Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 16:26

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Колона
МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 17:23 
Аватар

за изолация и аз си мислех - но първо искам да я нагласа и тогава
дефлегматора понеже е външен - има много загуби \все пак разчитам на топлообмена м\у навивките и колоната\
друго ще е ако е вътре - 100% полезно действие
не знам колко е тънък самия гюм но първия път дестилирах вода - хем за промивка и почистване\тъкмо го бях купил\ хем да видя какво става
веднъж дори го загорихме с много гъст материал на един приятел - има едно синьо петънце на дъното от прегряването ,но нищо
в описанието пише че може да извлича етирични масла -но това не съм го пробвал

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 18:09 
Аватар

Местожителство: Божурище
Жалко, почти реч бях написал... Изчезна... :motz: Пак и по-бързо... Дано да съм разбран е най-важното.
На този етап не ти трябва дефа вътре. Нали вадиш спирт а не ракия. Ако не можеш да удържаш нещата за спирт да излиза тогава дефа е слаб. Или не можеш да отсичаш добре главите. Освен това кондензера е слаб. Ако се вдигне мощност ще трябва повече дебит вода за него. Ще излиза по-студена. И като се вкара във вътрешен деф ще започнат прекъсвания и т.н. Така нареченото балансиране и въобще приключения...
Не съобразих в горния пост, че колоната е Ф40 вътрешно. 4 дрепчета, разтегнати почти до дефа... Рехав пълнеж. Като начало.
Пробвай така, термоизолацията ли те плаши? Крана за водата да е с регулация а не ON/OFF. И още неща бях написал, за сега толкова. ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 18:22 
Аватар

кондензатора наистина е слаб
при увеличаване на подгряването,температурата на дестилата става към 28 градуса че и повече
иначе при нормално подгряване си е 18 градуса \ за точно отчитане трябва да е 20 \
явно нарочно е направен така кондензатора - за да не може да се засилва подгряването
пишеше че при бурно варене на материала, фракциите които се изпаряват не успяват да се подредят в колоната и се омесват

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 18:32 
Аватар

chrome, погледни тази тема! Има много полезна информация.
viewtopic.php?f=9&t=1008http://www.rakiyata.com/forum/viewtopic.php?f=9&t=1008

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 18:50 
Аватар

Местожителство: Божурище
Все са се подредили те фракциите в тази колона... :? Вече не знам как да подходя. :nixweiss: Но ще си напиша още малко за дестилатора на бъчвата, сега ми е паднало. :D
Първо, казана е тънък и не би позволил мощности. Направо ще изреждам какво ти първо. Не видях да има кран за източване. Не е добре за зареждане с разтуряне на всичко отгоре.
Колоната е с диаметър неподходящ за обема и нагряването на казана. Най-вече за ракиджийска концепция. Дървено съоражение и трудно за ъпгрейд. Диаметъра на изхода за парите към кондензера е с някакви си сигурно 10-12mm. Трагично направо. Кондензера маломощен, къс. Според познанията и разбиранията ми това е система за спирт и водка примерно. Да къкри едвам, едвам и да вади спирт колкото може. За ракии са съвсем други постановките. Не, че не може да се променят нещата но става трудоемко и накрая какво ще остане от оригинала... :nixweiss:
Ако бъркам някъде поправете ме. Има колеги с такива концепции.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 19:00 
Аватар

Само да вметна че има кран за източване отдоло
аз лично си прецеждам материяла който ще варя през мрежа за изолация и без проблем го източвам
Все пак на казана пишеше - Italy- там едва ли знаят що е ракия и е нормално да са го направили за производство на спирт

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 22 Апр 2014, 21:13 
Аватар

Местожителство: някъде в Безхаберия
Ами то май само гюма е "за света",пробвал съм го и с големи мощности-ламарината не си промени цвета,за загарянето си е друга тема.Има пробка с високотемпературно гумено уплътнение и от там на горе :cry: .Времетраене на дестилацията 12-15часа.
Това е една колона за 25-30л. казан на ток-да го включиш и да си гледаш другата работа.
Самата "колона" е толкова удушена че повече няма на къде. :D
Гледах три серий на този филм,смених 3 "колони" и почти винаги течеше жълта ракия.Собственика на бъчвата се съгласи да ми върне парите (между другото Димитър Димитров-собственика е много точен и отзивчив човек),оставих си гюмчето и започнах да творя не без помощта на някои хора от този форум.
П.П.: На финала съм. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 02:24 
Аватар

Eй, "лоши" сте, бях решил да напиша няколко успокоителни слова на колегата и хоп, направо с три поста "убихте" всичкия му мерак. Наистина ли положението с това казанче е толкова зле. Спомням си, че и още някой беше се оплакал от цветна ракия, но колегата не. Че дъното ще издържи е ясно, но не пречи да се завари върху него още едно, против загаряне. После да му се сложи вътрешен деф ф6 х колко намери. На кондензатора че не му достига мощност е така, но какво пречи да се направи друг, няма да е много скъп, а този е предостатъчен ако реши да си направи LM, ще му дойде и тоя мерак след време както на мене. Остава едно дроселче от магазините за пневматика или акваристика за въздух,20-25 лв, камоци или каквото имат, и е готов. Не случайно препоръчвам дросела за въздух, тези скъпите и неръждаеми за газ /имам такъв/ не ми харесват, малко въртиш много пуска, докато с другия наистина се регулира прецизно. И според мен колега chrome, ще е най- добре, ако можеш да го върнеш и да си вземеш само казана и купола от пловдивската фирма philinox.net/ виж темата малко по-надолу- цена на казан/ и надграждането нагоре мисля че вече ти е ясно, а цената ще е съвсем малко по- висока, да не кажа по-ниска, сравнявайки я след ремонта на този от бъчвата, и ще се гордееш с него.
Вече съм на фаза леко :drunk: и отивам да :sleep:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 09:26 
Аватар

не се отказвам толкова лесно
оценявам всяко мнение и всеки съвет ,но сам си решавам какво да правая
тоя казан го купих още 2012 година
2012 и 2013 варих така ,както е завадско,без навивките и пълнежа
веднъж малко го загорих с чужд материам щото оня от 150 л материл първо обра отгоре течноста за първото варене,и за второто остана много гъсто - от сини сливи
никога не е трагвала жълта ракия - отсвен при загарянето
http://prikachi.com/images.php?images/423/7287423k.jpg
към края на 2013 му направих тия навивки и пълнеж сложих и го пробвах само веднъж
и дори под 30 спиртни градуса,течноста си е прозрачна
хромникела е доста твърдо желязо и макар и тънко,трудно се работи
вярно че охладителя е слаб,вярно че при пробата дистилата миришеше повече на спирт от колкото на ракия
но пък аз съм упорито магаре и ще си поиграя още - проблема ми е че няма какво да варя :D
матриално няма

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 13:33 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
chrome;Аз мислих да правя нещо подобно на това/рисунката/ на същия казан,
но в последствие се отказах и го направих на кега /снмката/.
Мисълта ми беше че; охладителя трябва да е със същото Фи' както колоната'
за да се вари по бързо и да няма изненади......
При мен се получи нещо като охлаждаш конденс'затор/аз така го наричам :D /
които работи перфектно, дебита се увеличи почти двойно

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 13:38 
Аватар

Местожителство: Плевен
Ако може да попитам,малко в страни от темата,колегите които варят ракия в кегове,правят ли им капаци или сипва само рядко през оригиналния отво и от там почистват и измиват?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 14:12 
Аватар

аз винаги мога да срежа там където излиза към охладителя и да се получи нещо като рисунката
http://prikachi.com/images.php?images/980/7287980D.jpg
проблема е че хромникела ,\както и алуминия\ е по-труден да работа от медта
има кой да го завари но трябва да реша какво точно ще права и тогава да кажа какво искам
щото няма да ме търпят да заварят и после да ги карам да го преправят
:lol: :

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 14:27 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
chrome написа:
аз винаги мога да срежа там където излиза към охладителя и да се получи нещо като рисунката
http://prikachi.com/images.php?images/980/7287980D.jpg
проблема е че хромникела ,\както и алуминия\ е по-труден да работа от медта
има кой да го завари но трябва да реша какво точно ще права и тогава да кажа какво искам
щото няма да ме търпят да заварят и после да ги карам да го преправят
:lol: :

Две заварки имаш, :!:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 23 Апр 2014, 19:37 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
chrome написа:
Моя "Уред" е заводско изпълнение

Приятелю, да не оплюваме сега този "завод", ама по-добре дай уреда на някой, дето мери ракията си на градус, а не на вкус, пък си вземи свястно казанче...

Толкова приказка се издума тук за "правилния" казан, с колона или без, а като гледам какво продължава да се продава, ми иде накрая да отворя бакърджийница :verzweifelt:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Юли 2014, 16:41 
Аватар

Местожителство: Варна
Зравейте колеги след много четене най накрая разбрах каква колона искам да си направя :) и днешния ден реших да обиколя складовете във Варна за части и веднага проблем :datz: по голям размер от ф 35 не намерих ако може някой да помогне със съвет къде аджеба във Варна да намеря 1,5 метра тръба ф54 благодаря предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32 ... 38  Следваща

Часова зона: Европа/София