Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 08 Дек 2016, 13:57

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 12:41 
Администратор
Аватар

Местожителство: София
cavxan написа:
Нещо не ми е ясно но карай да върви,тия колони с дефлегматор са за големи количества материал с ниска коц. на етанол в тях.

Не е това причината - с колоната се получава много по-ясно разделяне на фракциите и ти спестява преварката. Увеличава и рандемана, защото можеш да намалиш първака, а и да отсечеш по-точно пърцуцата, но пък иска опитен казанджия.

cavxan написа:
Интересно ми е как са устроени в горната част тое поглед от вътре какво има там тареки :?: ,ако са тарелки какъв тип.

Тарелките са много типове, но общото е, че имат вана с тънък кипящ слой, през който преминават парните мехурчета от по-долната степен. Целта е максимален топло-масообмен на възходящите с низходящите фракции. Е, има и системи с повърхностен контакт, ама да не забиваме...

cavxan написа:
Все пак това е казан с колона за ракия ако е с много тарелки и голяма височина като промишлена инсталация ще се получи спирт а не ракия.

Спиртните инсталации имат 40 и повече тарелки, за ракия оптималният брой е 2-4. При свестните дестилатори отделните тарелки могат да се включват и изключват според необходимостта.
Прикачени файлове:
3.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 15:37 

Виждам ,че на едната илюстрация има цифрови означения-би ли качил тази информация?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 15:57 
Администратор
Аватар

Вода
Пращина
Изпарения
Дестилат

Числови означения:

1. Котле на водната баня за всички видове горива
  2. Казан
  3. Капак на казана
  4. Моторна бъркалка
  5. Колона с три тарелки
  6. Лула
  7. Тръбен топлообменник
  8. Термостат за дестилата
  9. Термостат за пърцуцата
  10. Кран за фина настройка на охлаждането
  11. Кран за продухване на пращината с пара
  12. Система с циркулация за вътрешно миене

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 17:02 

Нещо не ми е ясна функцията т.8 и т.9-срам не срам)))Защо пък термостат...ако се загрее излизащия дестилат ли???

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 17:13 
Администратор
Аватар

Ампулите на термостатите се намират в охлаждащата вода, която излиза от кондензатора и влиза в дефлегматора или понякога в изходящата от дефлегматора вода. Идеята е, в дефлегматора да влиза предварително подгрята вода с фиксирана температура. Вторият термостат се включва, когато се отсече и тръгне пърцуцата. Не че не можеш да пренастроиш първия на по-висока температура, ама е по-удобно да не разваляш настройката, а само да врътваш един кран и да намалиш флегмовото число.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 22:54 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Благодаря на SiteAdmin за изчерпателния и илюстрован отговор .Все пак имам някъкъв опит за работа с колони за ректификация и съм работил на такава с 40 тарелки :) дори сме я разглобявали :) .
Това което е показано на схемата е доста усложнено и само от части би отговаряло на казана с колона на снимките.Бъркалка, котле,термостати за малки количества не си струва.Иначе е вярно че се получава повече и по чиста ракия.За сега ще разгледам подробно схемата и принципа на работа ама с гледане касапин не се става :lachtot: иначе кучето щеше да е най добрия.
Още веднъж благодаря !!!
:prost: :sauf: :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Сеп 2010, 23:57 

Местожителство: Асеновград
Този "Мюлер" е супер! абе Мерцедес и чертежа е реален и разбираем, лошото е че за мен ще се остане само една мечта :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Сеп 2010, 10:34 
Администратор
Аватар

venci написа:
Този "Мюлер" е супер! абе Мерцедес и чертежа е реален и разбираем, лошото е че за мен ще се остане само една мечта :prost:

:) Защо така песимистично - продай си мерцедеса и ще имаш колкото за мюлера, пък и ще ти остане нещичко за един спиртомер например :D

Такива яки машини се оферират около 6-12 хил. евро, но ако някой вземе да се рови, вероятно ще намери подобни за четвърт цена. Ако се вземе необорудвана - без термостати, помпи и т.н. и се накичи тук, ще е още по-евтина.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 24 Сеп 2010, 19:17 

Местожителство: Асеновград
Абе не съм песимист, ами то само казана ли е? Засега си остава мечта, но знае ли човек :nixweiss: живота е шарен. Ако някога нещо-ще търся всякакво съдействие.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 13:13 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
Вече взех решение да подменя пълнежа на колоната , който е от стоманена неръждаема вълна. Чудя се медна вълна ли да сложа или някой от тези материали - http://www.spirtzavod.ru/?an=teach5-3 ?!
Другият вариант е да я направя спирална , почти като при Мюлер download/file.php?id=536&mode=view . Не се чудете - измислил съм го как да стане , ама ще ми струва много скъпо...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 13:32 
Администратор
Аватар

Промишлените колони са с пълнеж от какво ли не, най-вече керамични пръстени или други форми с голяма площ, щото са най-трайни. Но щом си намерил медна вълна, сложи я. И кажи откъде да взема и аз - веднага махам трошения джам :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 13:37 
Модератор
Аватар

Местожителство: Дупница
SiteAdmin написа:
Промишлените колони са с пълнеж от какво ли не, най-вече керамични пръстени или други форми с голяма площ, щото са най-трайни. Но щом си намерил медна вълна, сложи я. И кажи откъде да взема и аз - веднага махам трошения джам :)

Аз го казах и на срещата - ако искам медна вълна ще си купя няколко метра кабел за ниското напрежение на електрожен , остава само да му се махне изолацията , да се нареже на парчета и след това да се намачка с ръка... Но се чудя дали пък да не си купя медна тръба с диаметър 1 сантиметър и да я дам на някой стругар да ми я нареже на рингове...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 17:44 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
От собствен опит разбрах едно нещо: Колкото пове4е тъп4еш колоната, толкова пове4е намалява аромата на това което вариш. Сега след 52 опита съм оставил само в на4алото на колоната малко метна вълна и стъклените топ4ета при водния реголатор на топлината.Така и по лесно е по4иствам и ракииката е ароматна. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 12 Яну 2011, 20:57 
Модератор
Аватар

MONI BARONA написа:
От собствен опит разбрах едно нещо: Колкото пове4е тъп4еш колоната, толкова пове4е намалява аромата на това което вариш...

Абсолютно вярно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 00:21 
Аватар

Местожителство: Varna
Мони то може да не слагаш и нищо в тръбата само с дефлагментатора да регулираш градуса на изходната ракия.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9  Следваща

Часова зона: Европа/София