Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 16:50

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Мар 2014, 14:12 
Аватар

Привет на всички :)

Регистриран съм от над 1 година, Чета ви може би от 2 години с огромен интерес, но пиша за първи път...страхотен форум...
досега имам опит само с аламбици. Реших , че е дошло време за колона :)
Според това, което разбирам колоната няма съществено да премахне ароматите, ако се работи умело с нея
и в същото време дава възможност да се правят по-чисти и безароматни дестилати.
Изчетох буквално почти целия форум и стигнах до извода, че не знам какъв тип колона искам :)
Затова ще пробвам да направя мултифункционална колона, която да може да работи в 4 режима - LM,VM,CM,аламбик.
Изглежда ми напълно възможно, но все пак вие ще кажете...
Направил съм една схемичка, която може да търпи всякакви корекции.
Разбирам горе-долу принципите на работа, но много детайли ми убягват и ще се радвам на вашата помощ.

Прикачени файлове:
kolona.jpg

Ще използвам електрическо подгряване с мощност до 3 KW и работна 2 KW евентуално.
Предпочитам да не ползвам газ или твърдо гориво.
Съдове от 10 до 100 литра. Основно ще се ползва на 50 литров. Колоната искам да се мести.
Ще се вари само добре прецедена течност с консистенцията на негъст натурален сок, плодова и гроздова мъст.
Ще искам да дестилирам също вода в неголеми количества - макс 1000 литра на година.
Достатъчна ми е чистота под 50 µS/cm проводимост.
Разполагам с лабораторни термометри, прецизен pH метър, EC метър.
Имам обикновени спиртомер и захаромер - български. Мисля да закупя рефрактометър по Brix и по-добър спиртомер.
Студена вода от 11 до 20 °C в зависимост от сезона, 740 µS/cm, 21 dGH, 9 dKH, pH 7,4 в момента.
Добре ли е да използвам толкова твърда вода за ферментацията?
Ще ползвам неръждаеми телчета и съдове, ще се слагат допълнително медни парчета в съда и в колоната.
Колоната ще е медна, отворена отгоре с възможност за затваряне в CM и аламбик режим.
Не знам какво друго е необходимо.

1. Мога ли да използвам разкалена медна тръба ф6х1 единична или двойна навивка или колд фингър с дължина 15 см
за рефлуксния кондензатор/дефлегматор (разбрах, че има различно име в зависимост от режима на работа на колоната)?
Колко метра трябва да навия приблизително за нормална работа при колона ф54, пълнеж 30-40 cm и работна мощност 2 kW?
Добре ли е да има разрядка между намотките или трябва плътно?

2. Мога ли да ползвам шибърни кранове (ако не взема иглени), имат ли някакви уплътнения, които не издържат на алкохол.
Могат ли да регулират относително добре потоците течност и пара?

3. Изходите добре ли са LM 1/4", VM 1", CM 1/2" ? Доколкото разбрах VM изхода трябва да е по-големичък.

4. Допустимо ли е стесняване преди VM крана от 1" към 1/2"?

4. Планките за LM под 30°спрямо хоризонтала добре ли са?

5. Краен кондензатор с дължина 10 cm, 1/4" единична намотка в 2" кожух достатъчен ли е?

6. Припой безоловен калаен или със съдържание на сребро?
Препоръчайте ми припой и някакъв флюс.
Нещо такова върши ли работа за припой?

Безоловен припой S-Sn99 Cu1 с диаметър - ф 1mm, съдържание на флюс 3.3%.
Наименование: припой, калай, тинол
Диаметър: ф 1mm
Калай (Sn): 99%
Мед (Cu): 1%
Съдържание на флюс: 3.3%
Разфасовка: 0.5kg
Опаковка: макара
Температура на топене: 227°С

7. Необходима ли е допълнителна центрираща бленда над пълнежа за флегмата или тази на долната LM планка е достатъчна?

8. Колко празно място трябва да има над дефлегматора за да се работи нормално в CM режим?
Колко място трябва да има под дефлегматора до тръбичката на LM изхода и колко до VM изхода? Колко място от пълнежа до LM и VM изходите?

9. За термометрите добре ли е да се прави затворен куплунг с някаква термопаста вътре или е по-добре тапа и директен контакт с парите?
Предполагам по-малка инертност на показанията ще е по-добре.
Електронните вършат ли работа или да се ориентирам към стрелковите...или лабораторни живачни?

10. Кранът за регулиране на водата е по-добре да е преди кондензаторите или след тях по принцип?
Кое е по-правилно с цел обезвъздушаване и по-добра работа?

Сега като чета какво съм написал ми е още по-ясно, че нищо не ми е ясно :)
Ако сте изчели стената от текст и ви се занимава - помагайте, ще се радвам много.
Ако пък вземе и че се получи нещо, ще правя снимки и ще постна после данни за всичко - изработка, тестове...Да не си блъска някой наново главата.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2014, 16:10 
Аватар

Много въпроси, много нещо чак се чудя откъде да започна. Ще се опитам поред на номерата.

1.Може да използваш разкалена медна тръба ф8х1 /6 мм вътрешен диаметър/ единична или двойна навивка или "студен пръст".
150 мм дължина на дефа/рефл. кондензер е достатъчна да втечни всички пари в 54 мм колона при 2400 вт по време на работа.
Ако правиш двойна намотка смятай по 200-300 мм дължина на тръбата за всеки линеен сантиметър от намотката.
Добре е да има поне малко разстояние между намотките.

2. Може да ползваш шибърни кранове (ако не вземеш иглени), нямат някакви уплътнения, които не издържат на алкохол.
Могат да регулират относително добре потоците течност и пара.

3. Според мен VM не ти е необходим но ти си решаваш. Изхода за LM е голям, тръбичка ф8х1 /6 мм вътрешен диаметър/ мм ще ти свърши по- добра работа, а разстоянието за ниво 3 мм е малко. За СМ също може да се направи корекция. Медните тръбички които ще намериш са в мм а не в цолове.

4. Планките за LM под 30°спрямо хоризонтала са добре.

5. Краен кондензатор с дължина 10 cm, 1/4" единична намотка в 2" кожух е абсолютно недостатъчен.

6. Мек припой безоловен калаен задължително за питейна вода. Със съдържание на сребро изисква горелка за газокислородно запояване.

7. Необходима е допълнителна центрираща бленда над пълнежа за флегмата.

8. Колко празно място трябва да има над дефлегматора за да се работи нормално в CM режим? Зависи от конструкцията, но 50-100 мм ще ти са достатъчни.
Колко място трябва да има под дефлегматора до тръбичката на LM изхода ? Горната плоча трябва да е на разстояние 15-25 мм под най-долната намотка на дефа.
Разстоянието между плочите трябва да бъде достатъчно да се установи свиване на потока на парите. Трябва да бъде от 17 до 25 мм.
Колко място от пълнежа до LM и VM изходите? Една ТТ около 100 мм ако се използва неръждаема тел за чинии.

9. По-добре тапа и директен контакт с парите. Електронните вършат най-добра работа.

10. Кранът за регулиране на водата според мен е по-добре да е преди кондензатора.

Няма как с две три думи да се отговори на всичко. :prost:

Ето няколко картинки, може да ти хареса нещо.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Мар 2014, 23:47 
Аватар

Ей...златен си :)

Мерси за инфото. Сега ще прегледам всичко наново и ще направя корекции. :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2014, 13:25 
Аватар

Колега Aeon, по едно време и на мен ми минаваха такива идеи. Като се замислих, че това си е компромисен вариант, все ще има нещо което няма да ме кефи максимално в един от видовете режими, минах на варианта една колона с две отделни глави и съответното охлаждане. Сега не съжалявам, защото ползвам само едната, просто по ми харесва и работата с нея и дестилата. Ти си знаеш де.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2014, 20:32 
Аватар

Поздрави :)
Аз от пусто любопитство ми се щеше да има от всичко по много за проби :lab: , ама като гледам никой не прави такива колони...сигурно има защо...Казваш две отделни различни глави, а аз си мислех, че щом една глава е достатъчна за ЛМ, ще е достатъчна и за всичко останало. Нали ЛМ втечнява всичко наред, а КМ само част.
От кой тип си най-доволен като качество на дестилата? За по-лесна работа сигурно ЛМ е най-лесен...така чета...

Наздраве :prost: и честита първа пролет на всички !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Мар 2014, 22:05 
Аватар

Какво да ти кажа, не съм от майсторите във форума, споделям само опит. Нещо с LM не можахме да си допаднем и си останах с СМ, който бях пообъркал малко конструктивно, но благодарение на форума оправих. Рано или късно ще стигнеш до един вариант, кой, сам ще си решиш след опитите. Ама тогава ще ти дойдат в повече разни тръби и тръбенца, да ги режеш ли, ама ще станат кръпки, грозно и тнт, пак казвам, ти си знаеш. IVO ти е дал чертежи за размисъл, качвай периодично новите си идеи, тука винаги ще ти помогнат, може и аз, ама на по късен етап, като поодлежи. :)
Честита и на теб!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 00:29 
Аватар

Aeon, прегледай тези теми ако още не си ги видял. Има много полезна информация.
viewtopic.php?f=9&t=1008
viewtopic.php?f=9&t=34

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Мар 2014, 11:10 
Аватар

Чел съм ги и сега пак препрочитам. Колкото повече чета - главата става по-мътна :megagrin: , а нищо не съм пил... Основно неясноти с ВМ. Четох по чужди форуми, че с всеки тип колона може да се изкара и ароматна напитка и спирт. Въпрос на конструкция, настройки и оператор. Обаче тук се говори, че с ВМ се вади само спирт и не става за аромат. Друго, което не разбирам е защо ВМ може само от 50% до 100% рефлукс. Нали, ако направим Y-образна конструкция на колоната и примерно вертикала и дясната част са равни, а лявата е по-тънка и сложим в по-тънката кондензатора ще имаме и под 50% рефлукс. Друг вариант, ако използваме права колона и я запушим до средата с планка (като при Бока) и сложим ВМ изхода (диаметър равен на колоната)срещу планката ще имаме сечение 1:2, което е 33,3% рефлукс
И друго не ми е ясно, защо не може под 47% да се отклонява потока пара към ВМ изхода. Не можем ли да повишим леко мощността и да извадим пари през ВМ на 83°С примерно, както можем да направим при КМ като събираме повече аромат. Цялата работа с височината на колоната също ми е мътна :verzweifelt: ...доколкото разбирам при нормални домашни мощности една тръба ф54 и пълнеж неръждаеми телчета ще има височина на една ТТ 10-20 см. За ракия ни трябва само една тарелка(двоен дистилат), за уиски две тарелки(троен), за водка три тарелки(четворен). От там нагоре за водка не виждам смисъл, защото за 1-2 градуса повече трябват хиляда разправии. И с четворен и с десеторен дистилат пак търябва да се мине през активен въглен за премахване на остатъчни вкусове или аромати. Просто в единия случай ще се насища въглена по-бързо. Обаче гледам всички правят колоните за ракия високи по 1-2 метра, а по мои сметки излиза, че и 20 см пълнеж са достатъчни. Нещо генерално ми убягва :nixweiss: Офффф сега ще си сипя една от Вилямова масловка придружена със салатка от марулка и варено яйчице, пък може и да се сетя къде бъркам :prost2:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 8 мнения ] 

Часова зона: Европа/София