Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 04 Дек 2016, 01:54

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Колона
МнениеПубликувано на: 09 Апр 2013, 22:55 
Аватар

Местожителство: Божурище
За охлаждането при СМ. Според мен за ракия би трябвало да изглежда като на картинката. Ползвам картинката на колегата pentco. Имаше питане за неговата система. Входа долу със светлосиньото. И налягането само до там. Два дросела. Единия за общата вода, другия за водата към дефлегматора. Важни са двете П-образни линии нагоре. Служат за обезвъздушаване и създаване на макар и нищожно налягане от водния стълб. За процедурата на настройките и работата - като му дойде времето. Ако има интерес... Не знам остана ли някой на СМ. :nixweiss:
Stillman също беше писал как се работи, но по спомени май ставаше дума само за влизането в режим.
Поздрави! :lab:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2013, 11:21 
Аватар

Привет колега atz, искам да задам един уточняващ въпрос. Като пишеш дросели, какво имаш предвид, електронно управление, или кранчета. Ако е първото, ще моля някой ден за аудиенция и ако закърнялото ми мозъче схване нещата,то със сигурност битката при мен ще приключи преди да е започнала.А колеги с СМ има,и не са малко,но явно повечето както и аз четем и черпим опит без да черпим.Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2013, 13:13 
Аватар

Така наречените "скъпи иглени кранове" се водят дросели. Техническо наименование. Разликата от крановете е основно в плавното регулиране на дебита. Ползвам пневматични 1/4 и съм доволен. Стават добре и за водата.
http://www.pnevmotechnica.com/aignep/Ne ... f/8860.pdf
http://www.pnevmotechnica.com/
pentco, имаш един хидравличен дросел, този на челното място на горната картинка. Можеш да го поставиш долу на входа ако решиш да променяш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 10 Апр 2013, 14:43 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Идеята е водния стълб, който осигурява постоянно, макар и минимално налягане и вече с дросела лесно ще се управлява, дори и без автоматика. Аз бих сложил още 2 термометъра - в горната част на кондензатора и в куба.
atz, имам забележка по схемата. Сливът е чак под дефлегматора. Дългият участък вляво, където водата тече надолу, ще образува нещо като сифон, който ще неутрализира водния стълб вдясно. Сливът трябва да е още горе при хоризонталния участък, за да стане ясно на хората, че имаме воден стълб от дросела до най-горния хоризонтален участък. И схемата трябва да е такава, че налягането там да е константно.
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2013, 00:16 
Аватар

Точно така Бай Танас, уместна е забележката! Но, на картинката горе идеята е да се види как може да се регулира водата през дефлегматора самостоятелно. За да може дефлегматора да се спре напълно а водата през кондензера да си тече. За ръчно регулиране на водата на СМ. За случая на pentco с този дефлегматор с нищожно хидравлично съпротивление слива трябва да се яви точно там на хоризонталните участъци на жълтия и червения клон. Маркучите надолу да са с голямо Ф. Нещо като онова от снимката - прозрачния маркуч, сигурно е Ф15. А за да не се пречупва - къс хоризонтален участък с тръба, коляно и надолу с маркуча. Нагоре до хоризонталните пак с тръба. 3/8 са предостатъчни мисля. После дали ще е долу на пода или по-нагоре е без значение. Втори случай има като при мен - с вътрешна серпентина на дефлегматора (Ф6) и по-голямо хидравлично съпротивление. Тогава от дефлегматора с тънък маркуч. Винаги пълен с вода и водния стълб се оказва от жълтия хоризонтал до долу където изтича водата. Ще трябва май да рисувам и цялата инсталация, тръбичките и т.н.... Натисна ме много работа и не обещавам за близките дни...
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2013, 18:28 
Аватар

atz, ако позволиш, една схемичка, докато се освободиш. То, и при мен е натопорчено...
Поздрави

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Апр 2013, 23:11 
Аватар

До тук добре,но аз пак да питам. В руски сайт ,на всички скици на колони, /без значение модела /,студената вода в дефлегматора влиза отдолу. При нас се приема да е обратно,кое е правилното решение? Имаше лека закачка на предишната страница по въпроса, но много бързо приключи.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2013, 00:54 
Аватар

Ех-е-е-й, бай Танас, начерта го като за учебник по физика. :thumbs1: Точно за това идише реч.

pentco, дай да видим братята какво са показали. Препратка. Заприлича ми твоята разработка на нещо като техните НБК да знаеш... При тях има мнооо...го писано и за какво ли не. И за какви ли не колони и варианти. И най-важното - много за четене. Режими на работа на колони. Видове дефлегмация и... Чудех се веднага след публикуването на картинките как си я задавил тази колона. Не посмях веднага да пиша, че водата май я пускаш поотделно на кондензера и дефлегматора. Дано да греша?... :afraid:

Преди малко мернах, че братята са постнали една таблица и се сетих за моята. С тази екселска таблица заложена вътре в софта на онова със синия екран се преобразува температурата на парите директно в %alc. Толкова време мина, и пак добре че ме подсетиха... Ако някой желае може и в друг формат да я постна. ! ЗА ПОКАЗАНИЯ ПРЕЗ 0,1*C ! Може и да я доразвием с корекция за надморската височина, ще стане още по-добре.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2013, 11:26 
Аватар

Препратка не мога да дам,че съм скаран яко с тая техника,но на първа страница в темата колегата rahhan е дал,и по точно /www.spirt-zavod.narod.ru/. Скици на прости устройства,скица 1.2-моята е почти пълно копие, както по устройство така и по начин на работа. Правилно си забелязал за пускането на водата,но затова е форума,ще има корекции.Иначе си я давим много лесно,от лакомия за последните литри да са максимално близки до спиртец,повече рефлукс и готово.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2013, 12:57 
Аватар

Ясно, май това е прототипа
Прикачени файлове:
rektifika1.2.jpg

от http://spirt-zavod.narod.ru/ris1.html втората, първата е с въздушен дефлегматор.
Ами...не е добре, нормално е да затапва. Ще иска преработка. Най-добре да се навие серпентина за дефа и да се вземе топла водичка от хладника по схемата на atz с двата дросела. Ако се сложи и едно термометърче да показва колко е температурата на входа на дефа /жълтия контур/ също не е лошо. atz като се освободи, сигурно ще даде подробности.
Поздрави
П.П. Дали пък не си заслужава на първо време да се пробва със стария деф, да се подобри само управлението и да се види разликата :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Апр 2013, 19:06 
Аватар

pentco, бай Танас е абсолютно прав в П.П. -то си и не само. Нищо работа е да прескачиш връзките на водата. Разликата ще я усетиш веднага. Ще получиш плавно регулиране на колоната и едва ли ще я затапиш.То зависи и от пълнежа последното. А нищо не написа като данни за колоната, отлива и т.н. ... Не е изолирана, най-малкото течение и полъх на вятъра ще менажират вместо теб. СМ се води...
От препратката "www.spirt-zavod.narod.ru". Заглавието е "Простейшая конструкция установки для получения спирта с водяным дефлегматором, производительностью до 10 литров/сутки."...

Ето малко за четене. Къде са разликите?
http://labspirt.com/forum/index.php/top ... ml#msg6911
И внасям мой коментар, според познанията ми на този етап, към най-важното(за конкретния случай) от оригиналния текст. Със синия текст в скоби. Благодарности на автора S66.

Отдельно следует выделить дефлегматоры, осуществляющие отбор продукта по паровой фазе (рис 6). ( паровой фазе = СМ) Если поддерживать температуру пара, с помощью такого дефлегматора, 78.15* С, то и содержание спирта в паре будет 97%, сконденсировав этот пар мы получим спирт-ректификат такой же крепости. Эффективность такого метода отбора довольно высока. Особенно эффективно такая схема при оборе головных фракций, т.к. она позволяет получить пар с температурой ниже температуры кипения спирта ректификата. (може да спрем и вредностите от патокито по същия начин ако дефлегматора е мощен или чрез PM) К недостаткам такой схемы можно отнести необходимость применения дополнительного холодильника.
Ещё один существенный минус в использовании такого рода дефлегматоров – необходимость постоянно регулировать поток воды для поддержания нужной температуры пара. Как мы с вами говорили выше, температура браги постоянно возрастает по мере испарения спирта (см Занимательная дистилляция ), соответственно будет расти и температура пара. Согласитесь, не совсем комфортно часами просиживать у аппарата, постоянно регулируя поток воды. ( за братята със спирта –да, но при нас с ракията е необходимо по-малко обогатяване на средната фракция, нали колкото е по-висок %alc, губим повече аромати) По этой причине, дефлегматоры такого типа, нуждаются в сложной и дорогостоящей автоматике, позволяющей регулировать поток охлаждающей жидкости. ( с това не съм съгласен. Ако беше така щеше да има само и единствено автоматизирани СМ и никакви други СМ. И не наблягайте и свързвайте това “сложной и дорогостоящей автоматике” с мен! Пълно е покрай мен със средства за автоматизации. Това ми е голяма част от работата. Експериментирам с СМ, за сега сравнително добре.)

Според мен, за нашия случай, вход вода отгоре. Ще трябва да пишем много за да доказваме защо е така. Или обратното, някой да докаже че водата в дефлегматора трябва да се подава отдолу. Опираме май до видовете дефлегмация, а там са дълбоки води, доколкото съм чел. :afraid:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 11:05 
Аватар

Както се казва, нямам повече въпроси. Разбрах грешките си, разбрах и други неща, вече съм запретнал ръкави. Мога да кажа само едно голямо благодаря на atz, бай Танас, IVO 68 и на всички които споделят знанията и опита си в този форум.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 12:17 
Аватар

Успех, pentco :thumbs1: Ако останеш със стария дефлегматор, не е лошо по някакъв начин да хванеш флегмата и да я насочиш в центъра на пълнежа, да не се стича само по стените :warn:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 13:53 
Аватар

ОК колега pentco, радвам се че разбра доста неща и допуснатите грешки. :thumbs1: Но много бързо запретна ръкави. :warn: Има още неща според картинките, които биха могли да се променят към по-добро. Така и не даде данните за концепцията. Включително и кондензера. И за предпочитане е, когато се правят промени, да са поетапно. Не всичко наведнъж и после много чудинки ??? едновременно :nixweiss:
Поздрави и успех! :lab:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Апр 2013, 18:47 
Аватар

Привет колеги,данните са следните. Обем на казаните,един 100 и един 60 литра идентични по форма и материал. Колона ф54 х 1000мм.,кондензер проточен ф54 и ф22 х 1000, дефлегматор ф70 х 250мм. Подгряване газ, 5 киловата. Пълнеж 500мм. домакинска вълна или керамични пръстени от филтър за аквариум. Термометъра електронен забит в коркова тапа на 50мм. над дефа. Ще променя кондензатора,пак проточен,но с няколко полирани тръбички от AISI 304,качване на термометъра горе,изолацията вече е купена,стругарчета чака чертеж за центрираща бленда. Ще променя и управлението на водата. Ако съм доволен от промените ще сложа и термометър на водата в дефа, ако не продължавам. Гледам продават, /не знам цената/едни стъклени тръби с неръждаеми накрайници за наблюдение,виждал съм такива във VBOX7 на руските LM колони,та и тая муха бръмчи в главата. Благодаря.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София