да се отлагат по тръбата - и когато градуса спадне (или пък температурата се повиши) в края на процеса - парите да обират това отлагане и да го изсипват в дестилата.

Според мен това е причината, но не съвсем. Мисля си да увлича нагоре разпрашени капчици. Ф колона е малко за тези съдове и предполагаемото нагряване. Скоростта на парите е голяма и директо на изхода мисля да отиват тези капчици. Проба без да се вдига мощността към края или даже да се намали малко. Знам ли, може и да не е така, да съм в заблуда...
П.П. Атмосферното налягане забравих. Преди няколко дни като пусках на вода забелязах парите единия ден на 98,9*С на следващия при 98,7 , имаше и един ден на 99,0*С И си стои така температурата с часове...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 19:52 
Аватар

Още сега утивам да проверя термометъра с канче вряща вода.А кое е по добре.Да се мери темперурата на върха на колоната или да се мери темперетурата на материала.Забравих в предния си пост да напиша,че като текне жълто има и финни частици които плуват.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 20:13 
Аватар

Току що направих теста с вряща вода.Потопих термометъра със сондата и термометъра спря на 85 градуса. след това махнах сондата и го потопих без нея.Термометъра отчете 100 градуса.Смятам да отрежа сондата и да оставя само леглото със резбата.Така термометъра ще контактува директно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Дек 2013, 22:35 
Аватар

ttroya написа:
А кое е по добре.Да се мери темперурата на върха на колоната или да се мери темперетурата на материала.

И двете! Когато е един термометъра - горе!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 14:47 
Аватар

Има възможност да сложа термометър и на съда,но ще е почти до дъното.Удачно ли е.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Дек 2013, 15:11 
Аватар

Иоще един въпрос.Ако заменя механичният термометър с живачен или спиртен дали ще е по добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Окт 2016, 21:13 
Аватар

Здравейте,
прочетох темата и добре че я прочетох защото може би щях да дам едни 500лв на вятъра.
И така бях се надъхал много да купя 100-литровата колона от "златната бъчва" + газов котлон-саджак след което да срежа дъното на един варел на 300мм височина да скова една решетка от летви за дъното да го напълня с вода и да сложа колоната в него с две думи да си направя двойно дъно с цел да се предпазя до колкото мога от загаряния и да предпазя така наречената колона от деформации с директния огън от газ-та защото до колкото разбрах е тънка. Както и да е това ми беше идеята но като чета маи по добре да си варя на стария меден казан но пък там ми беше писнало замазването на капака а и бях на дърва за това си мислех че може да си направя живота по лесен с газ и колона.

И преди да съм се отказал тотално искам да ви попитам някой неща за тази конкретна колона:
1.Струва ли си да си дам парите за нещо което от прочетеното тук е много капризно и кофти изработено?
2.В тази колона може ли да се вари каша(сини сливи, ябълки и други плодове направени на хомогенна каша)?
3.Въпроса с жълтеенето на ракията решен ли е и как?
4.Как ви се струва концепцията ми с двойното дъно, газта и написаното по горе?
5.От снимките който виждам отвора на съда ми се струва малък виждате ли проблем с пълненето и след това със изпразването на съда говоря за "кашите" ако някой е варил такива?
6.Знае ли се къде е произведена тази колона или е гаражна изработка?
7.В друг сайт видях този тип колона пак 100л и пак за 470лв дори с подарък електронен термометър но самата колона е медна което в моите очи е недостатък защото мед-та се окислява нали или греша?
8.И последно има ли алтернатива тази колона в ценовия си клас като основната ми идея е да избегна замазването на капаци и да може да се газифицира.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2016, 12:09 
Аватар

Някой няма ли да добави нещо?? Материала ми е почти готов а още съм пред дилемата да купувам ли тази колона от златната бъчва или по добре да не я купувам?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Окт 2016, 14:04 
Аватар

Местожителство: Плевен
То това не е колона.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 69 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часова зона: Европа/София