Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 04:46

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 13:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Важното е да се убедите, че затворен контур за дефа е далеч по-лесен за управление. Сега остава само да проумеете, че топла вода от охладителя въобще не е нужна при тази система...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 16:15 
Аватар

Ама ти май не разбра адаш. С водата от кондензера не загрявам а охлаждам затворения контур на дефа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 17:20 
Аватар

Много добре разбрах. Избегнал си механичното смесване на водата от охладителя с водата за дефа, което си е напредък.
Системата дава възможност да си напълно независим от охладителя, което ти не си разбрал, защото смесваш 2 различни концепции :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 19:52 
Аватар

Нищо не смесвам.
Първоначално контура на дефа си беше с отделно подаване на студена вода (виж на едната снимка тройника с бързите връзки), но в последствие го промених за да разкарам някои кранчета и маркучи. На мен водата ми е от хидрофор (600W - 3 кубика - около 15 стотинки) и не ми е проблем водата от кондензера да излиза студена и с нея да охлаждам контура на дефа. Направих проба в движение и се оказа, че колоната работи идеално и в двата варианта. За това го оставих по този начин. Не че ми е проблем да го върна в първоначалния вариант де ;)
Има и друго. Помпата си променя оборотите и дебита в зависимост от температурата на водата и в един от режимите компенсира евентуалното повишаване на температурата в контура.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 20:50 
Аватар

NESTI написа:
.........Помпата си променя оборотите и дебита в зависимост от температурата на водата и в един от режимите компенсира евентуалното повишаване на температурата в контура.

Аз съм впечатлен от идеята да се използва "умна" помпа в системата. :2thumbs: Молбата ми е, ако имаш възможност да обясниш в какво се състои самообучението на помпата към системата. Ако има инструкция за настройване може ли да я постнеш в темата? :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 21:10 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Аз вече се записах за една такава помпа. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 21:10 
Аватар

Ами трябваше с това да започнеш. Щом аз, дето съм автор на идеята, не разбрах, че в междинния топлообменник (при теб черната тръба) постъпва студена вода, какво да кажем за останалите.

Не виждам да си редуцирал налягането, което от хидрофора не е постоянно. Вярно има там един тройник, ама...
Освен това смисълът на автономното охлаждане е да се ползва какъвто и да е охладител (примерно някой може да не иска да си изхвърли серпентината).
Студена вода само за дефа върви много малко, не е проблем да е от чешмата. Или даже от резервоар, закачен на стената. Но трябва да е редуцирана и дроселирана, за да има пълен контрол върху охлаждането. Дебитът на топлия кръг вече е допълнителна опция, най-вече за темп. градиент по височината на дефа, когато размерите и мощността му позволяват.

Та мисълта ми е хората правилно да те разберат, ако рекат да се захванат с нещо подобно.
Апропо, многостепенна помпа не е задължително за дебита. Може спокойно да се дроселира топлия кръг, това няма да натовари помпата. Колкото повече я "удушваш", толкова по-малко ток ще харчи.

Като изключим тези дребни забележки, много се радвам, че вече не съм само аз с такава система :2thumbs: :prost:

ПП. Иво, режимът AUTOADAPT при съвременните циркулационни помпи няма да помогне в нашия случай. Предвиден е за енергийна ефективност в отоплителни системи с голяма топлинна инерция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 23:06 
Аватар

Върти ми се една идея с подобна (или същата) Циркулационна помпа да направя воден кръг за дефа само ,че свързан към воден радиатор от автомобил. Проблема и при мен е ,че съм с хидрофор. В момента съм качил високо до тавана един варел около 60л. и с поплавък от тоалетно казанче регулирам нивото. От там на самотек водата минава през охладителя и дефа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2016, 00:11 
Аватар

Понеже и други колеги ме питат на ЛС къде има картинки, айде в темата на адаша да турим една, белким се сети да почерпи :megagrin:
Прикачени файлове:
CM1.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Последна промяна бай Танас на 01 Окт 2016, 13:34, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6

Часова зона: Европа/София