Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 20:48

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Колона
МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 06:50 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Тарелките който показва "Аз" са добро конструктивно решение но за големи количества.В същност се обърквам в терминологията .Тарелка-чиния това е по скоро една секция от колоната а това с прорезите е калпачок или звънец.Калпачока (колпачок- капачка ) прилича на шапка тип бомбе като там където би трябвало да е лентата има прорези.На снимката на Аз прорезите се виждат добре ,а също така и тръбите на които се надяват колпачоците.От тоя ракурс не се вижда тръбата по която се стича флегмата в по долната секция или в казана.
На снимката няма показано как е захванат колпачока виждат се две гайки но как е от доло-болт със планка :?: .
Никак не е просто и има много въпроси преди да се стигне до реализация.
Цитат:
Между другото, тарелките от снимката ти май не са от спиртопроизводство, а от нефтопреработвателна колона.

И на мен така ми се струва тия които съм демонтирал бяха от порцелан то там вкусът няма нищо общо а се търси устоичивот на агресивна среда.
Колкото до "Мюлера" прекалено скъп е за нас то кеф цена няма но с ти пари може да се купи ракия и да си я пиеш докато си жив :) .
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 10:01 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
SiteAdmin написа:
Не е точно така. Елементите на снимката се изработват механизирано с минимален брой технологични стъпки. А изработката на мюлеровата спирала много трудно може да се механизира, и се прави ръчно от едни от най-скъпо платените работници в ЕС :)

Определено не е по-евтина, но дали е по-добра, не се наемам да споря - посочих я само с просветителска цел :klugscheisser:

Между другото, тарелките от снимката ти май не са от спиртопроизводство, а от нефтопреработвателна колона.

И понеже явно не харесваш продукцията на Мюлер, я погледни този красавец и виж дали ще му намериш кусур... освен цената, разбира се:

:D

Бе не знам, може и да е по-скъпа, но е някаква екзотика.
Снимката е пример, и не мога да кажа част от каква колона е :) За мен истината е в този тип :megagrin:
Принципно нефтопреработването е непрекъснато, при което процесите се управляват много точно. За това производство много подходящи са ситестите (перфорирани) тарелки. Предвид, че системата е медна ме кара да си мисля, че е за спирт.
Никъде не съм казал, че не хаерсвам производството на Мюлер. Това, което ме кара да се насоча към DIY е цената и удоволствието от това, че съм го направил. Ако продам колата и си купя "Мюлер" мноооого ще ме бият вкъщи :stock1:

cavxan написа:
Тарелките който показва "Аз" са добро конструктивно решение но за големи количества.В същност се обърквам в терминологията .Тарелка-чиния това е по скоро една секция от колоната а това с прорезите е калпачок или звънец.Калпачока (колпачок- капачка ) прилича на шапка тип бомбе като там където би трябвало да е лентата има прорези.На снимката на Аз прорезите се виждат добре ,а също така и тръбите на които се надяват колпачоците.От тоя ракурс не се вижда тръбата по която се стича флегмата в по долната секция или в казана.
На снимката няма показано как е захванат колпачока виждат се две гайки но как е от доло-болт със планка :?: .
Никак не е просто и има много въпроси преди да се стигне до реализация.

И на мен така ми се струва тия които съм демонтирал бяха от порцелан то там вкусът няма нищо общо а се търси устоичивот на агресивна среда.
Колкото до "Мюлера" прекалено скъп е за нас то кеф цена няма но с ти пари може да се купи ракия и да си я пиеш докато си жив :) .
:prost:

Да, това е секция от колона.
Флегмата се стича по двете тръби вляво на снимката. Калпакът е захванат на шпилка, която е запоена на тънка планка, която от своя страна е запоена на тръбата.
Ето хубав пример

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 00:41 
Аватар

Местожителство: Varna
Да хубави картинки но как ще са полезни за домашно ползване при диаметри на колоните 4-5см. А за големи диаметри мисля че най-удачни /лесни за изпълнения/ са тарелките от този вид
Прикачени файлове:
tarelki1.gif
Прикачени файлове:
tarelki2.png

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 06:40 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
И тук не е ясно кое кара капачките да не залепнат в основата за да има просвет и да минават парите.
Без матрици и щанци ще е трудно изпълнимо а матриците са скъпо нещо.
:kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 09:15 
Администратор
Аватар

cavxan написа:
И тук не е ясно кое кара капачките да не залепнат в основата за да има просвет и да минават парите.

С една триъгълна пила нарязваш прорези в горния ръб на тръбичката, а калпакът ляга върху нея.

При работа с мед не ти трябва скъпа матрица, още повече, че не се налага дълбоко изтегляне - калкакът може да е съвсем плитък и с трапецовидно сечение. Инструментът се прави на струг за няколко минути. Може да бъде съвсем елементарен с централна направляваща - пробиваш медния лист, нанизваш през дупката от двете страни на листа матрицата и поансона и удряш с чука...

Отворите в тарелката можеш да направиш с подобен инструмент, макар че става и с пила...

Повече играчка ще е да направиш бронзовите пружиниращи пластинки, които ще задържат калпаците да не падат...

Калпаците са дълбоки в колоните с непрекъснато действие, за да са по-ефективни. В колона с периодично действие, като домашните, слоят течност в тарелката не трябва де е с прекалено голям обем, защото става сравним с обема на полезния продукт :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 09:18 
Модератор
Аватар

cavxan написа:

Ееееее, прояви малко въображение :)
Изображение

Капачката може да се направи от стандартна тапа за медни тръби.

petiomalchev написа:
Да хубави картинки но как ще са полезни за домашно ползване при диаметри на колоните 4-5см.

Има решения с една "капачка"
Изображение

Мисля да ползвам 10см тръба. Неприятния момент е, че цената и е над 100лв/м Освен това е екзотика, не се държи на склад и търговците не са склонни да режат на метър.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 10:38 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Не се занимавайте с тарелки и звънци! За домашни условия най-лесно се прави колона с пълнеж, ако ви чисти ароматите намалете пълнежа, т.е. скъсете колоната. Иначе калпачоците се хващат лесно с Г-образни планки с нитове, така че ръба на звънеца(калпачока) да е 8-10 мм. под ръба на преливните тръби. Под калпачока парите влизат през къса тръба, удрят в него и излизат през тези 8-10 мм. течност. Ако се правят прорези за по-голям контакт, те също трябва да са покрити над горния си край и се монтират директно за тарелката както е на снимката на "Аз". Има и по-лесен вариант с клапан - представлява шайба, над която се поставя плътна кръгла като монета пластина с по-голям диаметър от вътрешният отвор на шайбата и се фиксират с преплетени на кръст и огънати пластини.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 10:43 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Парите повдигат шайбата с монетата и така започват да барботират в течността, която ги покрива. Преливните тръби трябва да са над шайбите и да образуват слой на тарелката. Двете пластини ги ограничават във височина, заварени са и служат като щипки за захващане на тарелката. Айде дерзайте! :megagrin: :klugscheisser:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 22:36 
Аватар

Местожителство: Троян
Ще бъде коректно да призная, че допреди около година не ми се беше налагало и не знаех много за топло- и масообмен конкретно при разтворите (смесите) на база вода-спирт, познавах ги само откъм консуматорската страна :) и откъм обикновеното варене на ракия. Последните няколко месеца полагам усилия в свободното време и вкарах в електронни таблици основните параметри, интересното е че аналитичното им изразяване се разминава почти винаги, макар и незначително, от експерименталните данни, които естествено следва да се ползват за меродавни разчети. Почти на половина ми е готова изчислителната таблица за дефлегматор с охлаждаща серпентина; за кондензатора нещата ще станат по-бързо. Отказах се да моделирам предварително самата колона, поради малките размери както и сложността на процеса при пълнеж, за разлика от тарелките, смятам това да се отиграе с предвиждане на конструктивна възможност за вариране на височина, диаметър, материал-начин-процент на запълване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 22:41 
Администратор
Аватар

Колона с пълнеж се моделира чрез т.нар. еквивалентни теоретични тарелки. Използвай конвенционалния модел. За облекчение се въвежда се параметъра "височина на теоретичната тарелка", който отразява количеството пълнеж с еквивалентен на една тарелка ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2011, 22:44 
Аватар

Местожителство: Троян
SiteAdmin написа:
Колона с пълнеж се моделира чрез т.нар. еквивалентни теоретични тарелки. Използвай конвенционалния модел. За облекчение се въвежда се параметъра "височина на теоретичната тарелка", който отразява количеството пълнеж с еквивалентен на една тарелка ефект.

Така наречената HETP, да, но не си заслужава да губя това време конкретно в случая.
EDIT, 22:54 - Всъщност, при колони с пълнеж се счита за по-правилно да се борави с "брой на преносните единици" / "числа единиц переноса" / "height/number of a transfer unit". Просто не ми се влиза в този филм, при положение, че го правя за себе си ... надявам се ви е ясно каква каша е ... щом още работим с критерии на подобие в 21-ви век ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Фев 2011, 22:46 
Аватар

Еи тъй като си стоях реших да направя рисунки на различните части на една домашна колона и тяхните разновидности:
Прикачени файлове:
kolona1.JPG

Прикачени файлове:
A izhod kolona.jpg

Отвеждане на парите след дефлагментатора към охладителя.
Прикачени файлове:
B deflagmentator kolona.jpg

Дефлагментатори.
Прикачени файлове:
C otdelqne kondenz pred ideflagmentator.jpg

Отделяне на конденз преди дефлагментатора /охладителя/.
Прикачени файлове:
E ohladiteli.jpg

Видове охладители.
Прикачени файлове:
F bareta i mejdinen deflag.jpg

Барета и вторичен псевдо дефлагментатор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2011, 12:50 
Аватар

Пуу.. най-сетне я зглобих. От предният пост елементите са A4, B3 и E1.
Прикачени файлове:
kolona1.jpg

Прикачени файлове:
kolona2.jpg

Прикачени файлове:
kapak.jpg

Прикачени файлове:
tendjera.JPG

Прикачени файлове:
shema kolona.jpg

Какви материали използвах:
1м. - тръба ф42
1,05м. - тръба ф22
1,5м. - тръба ф15
0,26м. - тръба ф8
2бр. - съеденители ф42
1бр. - преходник ф42/ф22
1бр. - коляно 90 градуса ф22
3бр. - преходник ф22/ф15
1бр. - тройник ф15
2бр. - съеденители ф22

Последна промяна petiomalchev на 21 Фев 2011, 15:24, променена общо 3 пъти

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2011, 14:25 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
Предложение; за укрепване на колоната и хладника. две скоби с диаметер на трабата и стоманена шина с резба-продава се на метар. п.с. petiomalchev Укрепия защото в процес на работа може да скъса някоя заварка по невнимание :!:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Фев 2011, 15:13 
Аватар

Мислех да потърся да купя такива скоби.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София