Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 05 Дек 2016, 21:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Колона
МнениеПубликувано на: 05 Апр 2011, 10:32 
Аватар

Местожителство: Varna
Наско материалните ценности в България и Америка са различни. За в България да дадеш за преливник 120$ направо си е лудост, виж ако струва 60лв. е друга работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Май 2011, 08:20 
Аватар

Ето един дефлагментатор от термос
Прикачени файлове:
Deflagmentator ot termоs.JPG

А ето и описанието как се прави на руски.
Прикачени файлове:
Ректификационна колонна с дефлегматор от термос.rar

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2011, 08:43 
Аватар

Имам едно предложение за пълнеж на колона, това са нарязани пръстени от медни тръби с малък диаметър от ф5 до ф10 като се нарежат на 5-10мм. в зависимост от диаметъра. Предимството е това че медта реагира с някой киселини образувани при дестилацията и ги неутрализира така ракията ще е с по мек вкус. За отстраняване на получилите се окиси пълнежа след дестилация се накисва в кока-кола и престоява за няколко часа или за по бърз ефект може да се кипне на котлон. Е няма да достигне ефективността на медните стружки но в сравнение с керамичните пръстени или стъклени топчета ще е по добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2011, 00:32 
Аватар

Прикачени файлове:
kolona st.JPG

Бая се проточи правенето на моята колона viewtopic.php?p=10315#p10315 но най-сетне направих първа дестилация само с вода.
Направих и котлон 1,8кв. регулиращ се с реле до 320гр.
Прикачени файлове:
kotlon ko.JPG

През дефлагментатора не съм пускал охлаждане, за да разбера как ще работи без него.
Покрих казана с памучен парцал за изолация да не губя топлина и да заври по бързо.
Капака замазах с тесто и сложих памучен плат да не се пука.
Снадките увих с тефлонова лента и отгоре стегнах с хартиено тиксо. Стана бомба не пропусна от нито една снадка.
Колоната е пълна с 240 лимки "александриики" /стъклени топчета/
От пускането до протичане на дестилата изминаха 3 часа. Бая време. Протече когато термометъра на казана показа 97 градуса, а на върха беше 94 градуса много бързо се вдигна температурата на горният термометър не можах въобще да го засека.
Получи се много интересно когато загря колоната на 70 градуса една педя от казана взе да се люлее и през чучура духаше хладен въздух на тласъци когато колоната се загря почти до дефлагментатора люлеенето спря. Явно конденза затапваше колоната и се получаваха тласъци но след като загря пълнежа работата се оправи.
След 5-6 минути от протичането на дестилата температурата се стабилизира, на казана 99 градуса а на върха 96,5 градуса и оста на така до края като терморегулатора беше нагласен на 300 градуса.

Охлаждане /студената вода влиза от долу, а излиза отгоре/:
- околната температура беше 22 градуса.
- охлаждащата вода влизаше в охладителя с температура 21 градуса.
- на изхода на охладителя излизаше с температура 67 градуса.
- температура на дестилата 24 градуса.
- дебит на охлаждащата вода 1л. за 5 мин. и 20 сек. Мислех да правя охлажда не с оборотна вода /с радиатор от кола помпа за течността и вентилатор за охлаждане на радиатора/, но се отказах при този дебит не си заслужава, като изстине водата ще поливам градината.
Дестилат /дестилирана вода/:
- температура 24 градуса
- дебит 16мл. на минута.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2011, 17:01 
Аватар

Местожителство: София
Честита, нова придобивка Петьо. Да я ползваш с удоволствие.

Захванал си се с най-трудния за управление дизайн. Cool Management (СМ) – Контрол чрез охлаждането. По правило този дизайн е може би най-сложният, макар, че може да се направи доста просто.

Имам само няколко забележки. Работата на колоната зависи много от околната температура.Затова, винаги се ползва в затворено помещение, особенно ако има течение или вятър.Те са една от причините за неравномерна работа.Също така, регулирането на загряването не се прави с термостат. Той изключва, когато достигне определена температура и включва след доста време, зависещо от хистерезиса му. Това води също до тласъци и нарушава баланса.Затова се използуват димери, устройства за плавно регулиране на напрежението, подобни на тези за лампите, но по-мощни.

Термометрите ти са неточни и неподходящи за колона.Не може вода да ври при 99*С и да показва горе температура на изпаренията 96,5*С. ,освен, ако термометъра ти не е поставен на подходящо ниво. Има евтини електронни термометри с точност 0,1*С.

Топчетата са най-неподходящият вариант за пълнеж. Един куб.метър топчета с ф10мм. има обща повърхност 50 кв.м., докато същия обем домакинска неръждаема вълна е 800 кв.м. Повърхноста на пълнежа определя ефективноста на колоната.

Трябва да се има пред вид, че колона с вътрешно ф 40 мм. , не може да поеме повече от 750W в работен режим.Загряването може да стане с няколко киловата, но стане ли гореща тръбата на височина 20-25 см., трябва да се намали нагревателя на 700W или по-малко. Водата е пусната за охлаждане на колоната. Изпаренията достигат до охладената зона и се втечняват. По време на балансирането, парите не трябва да преминават. За да им позволим да преминат охладителната намотка, може да се намали охлаждането или да се увеличи температурата. Обикновено, с нагревателя се прави груба настройка , а с дебита на водата, фина . Друга алтернатива е да се използва постоянно скоростта на охлаждане и контрол на топлинната енергия.

В процеса на дестилация, термометърът на колоната трябва да показва около 78*С (+/– 0.2*С). Според особенностите на различните изпълнения, температурата може да е малко по-висока, но не и над 80*С. При повишаването и, трябва да се увеличи притока на студена вода или да се намали загряването.

Надявам се, в най-скоро време, да се похвалиш с нови успехи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2011, 19:56 
Аватар

Мисля че не точността на термометрите не е проблем за мен, с два три опита ще разбера за какво става въпрос. Стига двата да нямат голяма разлика в показанията си в диапазона 70 - 95 градуса, в процеса на работа ще разменя местата им и ще разбера. Иначе смятам да ги калибровам по алкохолният градус на изхода. Имам опит с такъв вид дестилатори, около 15 опита със мини дестилатора ми viewtopic.php?p=5158#p5158
Притеснява ме само пълнежа мисля че създава голяма инерция поради големият обем на лимките. Трудно се загряват и изстиват. Мисля да търся подходящи телчета за чинии който не ръждясват.

Последна промяна petiomalchev на 22 Юни 2011, 06:48, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2011, 20:27 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petiomalchev написа:
Мисля да търся подходящи телчета за чинии който не ръждясват.

Метна тел не лакитана(финна) можеш да си набавиш от високо волтов кабел. Екрана на този кабел е от много финни метни жички(един метар ти е достатачен).Белиш махаш алуминиевата сърцевина и пласмаските и си готов. :megagrin: :megagrin:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2011, 22:16 
Аватар

Мони идеята е добра но съм чувал че медните кабели съдържат и примеси, част от които са отровни. При първият ми опит с мини дестилатора вместо пълнеж поради малкия диаметър сложих усукан меден кабел след дестилацията не го измих на другия ден като го извадих по него имаше синьо лилав окис, че за това се притеснявам да слагам мед от кабели.
Послеслов. Питах един приятел работи като енергетик в завод каза че не е виждал високоволтов кабели с медна шармовка.

Последна промяна petiomalchev на 22 Юни 2011, 10:35, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 21 Юни 2011, 23:06 
Аватар

Местожителство: Wallis and Futuna
Петъо,най добрият вариянт си остава медната вълна.ако купуваш медни телчета за чинии(в магазинната мрежа видях само неръждавейка)ти препоръчвам да надраскаш лентичките за да си сигурен,че е мед.аз купих 20 пакета за моята колона и после се оказа че не е мед,а на опаковката пишеше медни...другия вариант е при някой стругар,стига да е работил нещо медно и да вземеш стърготините,ако бъдат използваем.Третият вариянт е eBay.com но там ще ти излезе доста скъпо
Прикачени файлове:
libman.jpg

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Юни 2011, 10:32 
Аватар

Спор няма че медните телчета са най-добрият пълнеж. Ама трудно се намират от чиста мед и са доста скъпи. Телчето от неръждавейка което взех за проба го измих с веро три четири пъти, като добре го търках за да може да падне ако има защитен слой и го натопих снощи до половината във вода днес сутринта нямаше следи от ръжда. Мисля че ще върши работа.
Прикачени файлове:
ohlajdane kolona01.jpg

Така мисля да свържа охлаждането.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Юни 2011, 15:36 

В лаборат. магазини продават медни стружки с различен размер.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2011, 00:07 
Администратор
Аватар

Ама цената... :furz:

В Жълтия магазин медните телчета са 156 лв./кг ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2011, 01:03 
Аватар

Сварих на дестилатора 35л. вино голяма мъка беше докато го вкарам в режим. За пълнеж този път сложих 10 броя телчета за чинии от неръждавейка.
Прав е StillMan че регулиране на мощността с термостат не е удачно, ами при включване и изключване дава разлика в горният термометър 5 градуса докато този на капака на казана стои на една и съща температура. Явно дебита на парите се променя се променя, а охлаждането е константа.
При пълнежа с лимките не се усещаше защото те имат по-голяма инерция на охлаждане и загряване. С пълнежа от телчета не се получиха тласъци при загряване на колоната.
Мисля да търся вариант за тиристорно управление на мощността както предложи StillMan. Мислех го и с четири позиционен ключ ключ понеже нагревателите са 4, но мисля че разпределението на топлината няма да е равномерно и ще има опасност от загаряне в зоната на единично включените реотани при по мака мощност, вариант е да ги разпределя два по два.

Последна промяна petiomalchev на 24 Юни 2011, 09:33, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2011, 08:51 

SiteAdmin написа:
Ама цената... :furz:

В Жълтия магазин медните телчета са 156 лв./кг ...

Ваиии не знаех-ама аз за стружки говорех, не за телчета...ще проверя до Биоложкия БАН на 4-ти километър

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Юни 2011, 11:06 
Аватар

Да споделя и още едно проблемче с което се сблъсках при снощният опит. Тази схема за охлаждане, на по предният ми пост, не се получи. Водата в дефлагментатора не вървеше поради това че има кранче на изхода и не можеше да преодолее височината от разклонителя до входа на дефлагментатора, търси по-малкото съпротивление и минава през охладителя и се наложи да сложа и кранче на изхода на охладителя. Но поради не равномерното загряване на котлона с терморелето се получаваше голямо вариране на температурата на горният термометър от близо 10 градуса наложи да махна отделното охлаждане на дефлагментатора и го свързах последователно към към изхода на охладителя. И така флуктоацията в температурата на термометъра преди охладителя стана 5 градуса.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София