Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 23:18

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 01:18 
Аватар

От доста време чета форума но това е първия ми пост,затова първо - Здравеите.Понеже не видях да има подобна тема,раздела за съораженията съм го прочел на 90%,реших да пусна тази.Надявам се да е полезна за всички новобранци(наи вече),като мен.Досега не съм имал казан за ракия но реших да си направя,но незнаех почти нищо за казаните.Започнах да се ровя в нета и така попаднах на вашия форум.Стана ми интересно и започнах да чета, вече повече от месец.Отначало исках обикновен казан но като почетох малко реших да е с колона.Понеже пия рядко и по-малко,реших,че казан от перални с колона ще ми върши перфектна работа.Казана е готов и сега е ред на колоната,но колкото повече чета толкова повече се обърквам.Затова ще изложа какво съм намислил и ми се ще някои от по опитните да ми помогне.
Колоната ще я правя от нераждавеика.Иска ми се да изварявам 65-70 литра материал за 6-7часа и съм се спрял на тръба ф60,3x1,6мм.Височина на колоната 80см.Първите 5см ще ги оставя празни,след това 30см пълнеж от нераждаема мрежа,10см отново празно и следва 20 -25см дефлегматор.Дефлегматора мисля да го направя като навия медна тръба отвън на колоната а отвътре ще сложа три медни ламаринки,събиращи се в центъра на тръбата(като емблемата на мерцедес),захванати с нераждаеми болтчета.На върха на колоната ще сложа термометър и един на капака на казана.Замисъла е да се получи СМ колона.Незнам върха на колоната как да завърши,с капа и да се направи извод отстрани на тръбата или с коляно.Свръзката от колоната до охладителя ще е с медна тръба ф28мм.Подгряването на казана ще е с дърва,защото на ток нямам възможност а от газта ме е страх(колкото и смешно да звучи близък приятел загина от взрив на газов котлон).Ако не успея да постигна задоволителни резултати от към дестилат и вкарването и в режим ще сменя дървата с газ но първо ще пробвам с дървата.При подгрева с дърва и при 60мм диаметър на колоната охладителя въобще незнам с какви размери трябва да е.Според вас при тези данни които изложих ще се получи ли нещо?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 01:47 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Добре дошъл! Криво ми е да те разочаровам, но се хвърляш на най-трудното за управление - СМ, а изпълнението...
Абсурд е да постигнеш баланс на мощностите на подгряване на казана и охлаждане на дефлегматора по това описание, камо ли на дърва.
Моят съвет е да почетеш още. Аз чета от 2 г., а наскоро събрах колона и то експериментална.
Ако нямаш търпение, по-добре си събери аламбик. От колона няма смисъл, ако нямаш пълен контрол върху управлението. А това са и маса пари...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 02:18 
Аватар

ziz357 написа:
Понеже не видях да има подобна тема,раздела за съораженията съм го прочел на 90%,реших да пусна тази.

В тези ще намериш отговори на много въпроси.
viewtopic.php?f=9&t=1008
viewtopic.php?f=9&t=34
viewtopic.php?f=9&t=2133
viewtopic.php?f=9&t=976
viewtopic.php?f=9&t=2211

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Сеп 2014, 22:52 
Аватар

Ами тези съм ги прочел.Ще съм доволен и на 50% резултат,по - добър от обикновен казан.Нещо по съществено ще ме посъветвате ли?Какво да променя,какво да добавя.....?За подгрева ми е ясно.Нещо за охладителя!?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2014, 13:41 
Аватар

Местожителство: Божурище
ziz357 написа:
...Колоната ще я правя от нераждавеика.Иска ми се да изварявам 65-70 литра материал за 6-7часа и съм се спрял на тръба ф60,3x1,6мм.Височина на колоната 80см...

Започва се от казана, за тези 65-70 литра Фказан=? ;) Каква е приблизителната повърхност на изпарението? Във форума имаше писано и за казани тип бойлер - аламбик, от три перални... :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Сеп 2014, 20:31 
Аватар

Казана е с диаметър 40см.Състои се от три перални - едната за капак.Височината му,без капака,е 71см но ще го пълня до около 55-57см.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Окт 2014, 20:35 
Аватар

За колоната не искахте да ми помогнете.За охладителя да очаквам ли помощ?Стигнал съм до него и ..... ???????????? Подгряването ще е 4000-6000 вата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 22:14 
Аватар

Здравеите.След един неуспешен опит и малко преправяне работата стана.Ще обясна какво съм направил а вие ми кажете дали е добре.Както съм написал по-горе казана ми е от перални с вместимост(полезен обем)65-70 литра.Подгрявам на дърва.Колоната е с височина 83см и вътреш.диам. 57мм.Разделена(в смисъл,че може да се разглобява) е на две части 28см и 55см.За пълнеж ползвам една много тънка нераждаема мрежа-35см.Дефлегматора(22см) представлява тръба в тръба,като във вътрешната съм сложил през 8см две части от конус,като по тънкия краи е надолу(към пълнежа).Ролята на конусите е парите да бъдат изтласкани към стената на тръбата за по-високо КПД на дефа.Сложил съм два термометара - на капака на казана и на върха на колоната.Колоната и кондензатора ги свързвам с 1,5м тръба ф34х1,2 с конусни холендри на двата края.Всичко е нераждавеика.В казана слагам две медни тави и един тиган.Втория опит го направих с 10литра кисела ракия на 52гр. и 8литра смрадлива и жълта ракия на 47гр.Допълних с вода казана и започнах.Протече след 50мин.на 85гр.Охлаждането на дефа го бях пуснал предварително, съвсем слабо,при 50гр. показание на горния термометър.Отделих 0,7л като първак на 81-82гр.Повече е от колкото трябва но според мен е по доре.В момента на потичането терм. на капака показваше 88гр. а на колоната 79-80гр.Понеже подгрявам на дърва доста често коригирах водата в дефа.При показания на горния термометър 79-83гр. изкарах 3,5литра на 77гр.След това градуса на дестилата започна да спада.Събрах още 2,5л на 70гр.и спря да тече.Изчаках към минута и понеже незнаех какво да направя намалих водата на дефа,температурата се покачи на 85гр. и потече отново но на 63гр. и бързо спадаше градуса.За 0,6л падна 50гр. и след около 10 мин. падна на 35гр.Позасилих малко огъня и събрах 3л на 30гр. при показание на горния термометър 86 - 88 гр.(под 86гр. не искаше да тече) а на терм. на капака на казана показваше 94-95гр.Някои може ли да ми каже защо спираше да тече и като цяло дестилацията добре ли съм я направил?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 22:16 
Аватар

Имам и снимки но нещо немога да ги кача.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Окт 2014, 22:21 
Аватар

Забравих да кажа,че колоната е изолирана почти до дефа.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часова зона: Европа/София