Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:33

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Колона
МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 09:55 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
Браво MONI! Малко забележки - май си ползвал бронз, а той не е за предпочитане! Стори ми се, че ползваш релета на "Intiel" - Поморие, дано не са от времето, когато ги сглобявах :lachtot: Майтап си правя! :megagrin: И аз ползвам едно тяхно TR 6, но да знаеш, че дава разлика! Мойто е с 4 градуса и за това може да имаш разлика в температурите, вярвай на температурата на върха или си ги сравни релетата с този на върха(живачният), имам доста живачни и са много точни. За спойките е добре да ползваш сребърен припой, а не калай, него можеш да го ползваш в долната част на инсталацията - за колоната, но не и за дефлегматора и баретата! Иначе работи идеално, няма тласъци, струята е равномерна. При затапване се получават тласъци, струята намаля, после се увеличава изведнъж. Един съвет - спитай на 60 об.% и не се мъчи да подаваш повече вода и да задържаш колоната, да въртиш флегма за да извадиш повече, само можеш да развалиш ракията. Казвам ти го, защото много хора така процедират и си осират ракията накрая или чуждата! :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 11:10 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
alambik написа:
Браво MONI! Малко забележки - май си ползвал бронз, а той не е за предпочитане! Стори ми се, че ползваш релета на "Intiel" - Поморие, дано не са от времето, когато ги сглобявах :lachtot: Майтап си правя! :megagrin: И аз ползвам едно тяхно TR 6, но да знаеш, че дава разлика! Мойто е с 4 градуса и за това може да имаш разлика в температурите, вярвай на температурата на върха или си ги сравни релетата с този на върха(живачният), имам доста живачни и са много точни. За спойките е добре да ползваш сребърен припой, а не калай, него можеш да го ползваш в долната част на инсталацията - за колоната, но не и за дефлегматора и баретата! Иначе работи идеално, няма тласъци, струята е равномерна. При затапване се получават тласъци, струята намаля, после се увеличава изведнъж. Един съвет - спитай на 60 об.% и не се мъчи да подаваш повече вода и да задържаш колоната, да въртиш флегма за да извадиш повече, само можеш да развалиш ракията. Казвам ти го, защото много хора така процедират и си осират ракията накрая или чуждата! :2thumbs:

Релетата и кампютара намат общо с казана ,те са от системата на слънчевите батерии-газовото котле и камината. Ползвам само водата на боилера за първоначално затопляне на материала и колоната.Бронз е само фтулката която закрепва колоната с казана,няма начин трябва да е нещо здраво и лесно за обработка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Фев 2011, 11:41 
ССМ

OK, пробвай с датчиците от системата, изолирай(изключи) помпите и ако имаш възможност накичи колоната с тях, много е готино. Получавяш ясна представа за всичко, което става. Монтират се и в дефлегматора по потока на парите, изхода на водата за точното й регулиране и т.н. Ще мъча да пускам на ток с реостат и нагреватели от бойлер, неръждаемите са малко скъпи ама ще видим. Дай боже скоро да се изпъча с една малка инсталацийка, а за после .... едно 4 м. бижу с непрекъснато действие!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 11:02 

Здравейте Колеги,
От доста време следя форума и се запалих изучавайки различни видове колони (тарелкови и с пънеж). Разбира се тези с пънеж са по-лесни за изпънение. Четейки "HomeDistiller forum" (http://www.homedistiller.org) попаднах на тарелкова колона за домашно използване. Разбира се изработката й е по-сложна, но може би някой ще може да си направи.
Колоната е с диаметър 10см, височина 50см за 4 или 61 за 5тарелки. тарелките са перфорирани без клапани. За тези които се интересуват и една сника за решение с клапани. От страни тарелките не се запояват а само се нахлузва целия корпус.
За да може да се вадят за почистване и ремонт ето едно решение (не мога да кача повече снимки) ако има интерес ще кача в друг пост с разрешение на модераторите.
Прилагам и оргинални чертежи на OldDog (Австралия) също взети от форума.
Всички схеми и снимки са от форума на Home Distillers.

Ето как работи http://www.youtube.com/watch?v=SUbCpw3bcRk

Надявам се да съм бил полезен.

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 11:39 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Проблемът на колоните със ситести тарелки е, че много трудно се поддържат в работен режим. По тази причина ентусиастите, които ги ползват се броят на пръсти :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 11:57 

Като отида на селския казан не съм забелязал такова нещо. Пък като гледам и какво правят хората.
Но, като новак може и да бъкам.
Моля, дай пояснения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 12:09 
Модератор
Аватар

Местожителство: София
Съмнявам се на селския казан да ползват точно такава колона :)
Колони със ситести тарелки се ползват в промишлеността, където процесите могат да се регулират много точно.
Основният проблем при тях е, че единствено налягането на парите в казана поддържат флегмата върху тарелките. Малка промяна на налягането води коренна промяна на режима на колоната. Това, което съм написал не важи за колоните, на които тарелките са снабдени с клапани, както и при "класиката" - тарелките, на които съм пуснал снимки по-напред в темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Фев 2011, 13:43 

Местожителство: Ловеч
А не става ли колоната да е със същия размер и само да се смени вида на тарелките? Питам, защото имам 100л. меден казан и ако му бодна една такава подобна колона, мисля,че ще се получи добро решение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 23:25 
Аватар

Местожителство: Varna
Направих малък ъпгреид на колоната.
Прикачени файлове:
burkan1.JPG

Прикачени файлове:
burkan2.JPG

Прикачени файлове:
burkan3.JPG

Прикачени файлове:
burkan5.JPG

Прикачени файлове:
burkan4.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 23:43 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Браво!!! :respekt: Ама това стъкло....да не направи бум :datz: Обясни,моля!! :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Фев 2011, 23:50 
Аватар

Няма страшно да се сцепи, като се варят компотите как издържа, 70-80 градуса не са му проблем само да няма бързо охлаждане или загряване.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 00:13 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Точно затова....нещо неръждавейка,или от термос обвивката

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 16:50 
ССМ

Петьо, тази капачка ще се разяде от летливите киселини, а може да хвърли миризми и желязо в дестилата!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 18:50 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Петьо тоя ъпгреид е за обикновен аламбрик,за колона ми се струва излишно.Това си е масло-капко уловител не зная какво ще улавяш с него?
Интересен ще е резултата ако обичаш да докладваш след експеримента.
:prost: :zauf2: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 28 Фев 2011, 20:12 
Аватар

И аз имам опасения и съмнения но като пробвам ще пиша.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София