Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 00:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: колона
МнениеПубликувано на: 05 Окт 2010, 23:51 

здравеите да наистина е хубав но все пак става въпрос за ракия просто целта е да имам по малко загуби но с типичния вкус и аромат за напитката и за това ще се съобразя с вашите препоръки и щом е достатачно метър така ще бъде ............................................................... благодаря за помоща и полезната информация :thumbs1:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 21:25 

Пролетта попаднах на този форум.Така се зарибих четейки тук че без да съм правил никога до сега ракия или казани спретнах това лято две колони, една малка за трупане на опит и след това една по голяма.Описъл съм ги подробно като устройство, и съм описъл също няколко от моите опити с плодова и зърнена джибра сварена с тях тук:
http://forum.gogobg.net/viewtopic.php?f=3&t=88&start=0
Ако не е позволено да се дават линкове към други форуми, или се сметне за реклама моля модераторите да ми изтрият мнението на секундата в която го видят :).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 22:43 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Gogo55 написа:
Пролетта попаднах на този форум.Така се зарибих четейки тук че без да съм правил никога до сега ракия или казани спретнах това лято две колони, една малка за трупане на опит и след това една по голяма.Описъл съм ги подробно като устройство, и съм описъл също няколко от моите опити с плодова и зърнена джибра сварена с тях тук:
Ако не е позволено да се дават линкове към други форуми, или се сметне за реклама моля модераторите да ми изтрият мнението на секундата в която го видят :).

Браво,кефиш!!! :gott: :2thumbs: :2thumbs: :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 23:39 

Местожителство: Русе
Браво Гого!
Така се прави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2010, 23:55 
Аватар

Gogo55 написа:

Ти си роден гений, евала!!!
:respekt:
Наздраве :sauf:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 00:35 
Аватар

Местожителство: Varna
Браво Gogo55 :2thumbs: Успокоих се мислех си че съм пристрастен маниак но в сравнение с теб съм лаик :ultragrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 00:38 

:2thumbs: много добра колона

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 09:37 

Местожителство: София
ааа бате Гого изгря накрая с неговата машина на времето)))
Аз отдавна му предложих да почне да произвежда умни колони като тази, за продан...само да са дуракоустоичиви))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 10:25 

Трябва да спомена че ilu6a беше единствения жив човек които благоволи да ми отговаря по скаипа на тъпите въпроси в началото и към които се обръщах за консултации относно проекта за тази колона.Благодарение на него единия температурен датчик си смени мястото и отиде най-горе и така чрез този температурен датчик може да се определя сега температурата на дестилата който се отделя като "първак", или казано по друг начин сега може да се дестилират два вида дестилат едновременно с различна температура.След като направя още няколко проби и съм на 100% сигурен че тази колона може да работи само чрез натискане на едно копче по предварително зададен алгоритъм то няма никакъв проблем да започна и да ги произвеждам серийно.Когато това стане човек няма да има нужда да чете стотици страници технология и да се чуди дали ще извади добър дестилат, а просто ще се работи с две копчета-включ. и изключ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 10:29 
Аватар

Е значи БРАВО И НА ДВАМАТА :respekt: :gott:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 16:34 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Гого,разбрах,че си човек с много и различни интереси :respekt: ,но ако сега направиш и един двигател на Перендев да вади вода за охладителя... завинаги ще влезеш в историята на революционното развитие на алкохолопроизводството. :thumbs1:

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 18:46 
Аватар

Здравейте майстори на чудните техники за дестилиране.
От доста време чета форума, и по точно тая тема. Имам едно казанче 90 литра с него си варя когато има какво.
Ще го преправям на газ, преди беше на дърва.
Та ето го и него.
Изображение

Ракийката от него си излиза перфектна, само материала да е читав, та чета за колони и такива чудесий, решил съм да направя една колона за това казанче, но малко ми е мътна схемата, доста чертежи видях и мнения изчетох. Само незнам има ли смисъл (има естествено), да направя нещо подобно! Какво ще ме посъветвате, колеги!

....а то е време да мориме бацилите :D
Наздраве :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 20:06 

Местожителство: Асеновград
Gogo55. Пускай производство!! Просто си без конкуренция :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 20:08 

Моито мнение е че 1 м. колона стига колкото беше малката моя колона с нея вадих до 92%алк., голямата ми колона 1,5м. след като извади 96% спирт я резнах веднага на 1м. защото никои не харесваше ракия/разреден спирт/ без да има вкус на дадения плод от които е джибрата.За колоната обаче има едно съотношение което е че дължината трябва да е 30 пъти диаметъра и.Тоест при 1м. дължина трябва да бъде с диаметър около 33мм.После идва дебита които при такъв диаметър варира от300 до 800мл на час.При твоя голям казан това значи че трябва да го чакаш да се източи сто години, и следователно отиваш на система от няколко колони боцнати отгоре му и един общ голям дефлегментатор най-отгоре или всяка колона да си има неин си дефлегментатор за да може за по кратко време да се дестилира цялото количество-това ако искаш да вадиш дестилат над 90%.Ако процента не ти е от голямо значение може да сложиш къса и с голям диаметър колона и пак ще вадиш ракия сравнително изчистена от метил и ацетон.Важното при колоните е да има отвор най отгоре където газовете с температура по ниска от 77С да могат да излизат и да се събират ако трябват за нещо, а по долу да може да се изважда дестилат с Т=78С и повече ако искаш да има вкус на плод.По принцип всяко едно нещо си е въпрос на личен вкус и наличието на достъпни елементи за направата му, и затова тук има много голям избор така че всяка една колона може да се направи по много начини.При братята руснаци в хомедестилер.ру има огромен брои най различни самоделни колони придружени с голямо количество снимки и чертежи.Има и една тема на другаря "недерландер" от която аз почерпих възможно най-добрата информация която използвах впослествие по предназначение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 07 Окт 2010, 22:16 
Аватар

И аз да представя моят казан за колона, капака е заменен с дъно от пералня /късмет паснаха/, трабата е ф42 дълга 1м. Серпентината за дефлагментатора ще е закрепена за преходника ф42 към ф22 за да може лесно да се променя конструкцията.
Прикачени файлове:
ABCD0006.JPG
Прикачени файлове:
ABCD0020.JPG
ИзображениеИзображение
Имам дерт обаче искам да го направя на ток с нагртевател 2-3 кВ но не искам да е вграден в казана дали ще може да го сложа в тава с пясък и върху пясъка да сложа казана. Мисля си да взема реотан от фурна, но мисля че няма да издържи да работи 5 часа в пясъка или трябва да си поръчам специален реотан.
Имам проблем и с термометъра моят е живачен до 100 гр. целзии но има голям лаг /инерция при промяна на температурата/ Пробвах и с евтините мултицети но над 50 гр имат голяма грешка. За устроъство с микро контролер като на Gogo55 ще ми трябва доста време да се запозная с програмирането му освен ако няма програма на производителя която да има графичен интерфеис, но пък ще трябва да се изработва и платка с кабел за програмирането.
Също така тази конструкция не мога да си позволя да я направя отворена към атмосверата защото ще се получат големи загуби в атмосверата на етанол при повишаване на температурата в най-високата част. Докато река да вдигна дебита на дефлагментатора и да намаля подграването бая ще поизлиза, за всяка конструкция може да се нагласи но иска много проби с това се е заел Gogo55 да направи с неговата колона..

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна petiomalchev на 07 Окт 2010, 22:31, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София