Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 11 Дек 2016, 13:56

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 17 Юни 2016, 17:12 
Аватар

NESTI, ако не бяха бай Танас, IVO 68, atz, да ме прощава ако някой съм го забравил, и до сега нямаше да съм в час, не че съм кой знае колко де. Докато не овладееш тази колона, за друг вариант въобще не си и помисляй.
Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2016, 17:26 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Абе иде ми да пусна обява в "борсата" - "Заменям добре работеща СМ колона с фул екстри и безплатно обучение срещу истински меден аламбик" :lol: :prost:
...ама не ми се дава индукционното котлонче, че ми върши и друга работа :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2016, 21:06 
Аватар

Еийй, големи веселяци сте :lol: Забавлявате се с хорското нещастие, ама аз така и не разбрах, къде бъркам и какво не ми е наред в системата. И въобще бъркам ли някъде?
pentco казва:" докато не овладееш колоната......и т.н."
Какво да и овладявам на колоната? Като изключим първоначалните заигравки с кранчетата, колоната си влезе в режим и цялата дестилация си протече като по учебник - почти без да пипам нищо.
Вярно, че на входа на дефа подавах по хладна вода, но според мен дефа си вършеше работата и удържаше изходящите пари в интервала 78-82*. Само със леко завъртане на долния кран можех да контролирам т* на върха на колоната. Чак като намаля дебита, пуснах последния литър над 82 до 84*(температура на върха на колоната).
Питаш ме за разхода на вода. Ползвам сондажна вода и 3 кубика ми струват 12 стотинки, така че водата не я броя, но едва ли съм разходвал повече от 150-200 литра за тази варка.
Иво ме съветва да изпитам кондензера в режим аламбик. И това направих, като пуснах на патоки.
Изключих дефа и дадох газ на горелката. Температурата на дестилата се вдигна на 25*, но баретата беше над казана а температурата в помещението бе 34*. Нямаше как да усиля охлаждащата вода, защото бързата връзка ме предаде и се наложи да сложа кофичка под нея.
Това е дефлегматора - 20 навивки; ф8 ;дължина 300мм.
Изображение
Сега адаша ако обясни дали съм работил с дефлегматор или с рефлуксен кондензатор, ама с думи прости, ще съм благодарен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Юни 2016, 22:54 
Аватар

:) Да пробваме, адаш. По принцип рефлуксен кондензатор е при LM & VM. Задачата му е да втечнява всичко, достигнало до него. Затова няма проблем да работи със студена вода. Обаче и той има някаква мощност, нали така? Някакви възможности според площ, геометрия, температурни разлики, дебит на водата и т.н. И сега да си представим, че му подадем от казана повече мощност, отколкото може да поеме - дебит пара, който не успява да втечни. Схващаш ли накъде бия :megagrin:
През тръбичката за връзка с атмосферата ще започне да излиза пара. Теоретично, това е СМ режим - номерът на селските казанджии (с малки изключения), заигравка с дебита на студената вода, за да потъне спиртомера и да се вземе акъла на клиента.
Няма смисъл да изясняваме какъв е този режим. Той просто не ни устройва. Гоним дефлегмация при възможно най-висока температура и възможно най-голяма площ и по възможност по цялата площ. Меко и деликатно :)
Точно това се случва в купола на аламбика. И макар не всички процеси да са изучени и описани, е доказано, че при висока температура, достатъчно време и медна повърхност се случва естерификацията - имаме бонус от аромати, които ги е нямало в изходния продукт.

:? Абе ти нямаше ли хубав меден аламбик :megagrin: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 08:38 
Аватар

Еее, пък много си паметлив бре :D
Верно - имам меден аламбик с меден тарелков кондензер.
Ама там всичко е ясно. Няма какво да се базика, няма интрига. Каквото сложиш, това изкарваш. Вариш преваряш и толкова. Мускатовата даже не я преварях.
А с колоната е друго. Флегми, рефлукси, отливи ,приливи, пълнежи, вълнежи..... ла*но да сложиш, ако си майстор, ракия ще извадиш....., че и ароматни води можеш да си хванеш.....за разкош :lachtot:
Аламбика е за ракия. Колоната е за всичко.
Според мен е така, или поне така си мисля на този етап.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 10:02 
Аватар

Ясно...ще ти мине :D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 10:06 
Аватар

NESTI написа:
..... ла*но да сложиш, ако си майстор, ракия ще извадиш....., че и ароматни води можеш да си хванеш.....за разкош :lachtot:

Ако сложиш ла*но ще извадиш ароматни води и без да си майстор.
Не разбрах какви са недостатъците на новата колона и какви са ти били очакванията, че си недоволен?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 16:30 
Аватар

Чак пък да съм недоволен...
Започнах подготовката на материала по рецептата на petiomalchev:
viewtopic.php?f=7&t=234&start=15
Като сравня резултатите, моят рандеман е по добър. Но както вече казах, за това заслугата е на Марио.
Времето за една дестилация (80литра), жив-умрял, ще го сведа до 5-6 часа. И от това съм доволен
Яд ме е, че адаша си управлява дефа с гореща вода, пък аз не мога. И съм превърнал дефа си в рефлуксен кондензер. Ето с това не мога да се примиря. Вехна и съхна, станах 105 кила....сън ме не хваща.
Преработих схемата, и ако сега рефлуксния кондензер не заработи като нормален деф, .....ще се хвърля от прозореца......на гаража.
Разкулачих токамака и от двете колони компилирах това:
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Какво мислите, колеги? Ще стане ли така или да скачам от прозореца?
НАЧАЛО НА ОБЛОЗИТЕ !
Имената на позналите ще са ясни до 3-4 дена.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 16:53 
Аватар

Можеше да се надяваш на нещо, ако двойният кран беше монтиран с единичния край към маркуча за да имаш независимост и на двата кръга
за охлаждане. Сега както е си тръгнал към прозореца. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 17:39 
Аватар

Прав си, но така ми паснаха(1/2") резбите. Пък и не виждам голяма разлика ако е обърнат крана. На практика, жълтото(лявото) кранче за слив-а ще определя дебита през дефа.
Вкарвам всичката вода в медния кондензер. Топлата да си бега нагоре гравитачно а от другото кранче си точа на слив в канализацията според термометър на входа на дефа.
Въпросът е дали ще има достатъчно вода, като дебит и температура в медния кондензер за да управлявам дефа.
Имай пред вид, че в края на маркучите имам още един такъв двоен кран, който събира двата потока от слив кондензер и слив деф и ги отвежда през 1/2" към канализацията.
Не съм ли прав?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 17:58 
Аватар

NESTI написа:
Не съм ли прав?

Не си!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 18:02 
Аватар

Що? :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 18:23 
Аватар

Щото като ти потрябва дебит студена вода за тънкия охладител няма да имаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Юни 2016, 20:55 
Аватар

Скапана работа е да се пише от телефон, който сам решава какво да пише. Изтрити са две изречения, затова не ме разбра. :datz: Бях писал входа на охлаждането да е от зеления маркуч и да се разделя с крана на два кръга. Малкият охладител да е независим и винаги студен. Големия ще го поддържаш според дефа. Извинявам се за грешката.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 11:56 
Аватар

Адаш, ако си се захванал за забавление, ОК. Иначе, ето накратко някои причини, поради които няма да извадиш качествен дестилат от тази колона.

*Мочалки. Насипните пълнежи и особено телчетата за чинии имат висока задържаща способност - трупат флегма. По време на работа примесите се разпределят по височината на колоната в зависимост от ТК и КР. Не се връщат в казана, защото там вече е топло за тях. Имаш продължителен контакт на парите, които достигат дефлегматора с тези примеси. В резултат - уж висок %алк, а миризма на паточни фракции. Силно препъръчително е КУ да са такива, че флегмата лесно да се откапва от тях. Освен ако работиш без флегма :fies:
Препоръки. 1. По време на работа спри за кратко подгряването и ако имаш наблюдателно стъкло в долния край на колоната, ще видиш какво количество флегма, богата на примеси ще се върне в казана. 2. Загледай професионалните съоръжения за дестилати и сам си отговори дали има такива с мочалки. За Бога, оставете на жените телчетата за чинии.
Ще речеш, че още в първите години на форума е написано - "Един от най-добрите пълнежи е стоманена или медна вълна". Да, но е уточнено, че тези колони не са за ракия и правенето на ракия с тях е компромис поради липса на подходящ дестилатор.
*Малки сечения, висока скорост на парите и т.н.
Представи си капчица флегма, стичаща се по гореща повърхност. Част от нея ще се изпари, друта ще продължи да се стича ако не достигне до зона с по-висока температура от ТК. Температурната разлика е минимална и ако скоростта на парите е висока голяма част от тях ще преминат "транзит" през въпросната зона. Затова за добри резултати въздушният дефлегматор на аламбика не само е с голяма площ, но има и конусовидна форма именно за осигуряване на продължителен контакт.
Още малко за дефлегматорите. Ако по височината има отрицателен температурен градиент, ясно е че това подпомага правилното протичане на дефлегмацията. Поради тази причина аз не съм фен на кожухотръбните. Възприемам ги по-скоро като източник на флегма. Но поради простотата им и самообезвъздушаването, в някои случаи е оправдано - при условие, че отдолу има КУ, работещо в активен режим, примерно спирала на Мюлер. Или тарелки с възможност за управление. Ако дефлегматорът е достатъчно мощен и с темп. градиент по височината, може и без нищо под него, но това си е мое мнение...
Серпентините. Тръба с малко сечение с навряна серпентина в нея няма как да осигури ниска скорост на парите. За естерификация да не говорим...

Ако работиш в режим ректификация, ще получиш спирт ректификат. В режим недоректификация ще получиш недоректификат (с подобна колона). Ако някой е успял да те убеди, че недоректификат ≈ дестилат, значи е успял да манипулира инженерната ти мисъл. Затова (ако въобще търсиш съвет) вярвай единствено на собствените си сетива. Ако продуктът ти харесва, значи всичко е ОК :)

ПП. Имай предвид, че сетивата понякога също ни подвеждат - харесваме нещо, само защото ни се иска да го харесаме. Затова дегустирай с приятели :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София