Ракията.com

Заповядайте на нашата маса!
Тук няма непознати,
само приятели,
които все още не сте срещнали…
Дата и час: 06 Дек 2016, 14:40

Часова зона: Европа/София

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 21:54 
Аватар

Местожителство: Varna
Реших да помогна малко, а обясненията и размерите чакаме от Марио
Прикачени файлове:
Scanned at 05.1.2010 г. 21-38.jpg

Моля, регистрирайте се, за да виждате прикачените файлове и снимки.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 22:15 

Местожителство: София
Браво,направо съм шашнат от изпълнението.Но все пак и аз да попитам нещо.
Колоната фи 50 ли е, серпентината ф 35 ли е ?Много ми е интересно изпълнението на главата.Ако можеш,сподели от какво фи са серпентините в нея какъв диаметър ,как си ги навил така точно и красиво.Трудничко ли се завират в главата? :) Има една тръба в долната част на охладителя,тя нещо общо с кранчето ли има ? :) В долната част на прехода от глава-лула има някакво устройство споено с медна тел.Аз останах с впечатление,че колоната я ползваш,като пред-охладител на основната серпентина и като променяш количеството вода преминаваща през главата променяш и флегмовото число.Сега и въпроса -ако се пусне водата на макс в двете серпентини на охл. глава и кранчето е завито системата ще влезне ли в равновесие?А ако след това се отвори кранчето ще потече ли първак и ракия от там? :) Хиляда и едно защо,но това ми е болна тема,правя проби с по малки фита,още не съм ГОЛЯМ като тебе :gott:
Ако съм бил досаден извини ме , отговори ми на някой въпрос по избор
Всички ще се радваме ,ако пуснеш някое чертежче

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 05 Яну 2010, 22:20 

Мерси petiomalchev,и аз за нещо подобно си мислех, направо уникална хибридна система :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2010, 09:45 
Аватар

Въпрос?
От снимкмите се вижда, че в охладителната глава има две серпентини. Предполагам са включени с противоток за по добро охлаждане ?
От долното кранче ли се отточва ракията или само първака, а после през другата серпентина се събира основната част от ракията?
На Ивановците Честит празник на патерица. :prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 08 Яну 2010, 23:11 

Местожителство: Хасково
Във варенето на ракийката всеки от нас влага нещо индивидуално. Но колегата от Дупница влага и душата си.
Аз не мога - паласпур съм. Ей затова си струва му кажем :2thumbs:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 14 Яну 2010, 11:11 
Аватар

Местожителство: Варна
Здравейте. В качеството си на новопостъпил в тази приятна агитка имам естествено първото задължение да Ви поздравя за задълбочеността, с която разглеждата вечната тема за производството на качествени питиета от изварени ферментирали каши. В тази връзка имам питане най-вече към Марио, но ако и друг отговори - хвала...
Та става въпрос за охлаждащата глава - явно е, че чрез нея Марио поддържа максимално дълго време температура около 64 града в нея с оглед отделяне на метила, преди достигане до серпентината, но нали същото правим и като следим температурата в горната част на лулата, та изхвърляме първака? Аз лично почвам да събирам ракия след като термометърът покаже температура над 67 града. Та въпросите са:
1. Има ли и друг смисъл от охлаждащата глава, освен метилоочистване преди серпентината?
2. При големия наклон на лулата към охладителя, как се спасява от гадните миризми?
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2010, 06:45 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Pl_dichev охлаждащата глава на колоната няма функция на метило-очистване. Марио изхвърля определено количество което си е най богато на метанол отделя количеството първак в което има естери и алдехиди и чак тогава започва истинската работа .Следи от метанол има и в опашната фракция (патоките) при домашно производство няма оттърване от метанола но може да се сведе до разумни граници който са отдавна приети от производителите за безопасни.
Питаш
Цитат:
Има ли и друг смисъл от охлаждащата глава, освен метилоочистване преди серпентината?

Има в нея се охлажда и се връща обратно около75% от изпареното а само една четвърт отива към серпентината.Това е когато вари от зърнен материал и иска да постигне по висок градус.
Колкото до
Цитат:
как се спасява от гадните миризми?
ами колоната не ги пуска те се връщат в казана.
Препоръчам ти да прочетеш темата "Колона"
http://www.pragmatechnic.ru/old/docrect0.htm
На посочения адрес има и малко теория и описание на апаратите.На руски е и ако не го знаеш има автоматичен преводач макар че с него за мен е по лошо.
Цитат:
Аз лично почвам да събирам ракия след като термометърът покаже температура над 67 града.

Къде я мериш тая температура? На какъв тип апарат работиш? Нещо не ми е ясно с тая температура прекалено ниска ми се вижда,то чистия спирт кипи (tкип=78,3°C) а само при коц.96,4% има по ниска tкип от тая на 100% етанол.
Поздрави!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 15 Яну 2010, 17:08 
Аватар

cavxan Пздравления!
Разгледах руския сайт и много ми хареса. :kaffee2:
Препоръчвам на всички които се интерисуват от колоните а и не само на тях да прочетат какво е написано. Има доста добра теоретична част.
Московците са подходили доста научно към въпроса :buch:
Добре е да се качи в раздел "Литература"
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 16 Яну 2010, 23:06 
Аватар

Казанчето е на един приятел скромно но от сърце
Прикачени файлове:
DSC02351.JPG

Много хитър захват
Прикачени файлове:
DSC02352.JPG

Има си и косури:
1. Почти никаква височина на купола.
2. Къси вертикална част на лулата, която излиза от купола.
3. Къса серпентина около 3м.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 17 Яну 2010, 15:02 

Иконката която се вижда над капака ...направо ме хвърли в умиление))))

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2010, 10:05 
Аватар

Местожителство: Варна
cavxan, благодаря за отговора. Казанът ми е с обем за сто-сто и десет литра материал, меден. Направил съм си някой подобрения - например вертикалната част на тръбата е с височина 80см, в най-горната точка съм сложил термометър, но понеже не е в пряк контакт с парите, на принципа проба-грешка и внимателно наблюдение съм си извел мои си правила за работа, които най-вероятно при друг казан ще се разминават с прилаганото от мен. То при мен съм си сложил и буркан за отделяне на гадости - четох тук из форума за начин на прилагане, при мен и това е различно - лулата е прекъсната на 1.50см, има 20 см вертикален участък, по средата е продължението /пак 1.50см към охладителя, а в долната част е поставен буркана - като го превехме с майстора ми, оня обесняваше, че десетте сантиметра дават възможност да се отделя и метил и гнусни други фракции. Че не е точно така, не е, ама действително се отделят гадости, които иначе биха влезли в ракията.
Устройството на Марио обаче ме разкърти - никога не съм варил от зърнени суровини и не съм предполагал за необходимостта от връщане на парите в казана. Ти обаче пишеш, че при показаната ни колона метил не се отделя... Това кранче и в долната и част няма ли и такава функция? Аз поне си мисля, че той поддържа температура в колоната, която позволява втечняване на метанола и неговата първична очистка!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2010, 17:32 
Аватар

msergiev се е загубил някъде. вече доста време не се включва. Тревога!!! :help: :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 18 Яну 2010, 21:12 
Аватар

Местожителство: Sofia
Spiritus написа:
msergiev се е загубил някъде. вече доста време не се включва.

Как да се включи като го затрупахме с въпроси. Не знае от къде да започне :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 07:02 
Аватар

Местожителство: Горна Оряховица
Отговор на pl_dichev,благодаря за раясненията относно собствения казан.Това че от начало тръгва 80см. нагоре играе роля (отчасти )на въздушен дефлегматор и не дава на капките да се качват в лулата.Това с буркана не е обяснено добре но предполагам че входяшия край е 20см. по надоло от изходящия на буркана.От такъв капкоуловител мнозина са се убедили че има полза и го използват.
Имам въпрос именно за тоя буркан:
1. Какво количество "гадна" течност се отделя за едно варене на 100л материал.
2. Как се разпределя това количество във времето (кога се отделя повече в началото или в края)
3. каква температура се подържа в буркана (ако имаш данни)
За кранчето на колоната най добре е Марио да обясни,но ще се помъча да тълкувам.На схемата която petiomalchev е качил по горе се вижда че има условие да се събира течност в долната част на охлаждащата глава (входа на тръбата е по високо от дъното ) когато се събере повече и се качи нивото течноста се връща в колоната и именно това е флегма .Ако усилиш охлаждането и не отваряш кранчето колоната ше работи сама за себе си то е нищо няма да дава .Ако спреш охлаждането колоната ще се загрее ще изсъхне и от там на татък ще работи като обикновен казан (все едно твоята вертикална част само че с пълнеж).
При максимално охлаждане и максимално отворен кран ще черпиш от колоната без да има флегма .Така може да се отдели метаноловата фракция която изхвърляме.Също така може да се отдели естеро-алдехидната фракция (първак).След това се притваря кранчето така че 1 четвърт се отвежда а 3 четвърти се връща в колоната.
Колоната на Марио е комбинирана има лула и серпентина за ракия работи през лулата и серпентината като чрез охлаждането подържа 55 градуса постоянно.
Дано съм да съм бил полезен с тия разсъждения.
Поздрави! :kaffee2:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: 19 Яну 2010, 07:51 
Аватар

Ето още един казан
Прикачени файлове:
ABCD0001.JPG

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 132 мнения ]  Отиди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 9  Следваща

Часова зона: Европа/София