Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 22:10

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Re
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2008, 14:19 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
escutcheon написа:
Разгледах внимателно доста схеми за рефракционни колони и искам да питам. След като има щуцер за свързване с атмосферата, няма ли да излизат парите през него. В обикновения аламбик се създава бая налягане, а тук :shock:

Ако охладителя е сметнат правилно нищо няма да излиза.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2008, 18:14 
Аватар

Местожителство: ruse
Моята работа ще стане май че не съм дебел, а нисък :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 09 Юни 2008, 19:26 
Модератор
Аватар

escutcheon написа:
Моята работа ще стане май че не съм дебел, а нисък :oops:

Кажи кое те тревожи и ще измислим нещо :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2008, 08:22 
Аватар

Проблема е в това, че май сам не мога да сметна системата. С всеки проект и чертеж, който разгледам ми става все по-мътно. Няма откъде да прочета принципно за какво говорим. Същото усещане имах преди време като четях ръководството на фотоапарата си- ако си инженер-физик, оптик и програмист наедно сигурно може и да разбереш за какво се говори в него. Та май ще има много проба и грешка.
Имам един хром-никелов казан, в който ракията става много остра. Шапката му е калпаво направена и освен това може да вари само течност- иначе загаря. Според мен перфектна основа на един казан за преваряване с рефракционна колона. Ама оттук нататък - греда. Колко да е висока, широка, какъв диаметър да са тръбите ми става все по-малко ясно.Ще направя снимки и ще пробвам да ги постна. :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2008, 11:44 
Модератор
Аватар

www.homedistiller.org разглеждал ли си? Там всичко е описано много хубаво.
Продукта, който ще получаваш при ползването на колона е много "изчистен" от към аромати, но ... не съм много сигурен дали вкуса ще се подобри драстично...
Някъде бях чел, но в момента не се сещам къде, за ефекта, който оказва казана върху крайния продукт. Казаните от неръждавейка придавали остър и метален вкус на ракия изварена от плодови джибри поради наличието на ... някакви алдехиди ... (не се сещам какво точно беше) в плодовите джибри. При изваряването им в меден казан, медта влизала в контакт с тях и ги неутрализирала. Въпросните съставки липсвали в "джибрите" от зърно и по тази причина, когато се изваряват такива нямало значение какъв ще е казана.
Като решение на проблема, хората предлагат в казана да се сложат медни листове огънати така, че да не се слепят един за друг. Не знам дали успях да го кажа като хората :oops:
Снимай казана, дай някакви характеристики за него и ще мислим решение.

Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2008, 13:11 
Аватар

Точно този сайт ме върна в първи клас. Правото на избор не е за незнаещите- Бях решил да си спретна една колонаИзображение
Но след като видях чудесата в този сайт се разколебах.
Казанът е хром-никелов и затова искам да направя колоната медна. Самият казан е с вместимост около 45 литра( полезен обем) и 25 см до ръба за бълбукането. Това дали ще свърши работа? :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2008, 22:14 
Модератор
Аватар

Колоната, която си показал на чертежа малко трудно може да бъде оприличена на колона. Височината е много малка. Ако височината се увеличи на метър, метър и нещо, тогава вече е друго. Кофтито на цялата работа е, че трябва да се знае, или поне да се приеме, че се знае каква мощност се отделя в казана. Това са най-важните изходни дани за да може да се "изчисли" колоната.
Оставам с впечатление, че доста обстойно си разгледал www.homedistiller.org Като цяло има няколко разновидности на ректификационите колони (Reflux Stills). Най-лесния за изработка, и най-лесния за работа е от типа, който е посочен като Ken & Mikes Project , на страницата http://homedistiller.org/photos-reflux.htm . Предимствата му са, че е лесен за изработка, лесен за експлоатация и управление, но ефективността ми е малко по-лоша.
Изработката на другите колони е по-трудна, а и малко по-трудно успчваш да я "вкараш" в режим. 99% от хората, пишещи във форума на сайта ползват като източник на енергия ел. ток или пропан-бутан (LPG). Така е възможно доста точно да се регулира входящата енергия. Когато се ползват дърва, както е у нас, тогава става сложно... Това е една от причините да зарежа мой проект за колона. Другата причина е, че в продукта търся натурален аромат и вкус, който не може да се получи при дестилацията с колона.
След цялото това словоизлияние, мога да ти предложа следното:
колона от горния тип с предимства:
- лесна за изработка
- лесна работа с нея - не е толкова притенциозна към "флуктоации" във входящата мощност.
Ползваш тръба ф42мм с дължина около 1.5м. Охладителя си го правиш от две тръби ф15 и ф22 коаксиално една в друга с дължина към 1.2 метра. Много е важно да успееш да си намериш медна вълна за пълнеж на колоната. Става и с такава от неръждавека - продава се като полир за домакински съдове.
Надявам се, че успях да ти дам някаква насока за размисъл. На сайта има формули за изчисляване на колоната, на охладителя...

Успех!

п.п.
като чета написаното усещам, че нищо не съм написал, но... алкохола не прощава :D Разгледай тази колона. Трудно ми е да систематизирам нещата. Предпочитам да отговарям на конкретни въпроси.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 10 Юни 2008, 22:43 
Администратор
Аватар

Ето ти още едно полезно четиво:

http://www.pragmatechnic.ru/old/docrect0.htm

С колоната ще произведеш почти чист спиртно-воден разтвор... ама не ти ли се иска да има и естествен аромат?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 09:25 
Аватар

Благодаря за съдействието. Имам известно количество руско-финска кръв, така че предпочитам безароматните питиета генетически :D
http://homedistiller.ru/index.php?id=134 Тук открих много материал за размисъл. Когато имам нещо за споделяне ще пиша Благодаря още веднъж :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 11:48 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Колеги, това не е проста работа, вижте инсталациите на Бенковски! Спитр с 93 градуса е онечистен и се казва "брутов спирт", не се тровете, работя в спиртна фабрика "Катуница" на Винпром Пещера.
http://www.btu.bg/bg/homebg.htm тук можете да свалите статиите за целият процес на изчисление, конструкция и т.н. на колона със спирален мрежест пълнеж. Вижте, че не е толкова просто! Освен това в тази колона се вкарва САМО ВОДОАЛКОХОЛНА СМЕС ИЛИ ТЯ ДА СЛУЖИ КАТО КОНЦЕНТРАЦИОННА ЧАСТ НА ДРУГА КОЛОНА ИЛИ КАЗАН!!! Дано се вслушате и да съм ви бил полезен!!! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 11 Юни 2008, 17:47 
Аватар

Не вярвам да се отровим след пречистването ( пък било то неправилно) на нещо, което си пием непречистено и не сме ослепели и головокружили. Това обаче не може да се каже за фабричните питиета, приготвени от квалифицирани специалисти. Последният път, когато пих нашенска водка- Аляска, която по принцип одобрявам- имах проблем с оптиката щял ден. И то след някакви си 150гр.
Линка на alambik E много полезен за студентите :D

Изпратено след 4 часа 22 минути 16 секунди:
Изображение
Това нещо дали може да работи? А с по-голям съд?
Отгоре трябва ли да се затвори? :oops:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2008, 10:02 
Модератор
Аватар

Би трябвало да работи. Ако разгледаш форума на сайта, ще се убедиш, че доста хора го ползват. Един колега си направи такава колона, но още не я пробвал. След няколко месеца ще имам информация от първа ръка :)
Ако не ме лъже паметта 1 1/2" са 38мм. За твоя казан можеш да се насочиш към 42 или 54мм тръба. Не мога да ти дам много съвети, само това, с което съм се сблъсквал. Внимателно подбери диаметъра на тръбата, от която ще навиваш серпентината. Колкото е по-тънка (тръбата), толкова по-лесно се огъва и не се мачка.
Тази колона трябва да е отворена. Ако е затворена, и кранчето е затворено, можеш да си представиш какъв взрив може да последва :oops:

п.п.
Колегата беше ползвал към 8м тръба за серпентината

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2008, 12:31 
Аватар

Всяка тръба може да се гъне ако се знае начина. Благодаря за насоките. :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2008, 16:35 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
:D :D :D Какъв е този чайник!? :D :D :D "Аз" е прав, трябва да има връзка с атмосфера или предпазен клапан, тук няма отделяне на етерноалдехидна фракция и метанол, а и колоната е къса! При 10 градуса материал и 10 литра полезен обем може и да извадиш 700 милилитра, но според мен нищо няма да стане!!! Погледнете "Кооперация бенковски", имат спиртна колона с периодично действие, 4 т. казан и колона нагоре. Неслучайно ви дадох този адрес, вътре има статия, в която сравняват ефективноста на пълнежа, връзката между градус-поток-диаметър на колоната. Пробвах колона със стъклени топчета, 50х2 сантиметра с колба от 2 литра с нагревател, при 30 градуса материал успях да извадя голяма фракция на 85 града, явно беше, че нагреватела ми беше мощен, защото нямах стичане на флегма.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Юни 2008, 22:16 
Аватар

alambik написа:
Неслучайно ви дадох този адрес

На този адрес ми излезе една академична справка и се оплетох като пиле в кълчища.
С удоволствие ще се вслушам в съвета ви, подкрепен с по-конкретно обяснение :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София