Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 16 Дек 2017, 15:12 Дата и час: 16 Дек 2017, 15:12

Часова зона: Европа/София

[ 97 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 18:41 
Аватар

Това с подкокоросването беше майтап бе Иво :) Пък той от това няма нужда ,като гледам колко промени е направил на една "готова" продукция никак не ми се вярва че ще остане само с тях. Все си мисля че ще има още подобрения.

Бай Танасе дефлегматора спира всичко, дори темп. на казана да е 96*C. Въпроса е в това че с това охлаждане колоната е малко инертна /поне при мене / , накрая при патока бавно реагира и ако се вдигне на върха над 83 * ония гадове вече са минали . Ама аз сега събирам ракията в двулитрови бутилки за да няма излишни преварки . А за режим LM с топла вода не става.

Та затова попитах NESTI как се държи неговата накрая при патока.
А аз вадя всичко на 90 и отгоре.

Последна промяна G58 на 08 Ное 2017, 15:37, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 19:28 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Сега разбрах какво питаш. Ами инертна е, да. Затова спирачката по-отранко ;)
Двата термометъра за водата на дефа много помагат за тая работа.

Офф:
G58 написа:
А за режим LM с топла вода не става
Тъй де, там нямаш дефлегмация, рефлуксен кондензер ти е дефа.
Що, да не си го мъчил LM-а с гореща вода :lachtot:
Майтап/бъзик :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2017, 21:09 
Аватар

С малко закъснение, но да отговоря на зададените ми въпросчета.
IVO 68 написа:
Виж тази дали ти допада: viewtopic.php?f=9&t=1901

Благодаря Иво, точно за тази тема имам няколко нещица, но ще ги опиша, като намеря малко време и направя снимки.

G58 написа:
Поздравления за колоната
А как се държи накрая когато тръгнат патоките?. Щото навремето пробвах този начин / приблизително/ за управление на дефлегматора ама по никакъв начин не успявах да компенсирам температурата на върха и в дестилата проникваха патоки.

Значи, в тази конфигурация нямам никакви проблеми да контролирам температурата на върха на колоната, но това не значи, че ако не се внимава, паточни фракции не могат да се промъкнат в дестилата. По въпроса е писано много и ако се спазват правилата до голяма степен се избягва това проникване. Особено ако колоната е "послушна", а аз твърдя, че моята вече е силно опитомена :) .
Та какво правя аз:
След отделяне на главите (където работя при по-сериозен рефлукс и задържане в интервала 65*-78*С), изключвам охлаждането на кондензера в кръга на дефа. Но не изключвам помпата. Рефлукса става минимален - от дефа се оцеждат единични капки. В този режим отделям тялото(питейната фракция ;) ). Събирам смело всичко между 78*-84*С. Би трябвало да събирам до 82*-83*С, защото след 82* започва да се промъкват разните пропаноли, но аз съм приел за горна граница 84. От там на татък или събирам в по малки съдове за анлиз на следващия ден или изключвам помпата, засилвам подгряването и събирам патоки.
Уточнявам, че така процедирам при дестилация на добър мускатов материал и без преварка.
При зърнен - яка експлоатация на дефа при отделяне на тялото. Як пълнеж в колоната, як %, много дълго тяло, като задържам (почти до спиране дестилата от баретата) в границите 78*-84*С.
Изключвам дефа и събирам патоки.
G58 написа:
Вярно помпата ми бе от пералня

Помпата с която аз работя, ми предоставя някои не лоши екстри, но те могат да се компенсират с повечко въртене на кранчето (дросела) за охлаждането на кръга на дефа.
А въпроса с инертността го реших, като смених тръбата с алуминиевата вложка с неръждаема гофра в кондензера на дефа( в черната тръба)
А за термометрите не ми се говори. Те винаги са някакъв проблем. В различните темп. диапазони, правят различни грешки. Непрекъснато меря с различни и усреднявам.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2017, 21:35 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Когато всичко е както трябва, даже и бай Танас си мълчи.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2017, 21:37 
Аватар

Радвам се :thumbs1:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 08 Ное 2017, 22:33 
Аватар

Благодаря за изчерпателния отговор. :2thumbs:
Мисля че най важното е ти да си доволен.
Аз не варя ракия от ароматни сортове, и затова на по- голям градус. Е излиза ми по скъпо откъм вода ама...
После буретата оправят аромата. И без това я държа в тях по една година-до следващата реколта.
Явно ще имам още въпроси. Сега препрочитам темата...вече за трети път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 11 Ное 2017, 13:04 
Аватар

G58 написа:
Благодаря за изчерпателния отговор.
Мисля че най важното е ти да си доволен..............
......Явно ще имам още въпроси. Сега препрочитам темата...вече за трети път

Да колега, доволен съм.
Ако има въпроси, на които съм в състояние да отговоря - насреща съм. Ако аз не мога, по-компетентните колеги ще свършат работата.

бай Танас написа:
Когато всичко е както трябва, даже и бай Танас си мълчи.
:) Както се казва:
"Когато фактите говорят,......и БОГОВЕТЕ мълчат" :thumbs1:

п.п. Сега се сетих, че бях обещал да пиша за хитринките, но в другата тема.....

Върнете се в началото

[ 97 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7

Часова зона: Европа/София