Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 10 Дек 2016, 18:57

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Re: Колона
МнениеПубликувано на: 26 Апр 2015, 15:52 
Аватар

Местожителство: ESPAÑA
Привет atz,качи ако имаш някоя читава табличка за точката на кипене в зависимост от надморската височина за да е всичко точно :) .Нямам нищо читаво подръка, само тази графика за точка на кипене на водата според надморската височина!
Прикачени файлове:
tnsied1.jpg

:prost:

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 26 Апр 2015, 22:46 
Аватар

Местожителство: Божурище
Здрасти TRANSFORMERS ! Офф... Като прелистих някои последни мнения, чудя се как да отговоря... Ще рискувам все пак.
Формула за корекция от атмосферното налягане и табличката ще изскочи. За тази на предната страница съм въвел формула в Ексел, после само копирах резултата в картинка.
Май е време за калкулатори в отделна тема... Или нещо подобно... :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 27 Апр 2015, 01:24 
Аватар

Местожителство: Пловдив
:) За TRANSFORMERS винаги
Ама гледам, че нещо шава атмосферното налягане по Средиземноморието :D :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2015, 00:41 
Аватар

При тенджера 170л.(полезен обем около120-130л.)и диаметър около 60см какъв диаметър тръба ми трябва(оптимален)за CM колона с пълнеж?Насочил съм се към ф76мм(3'').

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2015, 18:15 
Аватар

Местожителство: Божурище
При хоби изпълнения колоните с пълнежи са оптимални до около 70, най-много 80 литра обеми на казана.
Причината, при по-големи обеми е необходимо увеличаване на сечението на колоната за получаване на оптималната скорост на парите. При увеличаване на сечението възникват проблеми с равномерното разпределение на стичащата се флегма вътре в колоната. По същество вътре в колоната на места се образуват ручейчета, на други се осушава пълнежа. Каналообразувания на флегмата и парите, намират си различни пътища и изчезва противотока. Освен това за ракиени цели е най-подходящ пленочния режим на работа на колоната с пълнеж. Тоест цели се съвсем добро разпределение на флегмата под формата на тънък слой върху пълнежа, примерно меден пълнеж съчетан с ниска скорост на парите. И става сложно, колектори за събиране и разпределение на флегмата и т.н.
За този обем и ракиени дестилати, ако трябва да избирам, на първо четене бих заложил на пленочна тръбна колона. Медни тръби в пакет, горе събрани в колектор и се оформя директно на тях дефлегматора. В зависимост от режима на тръбната колона 1ТТ варира от 160-180mm до около 500mm по височината на колоната. Регулирането с мощността и дефлегматора, но и с температурния градиент на пакета тръби.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Окт 2015, 23:10 
Аватар

Колега Atz,много благодаря за изчерпателния отговор!Ами тогава ще си купя 100л. тенджера и ще и сложа колона ф57мм (отвор).В момента варя с такава колона,но казана ми е от перални и често пука на някоя заварка,та затова искам да го сменя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 11 Окт 2015, 00:02 
Аватар

Дестилат на висок алк.градус по-чист ли е от дестилат на доста по-нисък?Питам,защото варя на дърва и температурата на върха на колоната постоянно варира от 79-82 градуса.Общия градус на дестилата е от 83 до 88алк.гр.На следващия ми казан ще оправя всички грешки,но с тая заплата кога ще стане незнам :cry: :arrow: :arrow: :arrow:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Яну 2016, 13:01 

Здравейте, понеже съм нов във форума бих искал да попитам и да ми дадете съвет как да си направя колона за моето казанче 60-70 литра.Ако може да ми дадете схема за направа,особености при сглобяването и какъв е принципа и на действие .От малък помагам при варенето сега сам се занимавам и искам да си подобря качеството ,все пак го правя за себе си .Много ще съм благодарен за помоща пък като стане ще почерпя :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Фев 2016, 13:33 

Здравейте, аз съм нов във форума. Искам да ви попитам какво мислите за тези колони за ракия, някой от вас пробвал ли е:
http://vinar.bg/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%94%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B8/90/8
Благодаря ви.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 02 Фев 2016, 13:24 
Аватар

Местожителство: София
И аз ги гледах наскоро. Питах за цени и ето какво ми отговориха от фирмата:

Предлагаме 3 вида ректификационна колона с 4 бр.медни тарелки и 150 л изцяло неръждаем съд:
-с прозрачна (стъклена) колона – 2500 лв
-с неръждаема колона – 2700 лв
-с медна колона – 3200 лв

Размер: 2000/550 мм (диаметър)
Дебелина: 3 мм

Колоните са професионално проектирани и изработени перфектно и нямат нищо общо със самоделни колони, които се срещат на пазара.

За запазване максимално на аромата трябва да не се използва дефлегматора (междинния охладител) на тарелките.

Можем да предложим и обикновена медна колона без тарелки 150 л изцяло неръждаем съд, която ще запазва максимално аромата – цена 2000 лв.

Ако искате съда да е 100л, цената е с 200лв по-малко.

При допълнителни въпроси, не се колебайте да се свържете с нас.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2016, 06:32 
Аватар

Това много повече ми прилича на скрита реклама, отколкото изглежда на пръв поглед. ;) Най-малкото защото форума е пълен с информация за колони, стига да ти се чете.
liubo7777 написа:
Здравейте, аз съм нов във форума. Искам да ви попитам какво мислите за тези колони за ракия, някой от вас пробвал ли е:
http://vinar.bg/%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B3%D0%BE%D1%80%D0%B8%D1%8F/%D0%94%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B8%D0%BB%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%BD%D0%B8/90/8
Благодаря ви.

Stranger написа:
И аз ги гледах наскоро. Питах за цени и ето какво ми отговориха от фирмата:

"..........За запазване максимално на аромата трябва да не се използва дефлегматора (междинния охладител) на тарелките.......

На обяснителното им клипче по скоро показват как не трябва да се работи с тарелкова колона. https://www.youtube.com/watch?v=SAIfSMQbCj8
Защо въобще да се използва тарелкова колона, като няма да работи правилно без дефа?
Дефа и правилната мощност на нагряване осигуряват стабилен равномерен режим на работа на тарелковата колона. Такъв режим визуално се наблюдава, когато отчетливо се виждат и трите съставни компоненти на барботажа - течностен слой, слой пяна с мехури и пръски течност най-отгоре. Такова нещо на клипа не се забелязва. Горната тарелка даже не работи. Не, че и долните работят правилно, но се забелязват някакви наченки на барботаж. Това показва, че колоната работи с недостатъчна мощност на подгряване и ниска скорост на парите в свободното сечение на колоната. Това се вижда и по дебита на дестилата. Ако се увеличи мощността на подгряване се увеличава и скоростта на парите. В един момент те ще преодолеят хидравличното съпротивление на тарелката и директно ще заминават нагоре без барботаж. Това се получава при липса на постоянно постъпваща флегма от дефа и невъзможност да се поддържа нивото на течността за барботаж. Дестилат ще се получи някакъв накрая, но бавно от неправилната работа на колоната.
Ако няма да се използва правилно колоната няма нужда да се харчат толкова много пари за покупката. Един аламбик в случая ще свърши отлична работа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2016, 10:33 
Аватар

Местожителство: София
Точно това си мисля и аз - хареса ми 150-литровата медна колона без тарелки. Изработката ми се вижда читава, но не знам дали цената от 2000 лева е оправдана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 03 Фев 2016, 20:13 
Аватар

Местожителство: Пловдив
IVO 68 написа:
Това много повече ми прилича на скрита реклама, отколкото изглежда на пръв поглед.

Да бе, скрита. Ачик си е.
За толкова време как немА някой да им поправи поне глупостите в описанията (същите са като в бъчвата). За дестилацията на метанола, за ракията , която течала над 80*С и т.н.
Жалка работа е да продаваш нещо, от което хабер си нямаш. Антиреклама си правят, щото даже ги мързи да попрочетат :(

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 09 Мар 2016, 06:42 

Здравейте
И аз съм от новите - надявам се да не се изтълкува като "скрита реклама" въпроса ми...

Намирам се далече от България и тука е малко трудничко да си купи човек хубава ракия. Трудничко ще рече - трябва да се попътува 100-тина километра.
Закона обаче не забранява да се произвеждат дестилати за собствени нужди и така се роди идеята за казан.
Проблема е че всички заинтересовани сме само пиячи :saufen: , някои от които от мед и стомана и костюм могат да спретнат, но пък хал хабер си нямат как да варят ракия.

Както и да е, търсихме планове и чертежи за колона, защото "правела по-чист продукт". Тука прочетох че много естествен аромат не остава в чистия продукт, но въпреки това ще задам въпроса си за каквото открихме:
Прикачени файлове:
R_Column_17.png

Как мислите, дали си струва да реализираме този уред и бихте ли споделили чертежите за някакви изпитани апарати?

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Мар 2016, 21:38 
Аватар

От много години се уча да варя ракия. Стигнах до извода, че за качеството на ректификата има значение единствено температурата на парата, която минава през лулата и се втечнява в охладителя. Направих си система за ректификация, в която, чрез охлаждане на колоната, постигам температура в горната и част от 80-82 градуса целзий. Цялото количество ракия, което изтича, е на 82-90% алкохол. Няма никакви патоки, те си остават в казана. Като намалее процентът спирт в дестилата под 60%, просто спирам нагряването. Изхвърля се само това, което се изпарява под 79 градуса на парите, ацетонът и голяма част от метиловия алкохол. Системата е елементарна, но изисква прецизна регулация на количеството охлаждаща вода в колоната. За съжаление, голяма част от ароматите се загубват при този процес. Ако някой се интересува, мога да дам подробности.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 556 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38  Следваща

Часова зона: Европа/София