Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 09 Дек 2016, 21:47

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 13:59 
Аватар

бай Танас написа:
Затова за добри резултати въздушният дефлегматор на аламбика не само е с голяма площ, но има и конусовидна форма именно за осигуряване на продължителен контакт.

Прикачени файлове:
2.jpg

Ето го решението, колона с въздушен дефлегматор.
Може и като моята, само по хубава конусна медна шапка да се изработи, кеф ти въздушен деф, кеф ти комбинация с воден, пълнеж, без пълнеж, с малко пълнеж....
Прикачени файлове:
003.JPG

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 15:01 
Аватар

Местожителство: Пловдив
...кеф ти "лебедова шия" кеф ти "попска шапка" ;)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 15:55 
Аватар

Отново, хиляди благодарности за компетентните отговори, препоръки и напътствия.
Както вече казах, от този форум научих много!
Но научих много, защото през цялото време бях с ясното съзнание, че чета и пиша в БЪЛГАРСКИ форум - знаете приказката, нали?
И тук срещнах мнения на знаещи хора, които чистосърдечно споделяха опит и знания, но естествено не всички подхождаха така. :) Много хора питаха за елементарни неща, но вместо да им се отговори простичко, ясно и точно, биваха препращани да четат академична литература.
Само адаша, обаче напипа много точно "душевното ми състояние".
бай Танас написа:
Адаш, ако си се захванал за забавление, ОК....

Наистина се забавлявам, адаш. Но се забавлявам, защото мога да си го позволя.
И понеже с теб, още в началото се разбрахме, че щом пием ракия - значи носим и на майтап, продължавам с моята история.
Предупреждавам всички колеги, които не носят на майтап и не могат да си позволят загуба на средства и време ДА НЕ ПРАВЯТ КАТО МЕН!
Та, когато си купих гюма и колоната от "бъчвата" мнението на знаещите беше точно като последното мнение на адаша:
Цитат:
Иначе, ето накратко някои причини, поради които няма да извадиш качествен дестилат от тази колона.

Но мотивите им за това, че няма да извадя качествен дестилат бяха други.
1. Гюмът ти е от много тънка ламарина и ще загори.
След три години и повече от два тона материал минал през него, гюмът е като нов!
2. Колоната ти няма дефлегматор.
3. Колоната ти няма пълнеж.
Сложих дефлегматор и експериментирах с пълнеж от стъклени топчета и домакинска тел
4. Дефа е външен и не става.
5. Пълнежа трябва да е от медна вълна.
Сложих пълнеж от медна вълна
6. Каквото и да направиш, колоната ти е с малък диаметър, не е медна ....и качествен дестилат .....
Тук вече реших да си направя забавлението пълно :lachtot:
Въпреки, че 90% от колегите с колони ползват тръба ф54, аз реших и след доста търсене намерих тръба ф 64.
Направих дефа вътрешен и според мен достатъчно мощен. Направих и нов пълнеж.
Изображение -Това е дефлегматора - 20 навивки; ф8 ;дължина 300мм.
Изображение
Ама какво си направил бе Танасе, ми казва адаша бай Танас:
Цитат:
За Бога, оставете на жените телчетата за чинии.
Ще речеш, че още в първите години на форума е написано - "Един от най-добрите пълнежи е стоманена или медна вълна". Да, но е уточнено, че тези колони не са за ракия и правенето на ракия с тях е компромис поради липса на подходящ дестилатор.
*Малки сечения, висока скорост на парите и т.н.

Цитат:
Серпентините. Тръба с малко сечение с навряна серпентина в нея няма как да осигури ниска скорост на парите. За естерификация да не говорим...

Май трябваше да взема тръба ф150 :datz:
Е да де, ама освен това, кондензерът бил маломощен и не може да захрани дефа с гореща вода.
Добавих втори кондензер и съм на 95% сигурен, че вече мощността е предостатъчна и с него или с външен кръг горещата вода за следващата проба ще е осигурена.
Да, да ....ама пак не. Някой бил манипулирал инженерната ми мисъл......кой ли ще е този някой :?
Няма значение, най-важното е да вярвам
Цитат:
единствено на собствените си сетива. Ако продуктът ти харесва, значи всичко е ОК :)

Ама пак не е така, защото
Цитат:
сетивата понякога също ни подвеждат - харесваме нещо, само защото ни се иска да го харесаме.Затова дегустирай с приятели :prost:

Е как да дегустирам с приятели, като аз тази механичка съм си я спретнал за да си пия недоректификата сам :lachtot:
Изображение
Те пък едни приятели ми идват....., нито от ракия разбират, нито от ректификат, нито от недоректификат.
И докато пишех за тези мои приключения, гледам адаша и pentco са ми подготвили ново забавление :)
Но нали пием ракия и носим на майтап, веднага запрятам ръкави и почвам "лебедовата шия" а след нея и "попската шапка" . :lachtot: Но първо ще изрежа тавана над казана, че в оставащите 5 см. няма да се вместя. Може и да скова една голяаама "попска шапка" на покрива, че много вали в последно време.
Хайде наздраве :zauf2: и да сте живи и здрави, да ми измислите още мноооого забавления

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 17:40 
Аватар

:lol: :prost: Уж майтап, ама на места звучиш, гаче ли си се докачил, адаш. А няма защо.
NESTI написа:
Някой бил манипулирал инженерната ми мисъл......кой ли ще е този някой
Ми не е ли ясно кой - който те е подучил да навиваш телени кълбенца като онези в буркана. Или спиралки. Все мочалки, братко, руснаците така им викат, щото намоченный значи мокър, подгизнал (ако използваме възможно най-мекото значение).
Широко скроен си, искрено ти желая да се забавляваш наистина. И най-важното не слушай никой, вкл. и мен. Дерзай, експериментирай, докато сам стигнеш до своята истина, за да вярваш в нея.
Нали знаеш оная приказка, дето биели тъпана само ако булката е девствена - "Хм, на к"ра си ли да вярвам или на ушите?" :lachtot: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 18:11 
Аватар

бай Танас написа:
Ми не е ли ясно кой - който те е подучил да навиваш телени кълбенца като онези в буркана.

Моите уважения бай Танасе, но е малко подличко от твоя страна.
Колегата, дето го е подучил, беше фактор в този форум, поне за мен. Сега го плюеш в гръб, а знаеш че не може да коментира.
NESTI, отдавна те усетих, че като пусна темата очакваше аплодисменти, но не стана, нали сме в Български форум.
Само че, и в Американски щеше да стане същото. Виждам, че инженерната ти мисъл трудно би приела чужди решения.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 18:36 
Аватар

Майтап, майтап ма замириса на барут. Аз пък знам, че когато двама си мерят колоните, казанът ти да не е между тях. :lachtot:
Ще развалите залозите за прозореца.

ПП: И колегата, когото споменавате си е с активен профил и вчера е влизал във форума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 18:39 
Аватар

pentco, на ЛС ти написах кое считам за подло.
Опс, Иво ме е изпреварил...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 18:54 
Аватар

Ааа, не съм от докачливите :)
Стана ми смешно, щото се сетих за онзи виц за зайчето: "Що си със шапка.. -и бой, що си без шапка...- пак бой"
Та и при мен така.... що си с пълнеж, що си без пълнеж....
Аз така разбирам нещата:
Ако си направил нещо читаво и искаш да бъдеш полезен за другите, нащракай го в детайли, покажи го на аудиторията и кажи:
С това нещо работя. Правя само ракия, или спирт, или и двете, в такива режими работя, такива резултати постигам, толкова пари ми излезе и т.н.
Да сборим продукцията на някоя среща и да се знае: с това - толкова с другото еди какво се получава.
Като дойде във форума някой новобранец или мераклия като мен, да види, да прецени и да си реши кой път да хване.
За това отворих тази тема, направих снимки на всичко и се опитах с ваша помощ да съм полезен, но вие така ме завъртяхте в кръг, че накрая ме върнахте на празната колона на бъчвата. :lol:
Ами така излезе, че ако бях шибнал две купи алпака, като глобус върху гюма за въздушен деф и с празната колона на бъчвата щях да съм 6 точки.
Да де, но не съм съгласен.
Продължавам с пробите а какво ще се получи .......ще докладвам.
А ако не е интересно на аудиторията, да приключваме темата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 19:09 
Аватар

pentco написа:
NESTI, отдавна те усетих, че като пусна темата очакваше аплодисменти, но не стана, нали сме в Български форум.
Само че, и в Американски щеше да стане същото. Виждам, че инженерната ти мисъл трудно би приела чужди решения.

Явно си човек с усет :D
Аз не съм. За това нищо не мога да кажа за твоята инженерна мисъл, но и не ми е в характера да давам оценки на хора, които не познавам.
Раздвижи се темата. Това - добре, но нека не влизаме в дразги и лични нападки.
Иво, залозите са в сила. Не разбрах какво залагаш. И адаша нищо не е обявил.
Ако изгубя, ще си изпълня обещанието ....и снимков материал ще постна как скачам от прозореца :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 19:33 
Аватар

Адаш, пусто нямам време, иначе с голям кеф ще спретна един Мюлер примерно и ще нащракам, ей така, за кеф. Пробвай се ти, ако ти се занимава. За шапката имам предвид - тогава всички ще ти свалят шапка...
Ама такива работи недей да пишеш, че не всички разбират от майтап
NESTI написа:
ла*но да сложиш, ако си майстор, ракия ще извадиш
Изходният материал е най-важен фактор, тия дето разправят, че сбъркани материали колоната ги оправя...млъквам, че pentco се кара...
Темата е интересна - за тези, които все още не са минали по този път. Тази колона ще е полезна и за теб, най-вече с учебна цел, защото СМ наистина е най-труден за управление и ако успееш да разбереш как да я държиш под пълен контрол, дори и само за това си е заслужавало.
Какви облози :nixweiss: Малко ли изписах, че нямаш площ, нямаш сечение, нямаш...
Абе добре си бях кротнал, що ли ми трябваше :datz:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 22:10 
Аватар

Местожителство: София
А бе момчета, много спорове, много теория, много лични закачки и т.н. и темата влезе в задънена улица.
Най-добре да организира ме една среща, всеки да представи мостри от съответните уреди и ще оцени ме кой какво прави с какъв апарат, за колко време, какво количество и т.н. Личния контакт е най-лесния начин за решаване на такива сложни спорове, а и за другите ще е интересно и приятно надявам се.
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 22:40 
Аватар

Местожителство: Плевен
бай Танас написа:
СМ наистина е най-труден за управление

шшшшшшшшшшшшшто така мислиш???????
Нямам проблеми и с двата казана.Да,трябва да и хванеш цаката,но не е нещо кой знае какво.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 23:30 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
vnnaidenov написа:
бай Танас написа:

Нямам проблеми и с двата казана.Да,трябва да и хванеш цаката,но не е нещо кой знае какво.
Точно така е колега,играят си с кранчетата като малки деца, а всичко е много просто.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Юни 2016, 23:50 
Аватар

Orel, те срещите си вървят, а още по-добра е идеята на Марио за неделното училище. Даже бих предложил да се комбинира неделно училище с дегустации :)
За съжаление аз лично не мога да участвам, защото все още нямам дестилатор според представите си. Моята колона бих я класифицирал като ъъъ лабораторна. Събрах я с учебна цел. Да отхвърля или докажа за себе си някои тези и най-вече да имам реална база за сравнение с аламбика.
И тъй като вложих доста време и средства за СМ-а, а не съм очарован от дестилата (в сравнение с аламбика) исках да предпазя някои колеги от копане в грешна посока (не визирам адаша, щото той се забавлява ;) ).
Но от спорове и товарене на аудиторията наистина няма смисъл.
Живи и здрави и дай Боже повече дегустации на хубави дестилати и неделни училища с хубави дестилатори :prost:

А темата си е отворена, няма да я задънваме :thumbs1:

ПП. Ето, знаех си, плевенчани ще ударят на NESTI едно рамо за управлението.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 20 Юни 2016, 00:19 
Аватар

Местожителство: Плевен
MONI BARONA написа:
vnnaidenov написа:
бай Танас написа:

Точно така е колега,играят си с кранчетата като малки деца, а всичко е много просто.

Тъй,тъй,ще се научат :megagrin:
Срещу едно агънце и частни уроци преподавам :lachtot:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Темата е заключена, не можете да променяте мнения.  [ 84 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6  Следваща

Часова зона: Европа/София