Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 12:29

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие:
МнениеПубликувано на: 19 Юни 2008, 14:59 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
alambik изпраща следните статии по темата:

Ефективност на СМП

Междуфазова повърхност в колона със СМР

Разпределение на течната фаза по диаметъра на колона със СМП

Ефективност на СМП при вакум ректификация

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Окт 2008, 18:15 
Аватар

Местожителство: targovishte
колеги темата е малко стара вече, но имам едно въпросче на което не мога да намеря отговор никаде ?
та въпроса е, някой има ли схема на такава колона но предназначена не толкова за повишаване на градусите а по скоро за отделяне на метиловия алкохол от етиловия !

преди 3 дена за първи път си направих експеримент да варя от ечемик но определено се усеща миризмата на мая :( , та ако има начин да си отделя и метила и миризмата с една колонка ще стане супер, а после за доизкусяване ще смесим с "оригинална" гроздова :D :D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2008, 12:40 
ССМ

Местожителство: Plovdiv
С "ПРЪДНЯ" боя не става! Метаноловата или деметанолизиращата колона е една колона от цяла инсталация от 4-6 колони при производството на спирт! При останалите установки се разчита на отделяне на ЕАФ(естеро-алдехидна фракция) или първоток, които съдържат метанол! Преварка и пак отделяне на първоток и патоки - това е достижимо на казани! Трябва да следиш кога се появява аромата на мая, в началото, края или постоянно през цялото варене, да следиш и градуса! Високият или нисък градус подтискат или отпушват даден аромат! Ако се отделя аромата постоянно, какъвто е на загоряло или костилка - спасение на ракията няма! Правиш дестилат 80-90 градуса или спирт!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: 23 Окт 2008, 19:28 
Аватар

благодаря за отговора ти Alambik :) ,
Относно отделянето на първак прочетох какво си писал и разбрах че досега съм допускал голяма грешка :( предните пъти си отделях около 2-3кг първак от казан 110л. а като преизчисля с твоите формули се оказва че трябва да е 0.75л. :( , въпроса е сега тези "първаци" които съм отделил да ги смеся с патока и "сода за пиене' и да ги сложа при следващото преваряване :) пак по твои думи :) ;) .

относно лекия мирис на мая ще пробвам да разгранича при кои градуси е както си казал !

Относно боята от "пръдня" не мога да се сдържа да не кажа че в последните години имам сериозни съмнения че в china вече го могат .. и то не каква да е боя ами "син металик " :D

:) пак благодаря, лека и доходна :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2008, 11:11 
ССМ

Има много варианти! Ако вариш много материал ги хвърляш в следващия! Ако е чист, слаб аромат на ацетон, бутанол, разтворител, сместа от първоток и паток можеш да използваш за по-некачествен материл от грозде, сливи събирани от земята и т.н., тези вещества забавят заразата, както и алкохола в тях и не дават на заразата да се развие и развали джибрата, действа се внимателно, не се слага захар и алкохола на джибрата да не стане над 5 %!!! Т.е. обема на патока по алкохола му трябва да е равен на (обема на патока+обема на джибрата) по 5 (за 5%).
Друг метод е отделяне на първотока, продухване с въздух, престой няколко дена(седмица) или се добавя около 1-2 грама калиев перманганат на 100 литра първак и се сипва сода за хляб. Престоява около 3 дни и се преварява заедно с патока, като се отделя двойно количество първак и се спира(отделя) ракията на висок градус! Прави се при вмирисани на ацетон и кисело джибри! По принцип се прави лабораторна проба за количестворо окислител и наличните алдехиди, кетони и киселини!
МНого са вариантите и методите за преработка на първоток и паток, това зависи и от техният аромат, острота и т.н. Ще се постарая да направя една схема за преработка с пояснения по нея и ще я кача, ако трябва и админа ще помогне!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: :)
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2008, 20:06 
Аватар

..просто си изчерпателен :)

имам едно питане, на едно място четох за температурите на кипене на метиловия и етиловия алкохол, и са ги писали както следва

метил-68.ьь градуса
етил - 77.ьь градуса
(не помня но бяха горе долу такива запазих си ги ама на служебния комп.

та питането е следното: ако това е верно не е ли доста лесно да се направи един стабилизатор на температурата на 68 и с ключе да се превключва на температурата на етила след превключване ? ...звучи прекалено лесно за да е истина ??? :) , иначе самия стабилизатор е фасулска работа :) един терморегулатор за люпилня с малко преработки е идеален държи страшна точност на температурата ..

Във въпросния саит нащия админ е писал също и затова ми направи впечатление!! и ми се струва че може да се доверя ...ако някои е по добре запознат нека каже тези температури дали са верни или ако знае друго да каже!!

И последен въпрос къде мога да си занеса пробите след подобен експеримент да видя какво е текло ??? че доста присърце взех тази тема за добрата ракия и имам намерение да си направя хубава инсталация :) , сега варя в меден казан от "братята роми" :D

пп.темата леко излезе от заглавието но си мисля че е свързано :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 12 Ное 2008, 20:38 
ССМ

:D Не е толкова лесно! :D При ректификация се говори за коефициент на ректификация, той е свързан с парните налягания на компонентите в смеси(етанол-вода, етанол-метанол и т.н.),концентрациите на компонентите в изходните разтвори и концентрациите на компонентите в парната фаза над течноста, температура, налягане! Ти имащ температура на кипене на чистият компонент при атмосферно налягане, при морско равнище, но винаги има разлика, колкото и да говорим, че колоната е "вързана" с атмосферата или казана "е на атмосфера", винаги имаме налягане в тях! То променя температурите на кипене на компонента(в случая метанола)- на морето водата завира при 100 градуса, а на планина при 98-99 градуса, под вакуум в зависимост от големината може да закипи и при 80, 50 и т.н. градуса!!! В зависимост от концентрацията на етанола в парите и течността, ще имаме различна концентрация на метанол и др. примеси в парите, които отиват за кондензиране в охладителя(дефлегматора), т.е. ще отделим определено количество метанол и др. примеси!
Не е просто с две думи! Затова се прави цяла инсталация за производство на спирт! В нея, във всяка колона се отделят определени примеси-естероалдехиди, метанол, висши алкохоли и др. под формата на "фузелови масла"!!! Висшите алкохоли, например изоамилол има температура на кипене 132 градуса по Целзий, но може да "зацапа" спирта, а никъде в инсталацията няма такава температура!!! :wink: Но пак може да присъства, присъства и в "парцуците", отделя се в ракиите като "паток" и има коефициент на ректификация над единица при съдържание на етанол под 40 об. %! Ето затова е трудно да стане в домашни условия и това е само един пример!!! :D
Пробата можеш да я занесеш в УХТ или оторизирана лаборатория, както и такава на винпром, която има Газов хроматограф!!!

Изпратено след 6 минути 16 секунди:
Мернах, че си от Търговище. На 100% винпрома има Газов хроматограф, на който измерват метанол, етанол, ацеталдехид, бутанол, пропанол и т.н. на ракии, вина, дестилати, спирт и т.н., и срещу заплащане биха ти измерили показателите на дестилата или ракията! Дано хроматографиста го бива!!! :) , :D , :lol: Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 05 Сеп 2009, 20:21 
Модератор

Ето един сайт в който са показани видовете оборудване за различните видове дестилатори, принципа на действие показан с анимация, и цени за малки домашни инсталации преди всичко.
http://www.copper-alembic.com/products.php?lang=en Надявам се да съм ви бил полезен! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: 18 Сеп 2009, 14:38 

И тук има доста интересни неща:
http://www.fairesagnole.eu/page39/construire.html

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: колона
МнениеПубликувано на: 19 Фев 2010, 19:45 

Здравейте, решил съм да си направя колона и ми се запали главата колко модела има. Решил съм да копирам въпросната колона с по голями размери, само че имам колебание по няколко въпроса.
1. Тъй като ще разчитам на първо време само на нея, се чудя къде ще е най-добре да бъде термометъра (като на снимката или в най високата част)? Мое мнение е че ако е в най високата час няма да е добре тъй като охладителя ще влияе на показанията му.
2. Ще има ли повишено налягане в нея и ще има ли нужда от предпазен клапан за налягането?
3. В обяснението на въпросната колона пише, че е хубаво да бъде разглобяема за периодично почистване. Нужно ли е някаква по надеждна сглобка на това разглобяемо място заради налягането в нея?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2010, 21:03 

Ще употребявам изразът „счита се че”, за да е ясно че не е мое мнение.
И така.
Зависи за какво ще се ползва колоната= за себе си /свои=собствени /потребности или за печалба.
Разглеждам първият вариант= собствени потребности
simeonov_74 написа:
........с по голями размери.........

При по-големи размери се увеличава височината на „теоретичните тарелки”, а от там и височината на колоната. Ако си представяме нещо над 1,80-2,00 метра считам че вече е извън рамките на този форум.
Считам че показаните размери са към максимума.
simeonov_74 написа:
...........се чудя къде ще е най-добре да бъде термометъра ..............

Счита се че най-добре е да е на височина 2/3 две трети от колоната
simeonov_74 написа:
2. Ще има ли повишено налягане в нея и ще има ли нужда от предпазен клапан за налягането?

Колоната е за ректификация, и без връзка с атмосферата НЕ СТАВА.От там ще излиза „лошата глава”.
simeonov_74 написа:
3. В обяснението на въпросната колона пише, че е хубаво да бъде разглобяема за периодично почистване. Нужно ли е някаква по надеждна сглобка на това разглобяемо място заради налягането в нея?

Сега малко ще си противореча , но...
Налягане уж няма, а има.
То е вътре в колоната, но тя е свободно свързана с атмосферата
Мястото от където ще се събира е ТОТАЛНО ПОГРЕШНО показано.
Ако се иска да се събира „пастьоризиран спирт” то мястото е 6 или 7 тарелки под дефлегматора, а след дефлегматора трябва още един хладилник на тръбата за връзка с атмосферата, и още един за дестилатът.
Темата е огромна.
Дерзайте.
И аз ще си правя колона.
Надявам се до месец да съм я пробвал.
А как / с какво ще я напълните колоната?
Какъв е режимът и на ректификация ?
Какъв е добивът ?
За колко време?
????
???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2010, 21:28 

Леле, ти ме отчая, но все пак аз не съм я измислил въпросната колона. Жалкото е че го няма msergiev, тъй като той я е направил по този чертеж viewtopic.php?f=9&t=497&start=0 и ще внесе малко повече пояснения.Колоната е за ректификация, и без връзка с атмосферата НЕ СТАВА.От там ще излиза „лошата глава”- това не мога да го разбера. Сравнявайки го с въпросният метод http://www.youtube.com/watch?v=NOc2PuXHOJI не намирам голяма разлика

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2010, 21:57 

И аз бях в заблуждение , че чрез термометър ще се отделят фракции.
„Счита се” че термометърът е само за да покаже кога започва да идва „опашката”
„Лошата глава” са всички други примеси с температура под тази на етанола
„Счита се” че дефлегматора трябва да е „горещ” за тях и да го преминават „като бързият влак”, а там да се образува етанолова флегма, ЧАСТ от която събираме/вземаме за нас.
„Счита се” че височината на колоната трябва ??? да е 30 тридесет пъти диаметърът и /вътрешният/
При 40 мм това прави 120, а Вие искате да е по-голям диаметърът.
Но това е само „обогатителната „част, а дефлегматор, а казан.
Те също имат размери във височина ..
Смисълът на колоната е фракциите да идват като вагончета на влак, и ние да вземем само „нашето”

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2010, 22:03 
Аватар

Местожителство: Varna
Simeonov_74 направи го по лесния начин, ако ти хареса доразвии идеята. Все ак това е само хоби. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Фев 2010, 22:20 

Г-н petiomalchev,
Много добре знаете, че с нашите „казани” НЕ МОЖЕ да се отделят другите алкохоли, както това може да стане с колона.
Не че колоната изчиства на 100% , а че резултатът от колоната е МНОГОКРАТНО ПО-ЧИСТ от резултатът в нашите
И за себе си вече почти съм уверен/може и да греша/ , че всъщност онези приказки за малц,пушък,озахаряване и други „тайни” на уискито са ала бала.
Тея си получават етанол,прекарват го под налягане през дъбов талаш и излиза уискито ,кеф ти на 3, кеф ти на 12 години.
Аз моята ракия 20 дена като стои в дъбово буре има повече лигнин=пивкост от уискито от висок клас, така че „тайната на уискито” наближава да стане явна..

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София