Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 03 Дек 2016, 09:00

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 13 Яну 2011, 12:50 
Аватар

Местожителство: ''Survivor'' България
petiomalchev написа:
Мони то може да не слагаш и нищо в тръбата само с дефлагментатора да регулираш градуса на изходната ракия.

Като няма нищо в тръбата,много бързо вдига градусите и трудно се регулира температурата. Трябва да има нещо дето да забави потока на парите за да могат да се реголират ,това е всъшнос и идеята на колоната да подържа 78 82градуса тем.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2011, 18:34 
Аватар

Местожителство: В.Търново
petiomalchev написа:
Е те това е. Хибрид между обикновен казан и рефкуксна колона /кеф ти колона кеф ти обикновен казан/, като можеш и на обикновенния казан да регулираш температурата на изходните пари чрез дебита на водата в серпентината на колоната. Браво :2thumbs:
Мисля че схемата му е такава:
Прикачени файлове:
DSC02348.JPG

Отдавна чета форума ви , мисля , чета, сравнявам и май вече реших - започвам точно такава колона - купил съм вече тръба фи 54 (оказва се че по-голям диаметър на практика няма) 1 м.- ще я деля на 60 и 40 см. имам и две муфи фи 54 - едната ще я запоявам на казана, другата ще е за връзка между двете парчета тръба, в долното - пълнежа, в горното дефлегматора.
Отнемането на ректификата ще го направя в долното парче, чрез закривяване на част от тръбата (както и закривяване на част от горната тръба - така че да се получи нещо като парче лабиринт по което да се стича течността и същевременно да преминават свободно газове).
кранче за регулиране на отлива мисля да си направя сам от две тръбички фи 8 и фи 10 (ако са по 1 мм и двете ще влизат плътно една в друга) на принципа на бозаджийския кран.
отгоре ще направя стандартна лула с тръба фи 22 която после влиза през умалителна муфа 22->12 в друга фи 10 за серпентина, а двете заедно с тази от отлива ще се охлаждат в друга ПВЦ фи 110 затапена в двата края .
за казан съм намислил да ползвам емайлиран казан от 100 л. (капака му вече е пробит за муфата фи 54) , подгряването ще е на газ.
да видим само дали няма да стане проблем от това че два метала ше контактуват (мед и желязо).
за пълнеж мисля да използвам меден кабел от ЛАН-кабел (понеже имам много такива парчетии - в един лан-кабел има 8 едножилни кабелчета с малък диаметър). ще пробвам да го начукам за да се посплеска и после ще го навия на кангалчета подобни на ония домашни телове за чинии.
Като го завърша, изпробвам и изпия един литър от ракията - ще докладвам.
Наздраве засега !

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2011, 18:47 
Аватар

Искам само да добавя че този вид колонка се прави точно по исчислен чертеж.Малко нещо да не е наред и "здравейте проблеми".Имам в предвид, височина да одговаря нависочината на казана и други тем подобни на пръв поглед незначителни но....... голямо НО.....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2011, 21:14 
Аватар

Местожителство: Varna
victoryvt медта в кабелите не е чиста има примеси след окисляване не се оцветява в характерното черно а става синьо лилаво.
Най-добре става с телчета за чинии от нераждавейка от тези които са на спирали.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2011, 22:05 

Местожителство: София
MONI BARONA написа:
Искам само да добавя че този вид колонка се прави точно по исчислен чертеж.Малко нещо да не е наред и "здравейте проблеми".Имам в предвид, височина да одговаря нависочината на казана и други тем подобни на пръв поглед незначителни но....... голямо НО.....

Ти колко вида "колонки си направил"?
Бъди по-конкретен...примерно...обем към, съд към диаметър и височина,или каквото и да било подкрепи го с цифри или чертежи...
Важи за всичките ти мнения барабар с правописа.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2011, 22:14 
Аватар

Искам да помогна със савет. А и ти неми прави забелешка при положение, че ти не си направил нито една колона.Аз поне имам няколко зад гърба си, е успешни или не, няма да ти давам обеснение точно на теб _)_ .И за правописа мисля че приключихме въпроса.

Последна промяна MONI BARONA на 25 Авг 2011, 22:51, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 25 Авг 2011, 22:49 

Местожителство: София
цифри ,примери,обяснения към тях-това е истината като се дава съвет с практическа насоченост.
Всичко останало са голословия...с правописни грешки

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 06 Ное 2012, 09:32 
Аватар

petiomalchev написа:
victoryvt медта в кабелите не е чиста има примеси след окисляване не се оцветява в характерното черно а става синьо лилаво.
Най-добре става с телчета за чинии от нераждавейка от тези които са на спирали.

Петьо, а като пълнеж на маслоуловител, дали е удачно да се сложат тънки медни телчета от кабели, навити на кълбо? И дали ще има такова нежелано окисляване?
Аз вече приготвих едно солидно вълмо от медна тел и се чудя дали да го използвам, или да сложа от неръждаемата вълна. Самият маслоуловител ще да е изграден от малко медно менче. Но за това ще пусна отделна тема със снимки...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2012, 22:29 
Аватар

Местожителство: Пловдив
Здравейте колеги! :)
След много четене във форума и още повече умуване мога вече да се мятам за ваш колега. От вчера съм собственик на казан от перални, марка: виж viewtopic.php?f=9&t=179&start=30, показан от niko2308; модел 4 перални; двигател 100 л хибриден - газово-електрически :); лула - фи 28, хоризонтална част 2м, две вертикални части по 0.5 м; охлаждане пластмасоl бидон 100 л, серпентина фи 15 - 6 м. Днес вече успях да направя едно "кръгче" :D. Заредих 85 л материал от сини сливи, предварително пресован на ръка с помощта на рибарски кеп и много инат... От запалване до протичане - 2 часа. Първите 500 гр при 76 градуса - изхвърлени. Още 4 часа и половина работа на двигателя и стоп при 32 градуса на изходния материал. Резултат: 13-14 л с общ градус - 50. Предстоят още две обиколки с този материал, а накрая почетната - преварка.
Очаквам похвала/мъмрене/опъване на ухо пред строя. :lol:
Наздраве, ли както казват някои хора: на болните здраве, на здравите по една медицинска сестра..... :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Ное 2012, 22:50 
Аватар

Местожителство: Казанлък
Щом ще правиш преварка, не е трябвало да спираш толкова рано. Аз събирам докато гори,и вече при преварката махам първак и спирам на 40 градуса. Но така правя аз .

Остап Бендер

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Ное 2012, 13:17 
Аватар

Аз също правя така. Но това беше първа варка с казана. Още се опознаваме взаимно... :D
При следващите казани ще изкарам целият алкохол. Благодаря за припомнянето!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 29 Юни 2013, 12:45 
Аватар

petiomalchev написа:
За да изясним понятията ето ви тяхните определения.
Цитат: Дефлегмацията е процес, при който се втечняват част от парите, получени при процесите дестилация или ректификация на многокомпонентни течни смеси. В резултат на дефлегмацията се получава течен продукт (кондензат), който се нарича флегма. В състава на флегмата преобладават компонентите на парната смес, притежаващи по висока температура на кипене.
В реалните дестилационни и ректификационни системи, процесът дефлегмация е неразделна част от процесите дестилация и ректификация.
Основното значение на дефлегмацията се изразява в снабдяване (захранване) на колоните с флегма (течна фаза). Ако една колона работи без флегма, то парите в нея кондензират само за сметка на загуба на топлина в околното пространство. Флегмата, получена от въздушното охлаждане на парите се означава като "дива флегма". Отношението между количеството на образуваната флегма и количеството на некондензиралите пари се означава като флегмово число (v).

v=f/D

f - количество на флагмата в кг.
D - количество на не кондензиралите пари в дефлагментатора в кг."

petiomalchev написа:
...Основното значение на дефлегмацията се изразява в снабдяване (захранване) на колоните с флегма (течна фаза)...

Ако говорим за спирт, да. Но ако става въпрос за ракия, не е точно така! Цитат от същия учебник (стр.20)- "Основният въпрос, който се решава при приложението на дефлегмацията се свежда до това, да се определи главното предназначение на дефлегмационната система - за повишаване крепкостта на парите или за захранване на колоната с флегми. Когато с дефлегмацията се цели повишаване алкохолното съдържание на парите, се използват високоефективни конструкции дефлегматори, като приложението им в реалните системи води до намаляване броя на контактните устройства в колоната."
В частност, може и без контактни устройства! Целта на дефлегмацията е да се повиши крепкостта на парите!

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1 ... 5, 6, 7, 8, 9

Часова зона: Европа/София