Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:32

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 18:45 
Аватар

Местожителство: Шумен
Да споделя каква я свърших по празниците :megagrin:
По идея на StillMan ( :gott: поклон за това, че споделя зананията си с нас), реших да опитам да повиша ефективността на казанЯ си.
Казана е 100л, обикновен купол с 28мм 200 см. лула в хоризонталната част. Подмених вертикалната част на лулата над казана с 60см
35мм колона без активен охладител. За целта разрязах 35мм -та тръба 25 към 35 см. В долния край на по-късото парче запоих прехода
към казана и ограничител на пълнежа. В горния край запоих муфа 35мм. В долния край на по-дългото парче запоих центриращата бленда, а в горния
прехода към 28мм. В долния край напъхах 2 домакински телчета от неръждавейка. Съединих като изолирах с тефлонова лента.
Сглобих цялата установка, като дадох лек наклон на лулата към колоната(казана). Сложих и термометър над колоната.
В най-горната част на лулата (над серпентината) сложих маслоуловителя.
По обясними причини теста беше преварка на 50л около 48 гр. ракия разредена с 30л вода.

Запалих огъня и зачаках с нетърпение резултата :smoker:
След 50мин потече....
След като отделих около половин литър първак, започнах за да събирам материала. Първоначалния градус беше около 85гр. , като много плавно докъм петия литър
спадна на 78 градуса. Термометъра показваше 78.2 гр. На 75-78 гр. изтече почти цялото количество (общо 25л) като към края започна рязко да пада
до 60 градуса. Температурата междувременно се беше повишила на 85 гр. След 60гр спрях да събирам и засилих огъня да вадя патоки (около 5л общо)
Цялото упражнение зае около 7 часа. Събрания материал е с изключителна бистрота и аромат на .. водка.
Сега го аерирам в една стъклена дамаджанка заедно с пакетче чипс (Немам си хубаво буренце :cry: ) и вече е с цвят на уиски :megagrin:

Очаквам коментари, забележки и "набиване на канчета" :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 19:18 
Аватар

Местожителство: Хисар
Качи някоя снимка да видим ъпгрейда .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 21:24 
Аватар

за съжаление имам само 3 снимки в работен режим
При интерес мога да направя още в разглебен вид
ето и снимките:
общ вид:
Прикачени файлове:
20140419_113003.jpg

термометър:
Прикачени файлове:
20140419_112954.jpg

ракийка :megagrin:
Прикачени файлове:
20140419_113129.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 21:33 
Аватар

Местожителство: София
Аз схванах идеята и без снимки, но това, което искам да кажа е, че с такава конструкция + пълнежа, резултата ще бъде винаги един и същ - спирт без аромати. Или с много, много малки.
Ако това е просто за идеята, или за зърнени дестилати, да.
Предлагам, при хубав материал пълнежа ще се маха и ще остава само маслоуловителя. И дори ще се намалява височината на тръбата ф35 мм. Аз поне така бих правил.
А за бурето... жалко. Ако кажеш, ще ти дам координати. Не че се натискам, де. От Врачеш е моя човек. 5 литра - 50 лв. 10литра - 60 лв. Аз съм доволен. И от изработката, и от изпичането. От канелките не, но той пък и за това предупреждаваше. Не ги прави той и са слабо място.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Апр 2014, 22:35 
Аватар

Благодаря за предложението.. ще помисля. Принципно имам две буренца от Брестница, ама моя тати ги окепази с калпава ракия
и сега се чудя как мога да ги излекувам.
Относно ароматите си прав, ама аз по принцип търся малко по-чист резултат, защото обикновено варя джибра
втора та даже и трета употреба и там аромат ама хич нема. Ще го докарвам от мед и стафиди... доколкото може...
На лято, като станат кайсиите мисля да пробвам като оставя само половин телче... кво ще кажете, а :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2014, 09:04 
Аватар

Непременно пробвай с кайсии, ще си доволен само да е добра реколта (повечко кайсиики) и по пестеливо със захарта, по качествено дори по малко количество да изкараш и ще си горд от резултата. :2thumbs:
Може ли да дадеш информация за меда и стафидите. По точно какъв и колко мед слагаш и как променя аромата на стафидовата ракия.....по мека, по сладникава, по ароматна.... :nixweiss:
Може и да не съм разбрал правилно-ти не вариш ракия от стафиди и мед, а към... :explode: спирта добавяш мед и стафиди за корекция? Ако е така .....ясно :wallbash:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Апр 2014, 09:42 
Аватар

Правилно си разбрал. Към готовата ракия (спирт) добавям докато аерирам в тензухче шепа-две стафиди, според количеството
ракия. А меда слагам по-късно за добиване на по-мек (леко сладникав) вкус. Аромата според мен не се променя, само питието
става по-пивко. Ама то на вкус и на цвет друзей нет, както казват руснаците... :nixweiss:

p.s. Внимавай с количеството мед. Изведнъж става сладка ракията. Пробвай малко по малко, предварително разтворен в малко вода.
Като хванеш пропорцията, само умножаваш по количеството. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 7 мнения ] 

Часова зона: Европа/София