Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Последно посещение: 19 Ное 2017, 23:18 Дата и час: 19 Ное 2017, 23:18

Часова зона: Европа/София

[ 97 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 13:48 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Важното е да се убедите, че затворен контур за дефа е далеч по-лесен за управление. Сега остава само да проумеете, че топла вода от охладителя въобще не е нужна при тази система...

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 16:15 
Аватар

Ама ти май не разбра адаш. С водата от кондензера не загрявам а охлаждам затворения контур на дефа.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 17:20 
Аватар

Много добре разбрах. Избегнал си механичното смесване на водата от охладителя с водата за дефа, което си е напредък.
Системата дава възможност да си напълно независим от охладителя, което ти не си разбрал, защото смесваш 2 различни концепции :D

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 19:52 
Аватар

Нищо не смесвам.
Първоначално контура на дефа си беше с отделно подаване на студена вода (виж на едната снимка тройника с бързите връзки), но в последствие го промених за да разкарам някои кранчета и маркучи. На мен водата ми е от хидрофор (600W - 3 кубика - около 15 стотинки) и не ми е проблем водата от кондензера да излиза студена и с нея да охлаждам контура на дефа. Направих проба в движение и се оказа, че колоната работи идеално и в двата варианта. За това го оставих по този начин. Не че ми е проблем да го върна в първоначалния вариант де ;)
Има и друго. Помпата си променя оборотите и дебита в зависимост от температурата на водата и в един от режимите компенсира евентуалното повишаване на температурата в контура.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 20:50 
Модератор
Аватар

NESTI написа:
.........Помпата си променя оборотите и дебита в зависимост от температурата на водата и в един от режимите компенсира евентуалното повишаване на температурата в контура.

Аз съм впечатлен от идеята да се използва "умна" помпа в системата. :2thumbs: Молбата ми е, ако имаш възможност да обясниш в какво се състои самообучението на помпата към системата. Ако има инструкция за настройване може ли да я постнеш в темата? :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 21:10 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Аз вече се записах за една такава помпа. :)

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 21:10 
Аватар

Ами трябваше с това да започнеш. Щом аз, дето съм автор на идеята, не разбрах, че в междинния топлообменник (при теб черната тръба) постъпва студена вода, какво да кажем за останалите.

Не виждам да си редуцирал налягането, което от хидрофора не е постоянно. Вярно има там един тройник, ама...
Освен това смисълът на автономното охлаждане е да се ползва какъвто и да е охладител (примерно някой може да не иска да си изхвърли серпентината).
Студена вода само за дефа върви много малко, не е проблем да е от чешмата. Или даже от резервоар, закачен на стената. Но трябва да е редуцирана и дроселирана, за да има пълен контрол върху охлаждането. Дебитът на топлия кръг вече е допълнителна опция, най-вече за темп. градиент по височината на дефа, когато размерите и мощността му позволяват.

Та мисълта ми е хората правилно да те разберат, ако рекат да се захванат с нещо подобно.
Апропо, многостепенна помпа не е задължително за дебита. Може спокойно да се дроселира топлия кръг, това няма да натовари помпата. Колкото повече я "удушваш", толкова по-малко ток ще харчи.

Като изключим тези дребни забележки, много се радвам, че вече не съм само аз с такава система :2thumbs: :prost:

ПП. Иво, режимът AUTOADAPT при съвременните циркулационни помпи няма да помогне в нашия случай. Предвиден е за енергийна ефективност в отоплителни системи с голяма топлинна инерция.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 30 Сеп 2016, 23:06 
Аватар

Върти ми се една идея с подобна (или същата) Циркулационна помпа да направя воден кръг за дефа само ,че свързан към воден радиатор от автомобил. Проблема и при мен е ,че съм с хидрофор. В момента съм качил високо до тавана един варел около 60л. и с поплавък от тоалетно казанче регулирам нивото. От там на самотек водата минава през охладителя и дефа.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 01 Окт 2016, 00:11 
Аватар

Понеже и други колеги ме питат на ЛС къде има картинки, айде в темата на адаша да турим една, белким се сети да почерпи :megagrin:
Прикачени файлове:
CM1.jpg
CM1.jpg [ 187.37 KiB | Прегледано 457 пъти ]

Последна промяна бай Танас на 01 Окт 2016, 13:34, променена общо 1 път

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 31 Окт 2017, 10:58 
Аватар

Нямам си представа защо не съм чел тази тема.. Но видях познати неща
Чааак сега ми светна за какво говори "бай Танас" като говори за топлата вода...
Това с помпа от пералня и тн. го направих по идея на шурея..
Ама се отказах от тази постановка защото направих тарелката и използвам нея за да работи колоната И в режим LM- сн 2

Прикачени файлове:
Снимка от 2017-10-31 09-22-10.jpg
Снимка от 2017-10-31 09-22-10.jpg [ 151.67 KiB | Прегледано 259 пъти ]
Снимка от 2017-10-31 09-26-10.jpg
Снимка от 2017-10-31 09-26-10.jpg [ 245.18 KiB | Прегледано 259 пъти ]
Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 02:08 
Аватар

След едногодишно прекъсване, мисля че най-после мога да приключа тази тема, като предварително заявявам, че резултатите вече напълно ме удовлетворяват.
Нанесох няколко корекции, направих над 10 дестилации и ако някой колега не ми вкара "нова муха" в главата, смятам това да е окончателната конфигурация. :)
Изображение
1. Поставих наблюдателно стъкло точно под дефа и сега вече имам визуална представа за флегмата която се връща във всеки момент.
2. Замених тръбата в междинния охладител на кръга на дефа с неръждаема гофра, с което се осмисли дросела на входа на междинния охладител. При това положение мога да втечнявам и връщам всички пари, дори при висока мощност на подгряване.
3. Поставих медна спирала от долния край на колоната до наблюдателното стъкло с цел създаване на турбулентно завихряне на парите.
4.Четирите маркуча(2 към дефа и 2 към кондензера) направих с метални бързи връзки и сега подвключването е много надеждно и става за секунди.
5.Смених термометрите за по-добра визуализация, а и тази подвижна конзолка с термометрите ми позволява да ги ползвам и за други нужди. Като например следене на температурата при ферментацията в затворени бидони - до 3 броя :)
Изображение

6.Сътворих си още една екстра, която много ми облекчи работата по оцеждане на джибрите и прехвърляне на виното в туби или директно в казана.
Изображение

Изображение

Същата тази екстра може да се ползва и за връщане на озахарената винаса от казана в джибрите
Изображение

7.Неръждаемото цилиндрично сито, може да се напълни с джибри и да се постави в казана. Който ползва неръждаем гюм с много тънко дъно като моя, ще оцени, че това е единствения начин да се изваряват джибри без загаряне.
Изображение

"Умната помпа" с която управлявам дефа продължава да работи безупречно, както писах по-рано, но за да не се стига до изнервящи спорове, което да доведе до ново заключване на темата, съм решил да не коментирам!
Е, това е за сега от мен колеги. Дано да съм бил полезен.
Наздраве :prost2:
PS. Има и още няколко дребни хитринки, но мисля да отворя нова тема в която да споделяме неща облекчаващи практикуване на хобито ни. Мисля, че няма такава тема, но ако вече има създадена, посочете ми я и ще пиша там.
Още веднъж :prost:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 05:38 
Модератор
Аватар

NESTI написа:
...... Има и още няколко дребни хитринки............... ако вече има създадена тема, посочете ми я

Виж тази дали ти допада: viewtopic.php?f=9&t=1901

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 08:56 
Аватар

Поздравления за колоната :respekt:
А как се държи накрая когато тръгнат патоките?. Щото навремето пробвах този начин / приблизително/ за управление на дефлегматора ама по никакъв начин не успявах да компенсирам температурата на върха и в дестилата проникваха патоки. Вярно помпата ми бе от пералня
А сега и аз да те подкоросам като IVO 68 : Що зад това хубаво стъкло не сложиш една тарелка?
И още веднъж :respekt: :respekt: :respekt:

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 10:14 
Аватар

G58 написа:
А как се държи накрая когато тръгнат патоките?. Щото навремето пробвах този начин / приблизително/ за управление на дефлегматора ама по никакъв начин не успявах да компенсирам температурата на върха и в дестилата проникваха патоки.
Няма значение каква е помпата (и моята в момента е за пералня). Ако дефа ти е достатъчно мощен, можеш да държиш температурата на парите на изхода му 79-80 дори и в края на дестилацията. Естествено дебитът намалява. Или спира ако долу вече няма алкохол. Друг въпрос е дали желаеш дестилат над 86%алк ;)
ПП. Да споделя и мой опит за такава система. При намаляване на дебита на парите, термометърът изход пари лъже. Показва по-малко. Поне при мен. Термоизолацията между сондата и тръбата ми е тефлонова втулка. Вероятно не е идеален термоизолатор. Поне аз така си го обясних. Затова са много полезни термометрите на вход и изход вода за дефа. Дават възможност да реагираш преди термометъра изход пари. Особено в началото, когато колоната работи сама за себе си и очакваш ЕАФ. Няма изненади.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: 07 Ное 2017, 13:08 
Модератор
Аватар

G58 написа:
.....А сега и аз да те подкоросам като IVO 68 : Що зад това хубаво стъкло не сложиш една тарелка?

Нямам спомени да съм "подкоросвал" някого за тарелки или за нещо друго. :)
Ако трябва да изразя лично мнение без да ангажирам никого към това, ще кажа следното:
- според мен ако е необходимо да се монтират тарелки трябва да са поне 2 бр, и да са монтирани под колоната.

Върнете се в началото

[ 97 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Следваща

Часова зона: Европа/София